Yılbaşında evcil hayvan hediye etmek

Yılbaşında evcil hayvan hediye ederken, evcil hayvanlara da gerekli özen ve ilginin gösterilmesi gerektiği unutulmamalıdır.
Yılbaşında evcil hayvan hediye etmek
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yılabşı geliyor ve sevdiklerimizi şaşırtmak için ideal hediyeyi seçmenin zamanı geldi. Yılbaşında hediye olarak  bir evcil hayvan verme fikri hoş göründüğünden, birçok insan bu seçeneği tercih ediyor ve muhtemelen artıları ve eksileri çok da fazla tartmıyor. Bu yazıda, yılbaşı için evcil hayvan hediye etmenin doğru olup olmadığını soracağız.

Yılbaşı için bir evcil hayvan: mükemmel mi yoksa tehlikeli bir kombinasyon mu?

Birçok insanın yılbaşı için bir hayvan hediye etmeyi seçtiğini söylemek sadece bir varsayım değildir. Piyasa rakamları, yılın bu zamanında evcil hayvan satışlarının arttığını gösteriyor. Sadece kedi ve köpeklerden değil, hamsterlardan, evcil kuşlardan, tavşanlardan, kaplumbağalardan, yaban gelinciğinden vb. bahsediyoruz.

Biraz düşünürsek, bu kadar çok insanın evcil hayvan hediye etmeyi seçmesinin nedenini anlamak zor değil. Hayatını bir hayvanla paylaşma şansına sahip olanlar, unutulmaz anlar paylaştığımız bu gezegendeki en sadık yoldaşlar olabileceklerini bilirler.

Ayrıca evcil hayvanla birlikte yaşamanın özellikle çocuklar için faydaları kanıtlanmıştır. Bu ilişki onların bilişsel, fiziksel, duygusal ve sosyal yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olurken, onlara arkadaşlık, sadakat, sebat ve takım çalışması gibi temel değerleri ve duyguları da öğretir.

Bütün bunlar kulağa çok güzel geliyor ve yılbaşında bir hayvanın hediye edilmesinin faydalı olduğunu gösteriyor. Ancak sorun, insanlar bunun tek kullanımlık bir hediye olmadığını, zaman, dikkat, sevgi ve özveri gerektiren canlı bir varlık olduğunu anlamadığında ortaya çıkar.

yılbaşında hediye olarak köpek vermek

Yılbaşında bir evcil hayvan hediye etmek iyi bir fikir mi?

Her şeyden önce, bir hediye ile tek kullanımlık bir eşya arasındaki farkı anlamalıyız. Hediye, başka bir kişiye verdiğimiz veya adadığımız, onları memnun etmek ve sevgimizi ifade etmek için verdiğimiz her şeydir.

Bir hediyenin bir nesne veya tek kullanımlık bir şey olması gerekmez. Örneğin, birçok insan için deneyimler ve seyahatler en iyi hediyelerdir.

Elbette bir kişiye veya aileye bir hayvan vermek, bir cana bir meta veya bir nesne gibi davrandığımız anlamına gelmemelidir. Bu nedenle, özellikle bir çocuğa ilk evcil hayvanını vermekten bahsediyorsak, kişinin bu hayvana kaliteli bir yaşam sunmasını istediğinden ve bunu yapabileceğinden emin olmalıyız.

Bu hususlar dikkate alınmazsa, bu hayvan, sahiplerinin sorumsuzluğu veya bakımsızlığı nedeniyle terk edilebilir veya kötü muamele görebilir. Terk etme, hayvan için muazzam bir acı çekmenin yanı sıra, sokakların aşırı kalabalıklaşmasına ve sayısız hastalığın yayılmasına da neden olur.

Yılbaşı için evcil hayvan vermeden önce nelere dikkat edilmelidir?

Yılbaşında bir evcil hayvan hediye etmenin sizin için doğru seçenek olup olmadığını anlamak için, ailelerin veya kişilerin ona bakmaya hazır olup olmadığını kendinize sormalısınız. Başka bir deyişle, hayvanı kabul edeceklerini, onu yetiştirmek, sürdürmek ve kaliteli bir yaşam sunmak için gerekli şartlara sahip olduklarını garanti etmelisiniz.

Hediye olarak bir evcil hayvan.

Eğer evcil hayvanı vermek istediğimiz kişi fiziksel, maddi ve psikolojik olarak bir hayvan yetiştirmeye hazırsa, o zaman sevgi dolu bir arkadaşı hayatına sokarak hayallerini gerçekleştirebiliriz. Ancak durum böyle değilse, o zaman bir hayvanı hediye etme kararı her iki taraf için de üzüntü ve acıya neden olabilir.

Bir çocuğa evcil hayvan vermeyi düşünüyorsak , ailenin evlerine yeni bir üye eklemek için istek ve koşullarının uygun olup olmadığını göz önünde bulundurmak önemlidir. Ebeveynler, bir hayvanın çok fazla bakıma, kendi yer ve zamanlarına ve ayrıca finansal hususlara ihtiyaç duyduğunun tamamen farkında olmalıdır.

Sahiplenin, satın almayın!

Çocuğunuza veya sevdiklerinize evcil hayvan vermeye karar verdiyseniz, barınaklara veya hayvan koruma merkezlerine gitmelisiniz. Bu alanlarda, bir aile ve düzgün bir yuva bulmayı bekleyen birçok hayvan bulacaksınız.

Ayrıca, bu hayvanları kurtarmak, onlara bakmak ve onları eğitmek için çok çalışan profesyoneller ve gönüllülerle tanışacaksınız. Onlarla sorularınızı netleştirebilir ve sahiplendiğimiz hayvanın geçmişi, bakımı, ihtiyaçları ve tercihleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Evlat edinmenin bir sevgi eylemi olduğunu ve ırk, renk, cinsiyet veya yaştan bağımsız olarak tüm hayvanların sevgi vermeye ve almaya hazır olduğunu unutmayın. Bu yılbaşında, sahiplenin, satın almayın. İlginizi çekebilir ...

Hangi Köpeği Sahiplenmelisiniz? Gerçekten Hazır Mısınız?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Hangi Köpeği Sahiplenmelisiniz? Gerçekten Hazır Mısınız?

Hangi köpeği sahiplenmelisiniz? Bunu düşünürken köpeğe sağlayabileceğiniz bakım seviyesi kadar köpeğin siz ve ailenize uyumunu da hesaba katmalısın...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.