Vaşak türleri

İber vaşağı dünyadaki en çok tehdit altında olan kedi türüdür.
Vaşak türleri
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İber vaşağı oldukça iyi bilinmektedir çünkü başka birçok vaşak türü vardır ve birlikte gezegenin ekosistemlerinin büyük bir bölümünü domine etmeyi başarmışlardır.

Vaşak, yaklaşık 10-30 kg ağırlığındaki orta büyüklükteki vahşi bir kedi türüdür, bu nedenle çoğu 100 kg’ı geçen “büyük kediler” den oldukça uzak bir türdür. Vaşak, kulağının üzerinde hassas bir duyma yetisi geliştiren sivri tüylere sahiptir. Kısa kuyrukları vardır, çünkü diğer yaban kedilerinin yaptığı gibi, ağaçlar üzerinde denge kurmaları ya da kovalama sırasında kuyruklarını dümen olarak kullanmaları gerekmez.

Tavşan gibi küçük avları avlarlar, fakat büyük vaşak türleri geyik gibi küçük toynaklı hayvanları da avlayabilirler. Onlar çoğu kedi gibi yalnız yaşayan hayvanlardır.

İber vaşağı

İber vaşağı dünyadaki en çok tehdit altında olan kedi türüdür. Bununla birlikte, korunması sayesinde statüsü son zamanlarda daha az tehdit altında olarak değiştirildi. Bununla birlikte, bu hayvanın nesli hala tükenme tehlikesi altındadır, çünkü son nüfus sayımlarına göre sadece 500 örnek bulunmaktadır.

doğada vaşak fotoğrafı
Kaynak: Guillermo Fdez

Bu vaşak orta büyüklüktedir ve erkekleri yaklaşık 20 kg ağırlığında görülmekle birlikte, yaklaşık 13 kg ağırlığındadır. Başlıca avı tavşangillerdir, bu yüzden temel tehditlerinden biri de hemorajik virüs ateşi veya miksomatoz gibi bulaşıcı hastalıklardan ötürü tavşan sayısındaki azalmadır.

Genellikle siyah lekeler ile kaplı yanlar ile kahverengi veya grimsi bir kürke sahiptir. Genellikle Endülüs‘te, özellikle Doñana ve Sierra Morena’da bulunur. Son yıllarda, nüfus Portekiz, Toledo ve Ekstremadura’ya da yayılmıştır. İber vaşaklarının kuzey yarımadaya seyahat ettiği bile görülmüştür.

Tavşan eksikliğine ek olarak, bir başka büyük tehdit de otomobillerdir, bu yüzden daha fazla yaban hayat geçişi gereklidir. Kaçak avlanma ya da genetik değişkenliğin olmaması, karşılaştıkları diğer tehlikelerdir.

Kızıl Vaşak

Bu, tüm vaşak türlerinin en küçüğüdür; İberya vaşağının boyutundan biraz daha küçüktür. Bu, tüm kıtada yaşayan bir Kuzey Amerika vaşak türüdür. Yaklaşık sekiz kilo ağırlığındadır ya da bazen on yedi kiloya kadar çıkar, bu da evcil bir kedinin iki katı büyüklüğünde olduğu anlamına gelir.

Kıta boyunca yaşadıkları için neslinin tükenme tehlikesi yoktur. Ancak, 12 alt tür vardır ve bazıları büyük tehlike altındadır. Aslında, kızıl vaşak dünyadaki en çok avlanan kedigil olarak kabul edilir. Bu temelde avlanma kanunları eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Kızıl vaşak dünyadaki en çok avlanan kedigil olarak kabul edilir.

Kuzey Karakulak

Bu vaşak türleri en fazla 30 kg’a kadar ulaşır. Avrasya’nın büyük bir bölümünü kapladığı için dünya çapındaki en büyük ekolojik yaşam alanına sahip avcılardan biridir. Bu tür, Türkiye, Çin, Rusya, Almanya veya Tibet gibi birçok ülkede bulunabilir ve ayrıca çeşitli alt türlere ve çok çeşitli avlara sahiptir.

Bu nedenle, kuzey karakulağın büyüklüğü ve popülasyonu, deve, öküz veya ren geyiği gibi farklı av türlerini avlayabilmelerini mümkün kılar. Bununla birlikte, diğer vaşaklar gibi, tavşanlara karşı özel bir ilgisi vardır.

Her ne kadar türün genel nüfusu kötü durumda olmasa da, bazı ülkelerde avlanma nedeniyle tehlikeye giriyorlar. Şu anda, İspanya, insanlarla çatışması nedeniyle türlerin (Fransızların yaptığı gibi) yeniden doğaya kazandırılmasını reddetmiştir. Bu durum, kuzey karakulağın 400 yıl önce Cantabria Dağları ve Pireneler’de yaşamış olması gerçeğine rağmen, çiftçiler ve kurtlar arasında gerçekleşen olaylara benziyor.

kanada vaşağı
Kaynak: Keith Williams

Kanada Vaşağı

Bu vaşak yaşam alanının bir kısmını kırmızı vaşakla paylaşıyor. Kuzey Amerika, Kanada ve Alaska’nın soğuk, kozalaklı ormanlarında yaşar. Bu nedenle, bu tür diğerlerinden daha kalın bir kürke sahiptir ve daha az tüy değiştirir. Açık gri rengi karda kamufle olmasını sağlar.

Bu tür ikinci en büyük vaşak türüdür ve bu nedenle boz ayı yavrularını kolaylıkla avlayabilir. Her zamanki gibi, bu hayvanların karşılaştıkları ana tehdit kürklerinden ötürü kaçak avcılıktır.

Görsellerin kaynağı: Gabri Solera, Guillermo Fdez ve Keith Williams.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.