Kara Mamba: Özellikleri ve Merak Edilenler

Kara mamba yılanı dünyanın en hızlı yılanı olarak kabul edilir. Bu canlı, güçlü zehriyle birlikte insanlarda korku ve saygı uyandırır.
Kara Mamba: Özellikleri ve Merak Edilenler

Son Güncelleme: 05 Haziran, 2022

Kara mamba, büyük hızlara ulaşabilen zehirli bir yılandır. Şu anda dünyanın en hızlı yılanı olarak kabul ediliyor.

Kara mamba’nın özellikleri

Kara mamba bilimsel adı Dendroaspis polylepis’tir ve Afrika’ya özgüdür. Orta ve Doğu Afrika’da çok agresif, zehirli bir tür olarak bilinir.

Bu yılan, genellikle mamba olarak adlandırılan Dendroaspis cinsinin bir parçasıdır. Bu elapidler, bu kadar tehlikeli olduklarından dolayı kobralardan veya engereklerden daha kötü bir üne sahiptir.

Kara mambanın başı dar ve uzundur, belirgin bir sırt ile boyundan farklıdır. Bu hayvanın tek dişleri olarak iki büyük kavisli diş görülebilir.

Mambalar, engerekler gibi dişlerini hareket ettirmelerine izin vere hareketli çenelere sahiptir. Öte yandan, zehirli köpek dişleri kobralarınkinden daha uzundur.

Vücutları incedir, sinirlendiğinde düzleşebilen bir boyuna sahiptir, ancak bir başlığı yoktur. Hayvanın toplam uzunluğuna gelince, dört metreye (13.1 fit) ulaşabilir.

Yetişkin örneklerin rengi zeytin-kahverengiden koyu griye kadar değişir ve gövdesi uzun, pürüzsüz pullardan oluşur.

Kara mamba, tipik Afrika savanları ve ormanları olan, anne tarafından dışarıda bırakılan yumurtalardan çıkan yumurtlayan bir hayvandır. Ayrıca , bu yılanın yeşil mambalardan daha fazla karasal alışkanlığı olmasına rağmen, aynı zamanda ağaçlarda yaşar.

Genellikle kayalık yarıklar veya ağaç boşlukları arasında bulunan mağaralarda bulunurlar. Ancak yuvalar, dişilerin yumurtalarını bıraktığı yer altı odalarında yapılır.

Kara mambanın yüzü siyah arkaplan

Davranış

Kara mamba yılanı, insanlardan uzak yaşamayı tercih eden utangaç bir hayvandır. Ancak, kendini tehdit altında hissederse, uyarı vermeden hızlı bir şekilde saldırabilir.

Mükemmel bir tırmanıcı ve taklitçi olması, bitki örtüsü arasında kolayca saklanabilmesi ile karakterizedir. Bu türün saldırmadan önceki tek uyarısı, ağzını açtığı, kafasını salladığı ve boynunu şişirdiği zamandır.

Kara mamba uzaktan saldırabilir ve hızlı bir şekilde art arda birkaç ısırık yapabilir. Bu nedenle bu yılanlar baş veya göğüs gibi daha ciddi bölgelerde ısırıklara neden olabilir.

Bu hayvan, özellikle kendini tehdit altında hissettiğinde çok çevik ve saldırgandır. Dört farklı mamba türü vardır ve ağzının renginden dolayı kara mamba adını almıştır.

Mambalar, en yoğun çalılıklarda bile 15 km/s hıza ulaşabilen en hızlı yılanlardır. Ormanlık bir alanda 2 km/s’lik insan hızına kıyasla, bu yılanların hızı oldukça yüksektir.

Bu tür, çiftleşme mevsimi boyunca erkekler arasındaki kavgaları gözlemleyerek bölgesel ve baskındır. Dövüşün nihai amacı, kazananın kadınları o bölgede tutmasıdır.

Mamba yavruları da aynı şekilde tehlikelidir ve belli bir büyüklüğe ulaşana kadar ağaçlarda kalırlar. Genç numunelerde daha az miktarda zehir bulunur, ancak daha konsantredir.

Bu tür hakkında merak edilenler

Afrika’da ısırıldıktan sonra yedi basamaktan fazlasını atmak mümkün olmadığı için ” yedi basamaklı yılanlar ” olarak adlandırılırlar. Zehirleri o kadar güçlüdür ve o kadar hızlı bir ölüme neden olabilirler ki, tüm dünyada onlardan korkulur.

Görünüşe göre kara mamba yılanının zehri sadece avı öldürmeye hizmet etmiyor; başka bir kalitesi var. Avını sindirerek daha hızlı parçalamasına yardımcı olabilir.

Mambaların küçük avları birkaç saat içinde sindirebildikleri gözlemlenmiştir. Ancak aynı büyüklükteki diğer yılanların bunu yapması günler alır.

Kara mamba yılanı doğal bir yırtıcıdır, ancak kendi yırtıcıları da vardır. Bu türün yetişkin örneklerini avlayan tek yırtıcı kuşlardır.

Kara mamba.

Yılanlar yüzyıllardır saygı görüyorlar, ama onların gerçekten barışçıl hayvanlar olduklarını aklımızda tutmalıyız. Bir yılanla karşılaştığınızda asla tehdit olarak yorumlanabilecek ani hareketler yapmayın.

Doğa, dünyanın en hızlı yılanı olarak kabul edilen kara mamba gibi meraklı hayvanların varlığına izin verdi.  Artık siz de onlar hakkında eskisinden daha çok şey biliyorsunuz! 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • La gran enciclopedia de los animales – Volumi singoli [Internet]. Script edizioni; 2012. 320 p. Disponible en: https://books.google.es/books?id=_isMv3IOdWwC&pg=PA112&dq=serpiente+mamba+negra&hl=es&sa=X&ved=0ahUKEwjfutzxs__nAhUF4YUKHeMxCLUQ6AEIUjAF#v=onepage&q=serpiente%20mamba%20negra&f=false
  • Lozoya AV de. Envenenamientos por animales: animales venenosos y urticantes del mundo [Internet]. Ediciones Díaz de Santos; 1994. 400 p. Disponible en: https://books.google.es/books?id=gISwxQhBw0cC&pg=PA61&dq=Dendroaspis+polylepis&hl=es&sa=X&ved=0ahUKEwimopOHwoDoAhVCVRUIHZrtDAsQ6AEIQjAC#v=onepage&q=Dendroaspis%20polylepis&f=false

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.