Evcil Hayvan Olarak İbikli Kertenkele Bakımı

4 Ocak 2021
Eğer evde bulundurabileceğiniz egzotik hayvanlar konusunda yeniyseniz, leopar kertenkelelerle birlikte ibikli kertenkeleler de sizin için ideal hayvanlardan biri olabilir. Bu hayvanlar yeterince dirençli olmalarına rağmen mutlu ve rahat yaşayabilmeleri için belirli bir ortama ihtiyaç duyarlar.

Evinizde minyatür bir ejderhanın olduğunu hayal edebiliyor musunuz ? Biraz düşündükten sonra, belki de bu kadar büyük ve tehlikeli bir evcil hayvan istemeyeceğinize karar verdiniz. Fakat hala egzotik evcil hayvanlarla ilgileniyorsanız, ibikli kertenkele (correlophus ciliatus) tam da aradığınız şey olabilir.

Küçük boyutlarına ve güzel görünüşlerine rağmen, ibikli kertenkeleler dünya üzerindeki en dayanıklı sürüngenlerden biridir. Ancak, diğer bütün egzotik hayvanlarda da olduğu gibi, ibikli kertenkelelerin hayatta kalabilmeleri için çok kontrollü bir ortamda yaşamaya ihtiyaçları vardır. Bugün size bu mükemmel tür hakkında bildiğiniz ve bilmediğiniz her şeyi anlatacağız.

Özellikleri

Başlamadan önce size bu essiz hayvanlar hakkında hızlı bir uyarı vereceğiz: Bu türün şu anda CITES sözleşmesine (Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme) dahil edilmesi düşünülüyor. Bu da, bu hayvanların alış ve satışının yakın gelecekte çok daha sıkı bir şekilde düzenleneceği anlamına geliyor.

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği‘ne (IUCN) göre, bunun nedeni ibikli kertenkelelerin şu anda savunmasız bir tür olması ve doğal popülasyonlarının azalmasıdır. Sonuç olarak, bu egzotik hayvanı edinmeyi düşünen herkesin sertifikalı bir yetiştiriciye gitmesi önem arz etmektedir. Aksi takdirde, bu hayvanların doğal ortamlarından kaybolmalarına doğrudan katkıda bulunmuş olursunuz.

dilini çıkarmış kertenkele ve beyaz fon

Genel özellikleri

İbikli kertenkele, Güney Pasifik’te düzinelerce adayı içeren bir Fransız bölgesi olan Yeni Kaledonya’ya özgü bir türdür. Dünyanın bu bölgesindeki enlem nedeniyle, iklim koşulları ağırlıklı olarak tropikaldir. Eğer ibikli kertenkele almayı düşünüyorsanız, bu bilgiyi göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Bu türün tipik özellikleri aşağıdaki gibidir :

 • Orta büyüklükte sayılacak bir sürüngen olmalarına rağmen, kertenkele türleri arasında en büyük canlılardır. Boyları, baştan kuyruğa olmak üzere, 20 cm ile 23 cm uzunluğuna varabilir.
 • Yanlarında çok belirgin iki sırt bulunan üçgen kafaları vardır.
 • Bu sürüngenler gece yaşamına mükemmel bir şekilde uyum sağlamıştır; bu nedenle son derece gelişmiş görme ve işitme duyusuna sahiptir.
 • Genellikle kahverengimsi yeşil renktedirler ve bu da bitkilere uyum sağlamalarına yardımcı olur.

Genel olarak, bu sürüngen, hayatta kalmak için çok özel bir iklime ihtiyaç duyan, geceleri ağaçlarda yaşayan bir hayvandır. Aşağıda, size bu türden hayvanları evde mutlu ve sağlıklı tutmanız için bazı ipuçları vereceğiz.

Kafeste ibikli kertenkele bakımı

Öncelikle, teraryumlarının normalde olması gerekenden çok daha fazla yüksek olması gerekmektedir. İbikli kertenkeleler, lameller dediğimiz yapışkan parmakları olan, çok güçlü uzuvlara sahiptir ve bunun sonucu olarak daldan dala tırmanmayı ve atlamayı çok severler.

Bu nedenle, bir çift geko için ideal teraryum yüksekliği yaklaşık 45 cm ile 60 cm arasında olmalıdır. Eğer üç adet kertenkele edinmeyi düşünüyorsanız, en iyi çözüm yaklaşık 90 cm yüksekliğinde bir teraryum almak olacaktır. Fakat dikkatli olun, erkek kertenkeleler oldukça bölgelerine düşkündür.

Eğer bu harika hayvanlardan üç tanesine bakmayı düşünüyorsanız, mutlaka iki dişi ve bir erkek edinmeye dikkat ediniz.

Bu canlıların diyetleri çoğunlukla meyve ve böceklerden oluşur. Neyse ki, uzman veterinerlerde veya evcil hayvan dükkanlarından özel olarak hazırlanmış yemleri makul fiyatlarda bulabilirsiniz. Ancak buna rağmen, öğünlerine cırcır böceği, hamam böceği veya solucan gibi bazı canlı yemleri ekleyebilirsiniz. Ne de olsa kertenkeleler yırtıcı hayvanlardır.

İbikli kertenkeleler %60 ile %80 arasında nem oranına ve 18°C ile 28°C arasında bir sıcaklığa ihtiyaç duyarlar. Sıcaklığı bir termostatla kolayca kontrol edebilirsiniz, ancak nemi ölçmek ve ayarlamak daha karmaşık bir konudur.

Aşağıdaki ipuçları, kertenkelenin yaşam ortamının doğru nem seviyesinde tutulduğundan emin olmak için faydalı olabilir:

 • Cam teraryum: Cam teraryumlar nem seviyelerini biraz daha iyi koruma eğilimindedir.
 • Günlük sulama: Teraryumunuzu günde iki sprey uçlu bir su şişesi ile ıslatınız. Bu yalnızca nem seviyesinin korunmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kertenkelenin doğal ortamını uyarır.
 • Teraryuma bol miktarda bitki ve bitki örtüsü yerleştirin.
 • Otomatik sulama sistemi kullanın: Bu sistem pahalı olabilir fakat kesinlikle çok daha etkilidir. Bir kere alacağınız bu sistem, bütün teraryuma otomatik su püskürtecektir.
 • Teraryuma bir adet higrometre yerleştirin: Cama yapışan bir higrometre alın, böylece kolaylıkla nem seviyesini ölçersiniz. Bunlar çok kullanışlı ve pahalı olmayan çözümlerdir.
 • Teraryumunuzun tabanında, Hindistan cevizi lifi gibi nem tutan bir alt tabaka kullanın.
dalın üzerinde dinlenen kertenkele

Uzun vadeli bir yatırım

Gördüğünüz gibi, tepeli kertenkele sahibi olmak, önemli bir yatırım gerektirmektedir.  Teraryum, bitkiler, alt tabaka, ısı matı, otomatik sulama sistemi, ve hayvanın kendisi en az 250$ civarlarında bir tutara mal olabilir.

Bununla birlikte, her şey bir kez kurulduktan sonra, bu mükemmel sürüngenler çok az bakım gerektirir ve yiyecekleri de çok ucuzdur. Önceden düzgün bir şekilde plan yaparsanız ve temel unsurları atlamazsanız, 20 yıla kadar bu sevimli hayvanın arkadaşlığının keyfini sürebilirsiniz.

 • Correlophus ciliatus, IUCNRedlist.org. Recogido a 21 de octubre en https://www.iucnredlist.org/species/176173/123715909
 • Mantenimiento del gecko crestado. geckoscrestados.com. Recogido a 21 de octubre en https://www.geckoscrestados.es/mantenimiento-geckos/