Hindistan Cevizi Yağının Köpekler için 3 Faydası

Hindistan cevizi yağının köpekler için faydaları içeriğindeki yağlar ile bağlantılıdır. Sindirimi geliştirir, vitamin ve minerallerin emilimini kolaylaştırır. 
Hindistan Cevizi Yağının Köpekler için 3 Faydası

Son Güncelleme: 26 Temmuz, 2019

Hindistan cevizi yağının köpekler için çeşitli faydaları bulunmaktadır. Öncelikle köpeğinizin sindirim sistemine ve cilt sağlığına oldukça iyi gelmektedir. Buna ek olarak, enfeksiyonları da önlemektedir.

Köpeğinize hindistan cevizi yağı vermeden önce bir uzmana danışmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Diğer birçok şey gibi, aşırıya kaçıldığında hindistan cevizi yağı köpeğiniz için zararlı olabilir. Ancak makul miktarlarda kullanılan hindistan cevizi yağı köpeğiniz için yararlıdır.

Bir köpeğe hindistan cevizi yağı vermenin en büyük faydası içeriğindeki yağlardır. Hindistan cevizi ve özellikle yağı, “süper gıdalar” olarak sınıflandırılan nadir besinlerden bir tanesidir.

Hindistan cevizi yağı içerisinde orta zincirli yağ asitleri ya da TCM içerir. TCM “sağlıklı” yağ olarak görülür. İnsan ve köpekgillerin sütlerinde orta ve uzun zincirli yağ asitleri bulunur. Bu yüzden, hindistan cevizi yağındaki TCM, özellikle insan ve köpekler için oldukça faydalıdır.

Orta zincirli yağ asitleri antibakteriyel, antiviral ve antifungal özellikler taşır. Buna ek olarak, TCM vücut tarafından kolayca sindirilir. Bu durum köpeğinizin sindirimini ve vitamin ve mineral emilimini hızlandırır.

ağzını yalayan siyah köepk

Hindistan cevizi yağının köpekler için faydaları

Aşağıda hindistan cevizi yağının faydalı özelliklerine birkaç örnek vereceğiz:

1. Tüy ve cilt

Hindistan cevizi yağı kızarıklıkları ve köpeğinizde olabilecek diğer cilt sorunlarını iyileştirebilir. Ayrıca, sineklerin sebep olduğu kontakt dermatit ve alerjileri önemli ölçüde azaltır. Buna ek olarak, egzama gibi cilt sorunlarını da kısa zamanda azaltır.

Hindistan cevizi yağı aynı zamanda kötü “köpek” kokusunu da azaltır. Bölgesel olarak uygulandığında mat ve saman rengi tüyleri parlak ve yumuşak hale getirir. Antiseptik özellikleri sayesinde yüzeysel yaraları dezenfekte eder.

Cildi yumuşatan hindistan cevizi yağı, özellikle nasırlı ve sert bölgeleri yumuşatır. Bir köpeğin patilerinin altı ve dirsekleri oldukça kurudur. Bu yağı uygulayarak bu bölgeleri rahatlatabilirsiniz.

2. Sindirim ve metabolik sistem

Küçük porsiyonlarda tüketildiği zaman köpeğinizin sindirim sistemi için oldukça faydalı olur. Hindistan cevizi yağı, sindirim kanalındaki besinlerin emilimini arttırır. Bu yüzden köpeğinizin tükettiği besinler vücuduna daha fazla etki sağlamış olur.

Ayrıca bu yağın tüketimi, köpeklerde kötü ağız kokusunu da giderir. Ayrıca bir köpeğin sahip olabileceği herhangi bir bağırsak parazitini öldürür ve uzaklaştırır. Kalın bağırsak yangısı çeken köpeklere biraz hindistan cevizi yağı vererek belirtileri hafifletebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı, köpeğinizin vücudundaki insülini düzenler ve dengeler. Bu da, diyabet riskini azaltır. Diğer yandan, tiroid işlevini düzenleyerek hormonal düzensizliklerin önüne geçilir.

Köpeğinizin metabolizması hızlandığı için, bu yağın tüketimi köpeğinizin enerjisini arttırarak kilo vermesine de yardımcı olur.

3. Bağışıklık sistemi

Antibakteriyel ve antiviral özelliklerinin yanı sıra çeşitli mantar, parazit ve mikroplarla savaşmaktadır. Hindistan cevizi yağını tüketen bir köpeğin bağışıklık sistemi güçleneceği için çeşitli enfeksiyonları ve hastalıkları engelleyecektir.

Bazı uzmanlara göre, hindistan cevizi yağının tüketimi kanser ve diğer kronik hastalıkların riskini azaltmaktadır. Buna ek olarak eklem yangısı ve iltihap için de faydalı olmaktadır.

Hindistan cevizi yağının tüketim miktarı ve yöntemleri

Köpeğinize vermeniz gereken yağın miktarını veteriner belirlemelidir. Ancak biz de bir tavsiye de bulunabiliriz. İlk olarak köpeğinize küçük miktarlarda yağ vermelisiniz.

hindistan cevizi yağı yiyen köpek

Köpeğiniz hindistan cevizi yağını sindirebilmek için zamana ihtiyaç duyar. Bu yüzden köpeğinize bol miktarda verdiğinizde olumsuz bir etki ile karşılaşabilirsiniz.

  1. İlk günlerde hindistan cevizi yağının miktarı, küçük köpekler ve yavrular için 1/4 çay kaşığı oranında olmalıdır.
  2. Diğer yandan, orta ve büyük köpekler için yarım çay kaşığı yeterlidir.
  3. Eğer köpeğiniz Chihuahua ya da Yorkshire Terrier gibi küçük bir ırksa, verilen miktar daha da az olmalıdır.

Köpeğinizin vücudu hindistan cevizi yağına alıştıkça dozajı arttırabilirsiniz. Ancak, köpeğinizin tam olarak tüketmesi gereken miktarı veterinerin belirlemesi gerektiğini unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.