Yay Kuyruk Böceği Teraryumların Temizlenmesine Nasıl Yardımcı Olur?

Yay kuyruk böceği mükemmel bir seçimdir çünkü insan etkileşimini en aza indirerek teraryumları temizlemeye yardımcı olurlar. Biyoaktif bir tesisin önemli bir bileşenidir.
Yay Kuyruk Böceği Teraryumların Temizlenmesine Nasıl Yardımcı Olur?

Son Güncelleme: 24 Ocak, 2021

Yay kuyruk böceği (alt sınıf Collembola), hexapod grubuna ait hayvanlardır, yani böceklerle bir takson paylaşırlar. Aralarındaki temel fark, böceklerin kanat geliştirmesi, yay kuyrukların ise kanatlarının olmamasıdır. Bununla birlikte, ikincisinin ayrıca üç çift bacağı vardır.

Bu minik varlıklar teraryumları temizlemeye yardımcı olur ve mükemmel bir iş çıkarırlar. Dahası, üremeleri kolaydır ve yapay ekosistemi daha temiz tutmaya yardımcı olurlar. Bu nedenle, orada yaşayan sürüngenler veya amfibiler gibi hayvanlar daha sağlıklı olacaktır. Aşağıdaki makalede, bu küçük eklembacaklıların teraryumları temizlemeye nasıl yardımcı olabileceğini göstereceğiz.

Yay kuyruk böcekleri teraryumları temizlemeye neden yardımcı olur?

Doğada, yay kuyruk böcekleri Antarktika da dahil olmak üzere tüm dünyayı kolonileştirmiştir. Bilinen 7.000’den fazla tür vardır, bu yüzden farklı teraryum türlerinde faydalı olabilecek çok çeşit vardır.

Bir kişinin donmuş bir ekosistemde bir teraryum seti olması nadirdir. Bununla birlikte, tropikal, ılıman ve kuru teraryumlar gibi en yaygın canlı türleri için, doğal bir temizlik grubu görevi görecek çok çeşitli yay kuyruk böcekleri vardır.

Teraryum türü ne olursa olsun, bu hayvanların besin zincirinde ölü organik maddeler ve bitki döküntüleriyle beslenen canlılar rolünü oynamak gibi çok özel bir yeri vardır. Bu eklembacaklıların beslenmesi, aralarında aşağıdaki unsurları bulduğumuz ölü organik maddeye dayanmaktadır:

  • İster bitki ister hayvan kaynaklı olsun, sürüngenlerin veya amfibilerin geride bıraktıkları yiyecek kalıntıları
  • Teraryum içinde bozulma süreci başlamış ölü yapraklar, dallar ve kökler
  • Teraryumda yaşayan hayvanların dışkısı
kurulmuş teraryum

Bir yay kuyruk böceği kolonisinin bu kalıntılarla beslenmesine izin vererek, hayvanlar için zararlı olan çürüyen bakterilerden kaçınmış olursunuz. Aynı zamanda, toprakta yaşayan kan akarları gibi diğer patojenlerin varlığını da önleyebilirsiniz.

Son olarak, yay kuyruk böcekleri mantarlarla da beslenir. Ilıman teraryumlarda – ama özellikle nemli olanlarda – birçok mantar çoğalır ve bu, hayvanların sağlığı için ciddi bir sorun haline gelebilir. Bu küçük omurgasızlar, hevesli mantar yiyicilerdir ve onları uzak tutarlar. Bu sayede, teraryumun daha az sıklıkta temizlenmesi gerekecektir.

Beslenecek yeterli mantar olmadığında, yay kuyruklar diyetlerini küflere dayandırır. Herhangi bir teraryumda küf oluşabilir ve bazen evcil hayvanlarda solunum yolu hastalıklarına neden olabilir, bu yüzden ortadan kaldırmak çok önemlidir.

Teraryum temizleyicileri nasıl çoğaltılır?

Yay kuyruk böceklerini yetiştirmek kolaydır, çünkü çabuk ürerler ve gerekirse saklanmak için yalnızca nemli bir yer onlar için neredeyse yeterli olacaktır. Yine de, bu eklembacaklıların evinizdeki herhangi bir saksı için zararlı olabileceğini aklınızda bulundurmalısınız. Onları ekleyeceğiniz yetiştirme tesisinizi ve teraryumları iyice kapatın.

Bazen yay kuyruklar bitkilerin köklerine zarar verir. Ancak, yiyecek başka yiyecekler de olacağından, bu bir teraryumun içinde endişe verici olmayacaktır.

Yay kuyruk böcekleri, uzman mağazalarda ve internette kolayca bulunabilir. Geldiklerinde, onları doğrudan teraryumda, genellikle içinde bulundukları ıslak karton veya odun kömürünün yanına koyabilirsiniz.

Teraryuma girdikten sonra, yay kuyrukların yerleşmek için genellikle birkaç güne ihtiyacı vardır. Ancak kısa süre sonra alt tabakada yiyecek arayacaklar ve sinir bozucu küf ve evcil hayvan atıklarından ortamı arındıracaklardır.

Yay kuyrukları düzensiz beslemek onlara zarar vermez. Bazen atık miktarı koloniyi beslemek için yeterli değildir, bu nedenle içine %100 saf bira mayası koymak iyi bir fikirdir.

Diğer insanlar bir kültür satın almayı ve koloniyi ayrı bir tesiste geliştirmeyi tercih edebilir. Bu, katı kömürü kapakta havalandırma için delikler olan plastik bir kaba koymak ve yarısını suyla doldurmak kadar basit bir işlemdir. Kömür, yay kuyruklara gerekli organik maddeyi sağlarken, buharlaşan su nemli bir ortam sağlar.

Bir yay kuyruk böceği teraryumdan nasıl çıkarılır?

Bazen teraryumdaki atmosfer o kadar elverişlidir ki yay kuyruklar çok hızlı büyür ve ekosistemin dengesi için bu bir sorun olabilir. Bu noktada, hayvanları elle çıkarmak çok karmaşıktır ya da neredeyse imkansızdır.

Bu nedenle, bu sorun ortaya çıkarsa, alabileceğiniz farklı önlemler vardır:

  • Yay kuyrukları fazladan beslemeyi bırakın.
  • Teraryumdaki süsleri ve hayvanları boşaltın. Ardından biraz su ekleyin ve tüm suyun bir köşede toplanması için teraryumu çevirin. Yay kuyrukları suyun üstünde yüzer, bu yüzden onları yakalamak kolaydır.
  • Yay kuyrukları evcil hayvanlarınız için zararlı olan akarlar ile karıştırmayın. Yay kuyruklar zıplar ve uzundur, akarlar ise yavaş hareket eder ve daireseldir.
yay kuyruk böceği

Gördüğünüz gibi, yay kuyruklar teraryumunuzu mantar istilasından veya küflerden uzak tutmak ve ayrıca evcil hayvan atıklarını atmak için harikadır. Teraryuma yeni türler eklemeden önce, ekosistem içinde gelişecek yeni ilişkiler hakkında iyi bilgi sahibi olmanız gerektiğini unutmayın.

İlginizi çekebilir ...
Leopar Gekosu: Bakımı Ve Yetiştirilmesi
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Leopar Gekosu: Bakımı Ve Yetiştirilmesi

Egzotik hayvanları evcil hayvan olarak beslemek popülerleşiyor. İlginç ve göz alıcı sürüngenlerden hoşlanan biriyseniz, leopar gekosu tam size göre.  • Dányi, L. (2011). Cave dwelling springtails (Collembola) of Hungary: a review. Soil Organisms, 83(3), 419-432.
  • Hopkin, S. P. (1997). Biology of the springtails:(Insecta: Collembola). OUP Oxford.
  • Shrubovych, J. (2002). The fauna of springtails (Collembola) in Lviv. Вестник зоологии.
  • Unknonw. (2019). A straightforward guide for breeding Folsomia candida Springtails. New England Herpetoculture LLC. Disponible en: https://www.neherpetoculture.com/springtailcare