Logo image
Logo image

Quimper Salyangoz: Özellikleri ve Yaşam Alanı

3 dakika
Quimper'ın salyangozu, kabuğu normalden daha büyük olan bir canlıdır. Ek olarak, yanal olarak daha düzleştirilmiş bir yapıya sahiptir, böylece çıplak gözle daha da belirginleşir.
Quimper Salyangoz: Özellikleri ve Yaşam Alanı
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Quimper salyangozu bilimsel olarak Elona quimperiana olarak bilinir. Geleneksel olarak Xanthonichidae familyasına dahil edilmiştir, ancak son araştırmalarda bulunan kanıtlara göre uzmanlar artık bunun Elonidae adı verilen yeni bir ailede olması gerektiğini düşünüyor.

Bu tuhaf türün ilk örnekleri, yanlış sınıflandırılmalarına rağmen Quimper’de bulundu. Bask Ülkesinde tekrar bulunana kadar nüfuslarının iyi tanımlandığı söylenemezdi. Burada size sadece Fransız topraklarında bulunmayan bu meraklı küçük hayvan hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.

Elona quimperiana’nın öne çıkan özellikleri

Quimper salyangozu kırılgan, yassı bir kabuğun aksine koyu kahverengi bir gövdeye sahip, üç santimetre (1,2 inç) çapında ve bir santimetre (0,4 inç) yüksekliğindedir. Beş veya altı dönüşlü bir spiralden oluşur ve üzerinde daha koyu benekler olan sarımsı gölgelerin olduğu kahverengimsi bir renk tonuna sahiptir. Bu tasarım ona diğer adını verir: “benekli salyangoz”.

Bulunduğu çevreyle çok iyi kamufle olur, bu nedenle onu ayırt etmek her zaman kolay değildir. Bununla birlikte, daha yakından incelendiğinde, kabuğunun deseninin ne kadar çarpıcı olduğunu anlamak mümkündür. Bazıları bunu çizgili olarak bile tanımlayabilir.

Some figure
Kaynak: Bazozaina | Diariovasco.com

Quimper salyangozu, Atlantik iklimine bağlı bir karındanbacaklı türüdür. Adını Breton Finistère’in başkenti Quimper kasabasından almıştır.

Beslenmesi

Quimper salyangozunun diyeti esas olarak köklerden ve mantar misellerinden, yani mantarların vejetatif kısmından oluşur. Bununla birlikte, bazı durumlarda, bu hayvanın koprofaji ve nekrofaji uygulaması mümkündür.

Alışkanlıkları ve davranışları

Diğer türler gibi bu salyangozlar da çok hareketli hayvanlar değildir ve yağmurlu günler dışında gececil olma alışkanlığına sahiptirler. Bu tembel davranışın, küçük alanlarda yetersiz bir kış uykusuna yattıkları kış aylarında yoğunlaştığını belirtmek gerekir. Ayrıca, daha sıcak yaz aylarında, uyku anlarını korurlar.

Yaşam döngüsü

Brittany’de yapılan gözlemlere göre, bu türün özelliği ilkbahar ve sonbahara denk gelen iki üreme dönemidir.

Yaşamlarının ilk iki yılından sonra cinsel olgunluğa erişirler ve daha sonra yumurtalarını metro boşluklarına veya kütüklerdeki delik veya taş altı gibi yerlere bırakmaya başlarlar.

Ayrıca, diğer salyangozlarda olduğu gibi, başlıca yırtıcılarından bazıları kirpi, ardıç kuşu gibi kuşlar ve bazı orta boy böceklerdir.

Habitat ve koruma durumu

Varlığı Fransız bölgesiyle sınırlı değildir. Aynı zamanda İber Yarımadası’nın Atlantik biyocoğrafik bölgesi boyunca, Galiçya’dan Navarre’ye ve ayrıca güney La Rioja’ya kadar uzanır.

Quimper salyangozu, nemin neredeyse kalıcı olduğu yaprak döken kayın, meşe veya kestane ormanlarını tercih eder. Ayrıca, suyun sürekli olarak mevcut olduğu nehir kıyısı ormanlarında veya gölgeli kırsal alanlarda da oluşabilir.

Büyük orman meşcerelerinin bakımı ve sığınabilecekleri taşların, kütüklerin ve dalların varlığı, türün yeterli bakımını doğrudan koşullandıran biyofiziksel faktörler arasındadır.

Quimper salyangozu, Avrupa Birliği içinde tanınan bir türdür, bu nedenle 92/43/EEC Habitat Direktifi Ek II ve IV’e ve Bern Sözleşmesi Ek II’ye dahil edilmiştir.

Some figure

Şu anda, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN), geniş dağılımı nedeniyle koruma riskinin “düşük endişe ” klasmanında olduğunu düşünmektedir.

Eskiden yapay bir girişle ilişkilendirilen geniş coğrafi dağılım, şimdi buzul döneminde ara popülasyonların neslinin tükenmesiyle haklı görünüyor.

Bu son hipotez genetik olarak desteklenir, çünkü mitokondriyal DNA’nın dizilimi iki farklı soyun varlığını gösterir. Bir yanda Quimper salyangozu Galiçya’dan -Britanya nüfusunun ait olduğu – Cantabria’ya kadar uzanırken, diğer yanda soyu Bask Ülkesi nüfusu ile sınırlıydı.

Hassas bir durumda yaşayan bir hayvan

Quimper salyangozu habitatının tahrip olması nedeniyle şu anda zor bir durumda. Çok fazla örnek yok ve popülasyonları düşük yoğunluklu. Eğer onlardan bir tanesine rastlarsanız, onu yalnız bırakmak ve rahatsız etmemeye çalışmak en iyisidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Fernández, C. (2007). Asturnatura. Elona quimperiana (Férussac, 1821). Recuperado de https://www.asturnatura.com/especie/elona-quimperiana.html
  • Gómez, B.J; Madeira, M.J. (2012). Sociedad Española de Malacología. Elona quimperiana. Recuperado de https://www.miteco.gob.es/es/biodiversidad/temas/espacios-protegidos/elona_quimperiana_tcm30-196960.pdf
  • Grupo de investigación de Sistemática, Biogeografía y Dinámica de Poblaciones de la Universidad del País Vasco. (2017). Estudio del estado de conservación de Elona Quimperiana (Mollusca: gastropoda) en las zonas de especial conservación de Álava y Bizkaia: Zec Gorbeia (ES2110009) y Zec Arkamo-Gibijo-Arrastaria (ES2110004). Recuperado de http://www.araba.eus/cs/Satellite?blobcol=urldata&blobheader=application%2Fpdf&blobheadername1=Content-disposition&blobheadername2=pragma&blobheadervalue1=inline%3B+filename%3D&blobheadervalue2=public&blobkey=id&blobtable=MungoBlobs&blobwhere=1224094972824&ssbinary=true
  • Vialatte, A., Guiller, A., Bellido, A., & Madec, L. (2008). Phylogeography and historical demography of the Lusitanian snail Elona quimperiana reveal survival in unexpected separate glacial refugia. BMC Evolutionary Biology, 8(1), 1-13.
  • Raven, J. H. Juvenile shells of Elona quimperiana (Férussac, 1821)(Gastropoda: Elonidae). Elona, 3, 48-49.
  • Gómez Moliner, B.J. & Seddon, M.B. (2017). Elona quimperiana. The IUCN Red List of Threatened Species 2017: e.T7658A85564390. https://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2017-3.RLTS.T7658A85564390.en.

 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.