Kirpiler Ne Yer?

Bazı türleri evcil hayvan olarak evlerimize girdikleri için kirpilerin ne yediklerini bilmek onlara iyi bir bakım sağlamak açısından çok önemlidir.
Kirpiler Ne Yer?

Son Güncelleme: 15 Aralık, 2021

Kirpiler arkadaş canlısı, güzel ve çok çekingen memelilerdir. Tüyleri ve huysuz kişilikleri birçok insanın kalbini kazandı ve onların belirli türlerine giderek daha fazla evcil hayvan olarak rastlıyoruz. (özellikle Afrika kirpi, Atelerix albiventris ). Bununla birlikte, kirpilerin ne yediğini bilmek, onlara bakabilmek için çok önemlidir.

Bu hayvanlar sevimli ve küçük olmalarına rağmen, tüm kirpi türlerinin esaret altında tutulamayacağına dikkat edilmelidir. Aslında, bazıları potansiyel olarak istilacı olarak kabul edilir ve diğerleri yasalarla korunmaktadır. Bu küçük memelilerin beslenmesi ve bakımı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, okumaya devam etmenizi öneririz.

Kirpi nedir?

Kirpilerin beslenme seçimlerini keşfetmeden önce, onları taksonomik bir bakış açısıyla açıklamak istiyoruz. “Kirpi” terimi, Erinaceinae alt familyasının üyesi olan tüm memelileri tanımlamak için kullanılır. Profesyonel portallar, bu memelilerin 5 farklı cinse ayrılmış 17 türü olduğunu tahmin ediyor.

Kirpiler diğer memelilerden kolaylıkla ayırt edilebilirler, çünkü onların ayırt edici özelliği taşıdıkları dikenlerdir (keratinden yapılmıştır). Bu dikenler memelinin vücudundan kolayca ayrılacak şekilde değildir. Yetişkin kirpilerde sadece hasta olduklarında veya şiddetli stres altındayken dökülürler.

Genel olarak, kirpilerin daha hafif bir göbekle birlikte kahverengi veya ten rengi bir kürkü vardır. Burunları iyi gelişmiş ve sivridir, bu da karasal çevreyi takip etme ve keşfetme konusunda usta olduklarını yansıtır. Kulaklarının boyutu değişir, ancak Mısır kirpisi (Hemiechinus auritus ) grubun en büyüğüne sahip olmasıyla karakterize edilir.

Esaret altında nispeten sabit tutulan tek bir kirpi türü vardır: Atelerix albiventris. Bazı yerlerde bulundurulması yasaldır, ancak İspanya gibi ülkelerde bu memeli, istilacı statüsü nedeniyle yasaklanmıştır.

Çok az kirpi türü evcil hayvan olarak yasaldır. Bazı bölgelerde hiçbirine izin verilmez.

çimlerde karnını açmış yatan tatlı kirpi

Kirpiler ne yer?

Kirpilerin büyük çoğunluğu vahşi doğada yaşar, ancak bazıları esaret altında da tutulmaya başlanmıştır. Bu nedenle, kirpiler bulundukları ortama göre ne yerler, sorusunu yanıtlıyor olacağız. Kaçırmayın!

Kirpi vahşi doğada ne yer?

Animal Diversity Web sitesinde belirtildiği gibi, kirpi omnivordur. Bununla birlikte, diyetleri böceklere ve diğer omurgasızlara çok daha fazla odaklanır : salyangozlar, cırcır böcekleri, sümüklü böcekler, örümcekler, böcekler, arılar, karıncalar, hamamböcekleri ve güveler menülerinin temelini oluşturur.

Omurgasızların yanı sıra, kirpi bazen kurbağa, küçük yılan, kara kurbağası, kuş yumurtası, çürümüş et, mantar, bitki kökleri, meyveler ve tohumlar da yerler. Bazı türler ( A. albiventris gibi), zehirli akrepleri ve yılanları kötü etkiler olmaksızın yiyebildiklerinden, toksinlere karşı takdire şayan bir direnç gösterirler.

Bu memeliler fazlasıyla gececidir ve koşmak, yüzmek ve yüzeylere tırmanmak gibi etkileyici yeteneklere sahiptir. Gecelerini kuytu köşelerde yem arayarak geçirirler ve ortam sıcaklığı izin veriyorsa genellikle çok aktiftirler.

Kirpi esaret altında ne yer?

Tutsak bir kirpi beslemek, uzun vadede sahibi için bir sorun olabilir. Birçok bölgede kirpiler için özel mama bulunmaz, bu nedenle sıklıkla yavru kedi mamaları kullanılır. Sorun şu ki, bu gıda kendi boyutundaki bir memeli için çok fazla yağ içeriyor ve bu nedenle kirpiler genellikle obez oluyor.

Bu yüzden ideal olarak bir kirpinin, kafesini en az 1 metre uzaklaşacak şekilde, tercihen akşam geç veya sabah erken, günde 2-3 saatliğine terk etmesi gerektiğini eklememiz gerekir. Bu program birçok hayvan sahibi için çok uygun olmadığından, hayvana ihtiyaç duyduğu egzersizi sağlayamamaktadır.

Bir kirpinin sağlıklı olması için ona belirli yiyecekler sağlamak ve mümkün olduğunca evin içinde dolaşmasına izin vermek gerekir. İşte profesyonel veterinerlik kaynakları tarafından bu memeliler için seçilen diyet:

  1. Bu hayvanların beslenmelerinin temeli, kirpi için özel yem olmalıdır. Mevcut değilse, diyet kuru kedi maması kullanılabilir, ancak bu ideal değildir. %5’ten fazla yağ içeren yemlerden kaçınılmalıdır.
  2. Kirpilere düzenli olarak canlı böcekler sunulmalıdır. İdeal olarak, hayvan haftada yaklaşık 5 canlı omurgasız (cırcır böceği, yemek kurdu veya hamamböceği) yemelidir. Böcekler iyi beslenmeli ve bunlar her zaman özel mağazalardan satın alınmalıdır.
  3. Taze meyve ve sebzeler istenildiği zaman sunulabilir. Birçok kirpi bu tür yiyecekleri reddeder, ancak bunu kabul edenler çok daha sağlıklı olacaktır.

Her evcil kirpi zaman zaman canlı yemek yemelidir. Bu, birçok hayvan sahibi memeliyi beslemek için evlerinde cırcır böcekleri veya hamamböcekleri tutmaya istekli olmadığından, hayvanın uygun şekilde bakımını biraz zorlaştırır! Ancak bu, kirpiler için gereklidir ve göz ardı edilemez.

doğal ortamında bir kirpi

Kirpi ve esaret

Evde  bir kirpi beslemek çok karmaşık bir iştir. Dediğimiz gibi zaman zaman canlı yemle beslenmesi gerekiyor, akşamları oldukça uzun süre egzersiz yapması gerekiyor çünkü obeziteye (tür ne olursa olsun) çok yatkın. Ayrıca, Afrika kirpi çoğunlukla ölümcül bir hastalığa yakalanır.

Akrabalı yetiştirme (bazen yasa dışı) nedeniyle, birçok Afrika kirpisi, her durumda felaketle sonuçlanan nörodejeneratif bir patoloji geliştirir: titrek kirpi sendromu. Hassas sağlıkları, özel gereksinimleri ve yasal durumları nedeniyle bu hayvanlardan birini evcil hayvan olarak önermek çok zordur. This might interest you...

Evcil Kirpilerde Sık Görülen 10 Hastalık
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Evcil Kirpilerde Sık Görülen 10 Hastalık

Evcil kirpilerde yaşamlarını tehdit edebilecek birçok yaygın hastalık vardır. Bu yazıda, bu sevimli hayvanların muzdarip olabileceği 10 hastalığı ö...