Karınca Taklit Eden Örümcekler Genus Myrmarachne

Bazı omurgasızlar, bazı karınca türlerini taklit etmeyi seçerler. Bu böcekler oldukça tehlikelidir ve pek iştah açıcı değildir, bu nedenle diğer canlılar onları yemekten kaçınırlar.
Karınca Taklit Eden Örümcekler Genus Myrmarachne
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Myrmarachne, hayvanlar aleminde olağanüstü bir kaliteyle öne çıkan, Salticidae familyasından bir Araneomorphae örümceği cinsidir. Bu taksonun pek çok türü hem fizyoloji hem de davranış açısından karınca taklit eden örümceklerdir. Bunun göründüğü kadar şaşırtıcı, açık bir evrimsel nedeni var.

Yırtıcı hayvanların çoğu – örneğin karıncayiyen – bu tür beslenme konusunda oldukça uzmanlaşmıştır, çünkü bu böceklerin tadı hiç hoş değildir ve çoğu durumda agresif ve hatta toksiktir. Bu nedenle birçok omurgasız ve omurgalı, avlanırken karıncalardan kaçınır.

Taklit sanatı

Taklit, bazı canlıların diğerleri gibi görünme kapasitesidir. Bu, fark edilmeden çevreden geçme yeteneği olan kamuflajdan farklıdır. Kamuflaj, örneğin, çubuk böcekleri veya yaprak böcekleri tarafından benimsenen bir stratejidir.

Pek çok hayvan, çeşitli nedenlerle başkalarının görünümünü benimser: Olmadıklarında tehlikeli görünmek, üreme amacıyla belirli canlıları çekmek veya yırtıcı hayvanların dikkatini vücutlarının diğer bölümlerine çevirmek gibi. Bu evrimsel strateji, doğada yaygındır.

Bir karınca gibi görünmenin nedeni nedir?

Bir karınca gibi görünmek, doğal ortamda birçok fayda sağlayabilir. Bu stratejiyi benimsemenin aşağıdaki gibi iki ana nedeni vardır:

  1. Bir hayvan, diğer hayvanlara yem olmaktan kaçınmak için karınca gibi görünebilir. Formik asit, birçok karıncanın ana savunma stratejisidir. Bu, sokmalarla aşılanır ve tipik bir rahatsızlığa neden olur. Yırtıcı hayvan, karıncayı yutmadan önce tükürük, kusma, karın ağrısı, yanıklar veya yoğun bir yanma hissinden muzdarip olabilir.
  2. Bir hayvan, gerçek karıncaları daha kolay avlamak için karınca gibi görünebilir. Bu, avcıların avlarına yaklaşmalarına yardımcı olan bir tür agresif taklittir.

Çeşitli omurgasız taksonlarında, bazı cırcır böcekleri, böcekler, peygamberdeveleri ve sopa böcekleri de dahil olmak üzere – özellikle gelişimin erken aşamalarında – ve açıkça, birkaç örümcek grubu da dahil olmak üzere birkaç karınca benzeri hayvan vardır.

karınca taklit eden örümcekler

Karınca taklit eden örümcekler

Araştırmalar, 300’den fazla araknid türünün davranış, fizyoloji ve yırtıcı hayvanlara tepki olarak karıncaları taklit ettiğini gösteriyor. Buna karşılık, Salticidae ailesinden 14 cins bu ilginç stratejiyi benimsemiştir. Bu örümcekler, aşağıda belirtilen bir dizi değişikliğe uğrar:

  1. Örümcekler, karıncaların hareketlerini taklit eder. Gerçek bir karıncanın tipik duruşları ve desenleriyle zikzak bir düzende hareket ederler.
  2. Buna ek olarak, ön ayaklarını da antenmiş gibi yerleştirirler. Örümceklerin 4 çift bacağı ve karıncaların 3 çift bacağı vardır, yani antenleri “taklit ederek” morfolojik farkı çözerler.
  3. Bu mimetik örümceklerin gövdesi diğer örümceklerden çok daha uzundur, bu da onların yırtıcılardan kaçarken daha çevik ve hızlı olmalarını sağlar.

Ancak, yalnızca avantajların olmadığını vurgulamak gerekir. Karıncaya benzeyen örümcekler çok daha dar karınlara sahiptir, bu nedenle üreme söz konusu olduğunda çok daha az yumurta bırakabilirler. Bu, doğada her adaptasyonun belirli bir biyolojik “aldatmaca” ile birlikte geldiğinin açık bir örneğidir.

Gerçekten tuhaf bir köken

Bahsetmeye değer bir başka çarpıcı özellik, karınca örümceklerin evrimsel kökenini araştıran bazı çalışmalarla ortaya çıkarıldı. Bu bilimsel makalelerden bazıları, örümcek eşek arısının varlığının bu stratejinin ortaya çıkmasında açık bir itici güç olabileceğini iddia ediyor.

Pompilid eşekarısı (Pompilidae), 4 alt ailede 5.000’den fazla türe sahip bir ailedir. Bu Hymenoptera türleri, örümcekleri felç etmeleri ve yumurtalarını içlerine yerleştirmeleri ile ünlüdür. Böylece larvalar yumurtadan çıktığında hareketsizleştirilmiş örümceklerle beslenebilirler.

Bu eşek arıları, örümcekleri görsel ipuçlarıyla bulurlar, böylece karınca taklit eden bir örümcek onları başarılı bir şekilde kandırır ve bir gün daha hayatta kalır. Bu, bu tür bir taklitçiliği açıklayabilecek hipotezlerden biridir. Ancak henüz onaylanmadı.

karınca taklit eden örümcek

Fark etmiş olabileceğiniz gibi, doğada her şeyin net bir açıklaması vardır ve hiçbir şey şansa bırakılmaz. Bir yandan, karınca taklit eden örümcekler atalarının taksonlarının bazı olumlu özelliklerini feda etmek zorunda kalmışlar. Diğer yandan ise, artık birçok avcı tehdidinden kaçınabilirler. İlginizi çekebilir ...

Gülen Örümcekler: Davranışları ve Yaşam Alanları
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Gülen Örümcekler: Davranışları ve Yaşam Alanları

Gülen örümcekler, gülümsüyormuş gibi görünmelerini sağlayan belirli bir görünüme sahiptir. 'Gülümseyen yüzlerini' sırtlarında taşıyormuş gibi görün...  • Huang, J. N., Cheng, R. C., Li, D., & Tso, I. M. (2011). Salticid predation as one potential driving force of ant mimicry in jumping spiders. Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences278(1710), 1356-1364.
  • Ceccarelli, F. S. (2013). Ant-mimicking spiders: strategies for living with social insects. Psyche, 2013.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.