Logo image
Logo image

Çekirgeler Hakkında Merak Edilen 10 Şey

4 dakika
Çekirgeler hakkında şaşırtıcı, pek çok merak edilen şey vardır. Onların kaç türü olduğuna inanamayacaksınız. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.
Çekirgeler Hakkında Merak Edilen 10 Şey
Son Güncelleme: 23 Kasım, 2022

Çekirgeler hakkında merak edilen pek çok şey vardır, çünkü bu güzel böcekler yüzyıllardır dünyanın tropik ve ılıman bölgelerinin çayırlarında ve ormanlarında zıplayıp uçarlar. Ancak, karakteristik sıçramalarının ve genel yeşilimsi tonlarının ötesinde, bu büyüleyici böcekler hakkında bilmediğinizden emin olduğumuz birçok gerçek var!

Doğada her zaman olduğu gibi, doğal seçilimin dayattığı genel kuralların istisnaları vardır. Etçil çekirgelerin akrabaları olduğunu biliyor muydunuz? Bu böceklerin bazılarının onları pembe yapan mutasyonlara sahip olduğunu biliyor muydunuz? Bu büyüleyici omurgasız grubu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

1. Birçok çekirge türü vardır!

Çekirge denilince akla kanatlı bir yeşil cırcır böceği türü gelse de, bu grubun morfolojik açıdan etkileyici bir çeşitliliğe sahip olduğu bir gerçektir. Spesifik olarak, bu böcek topluluğu Caelifera alt takımında bulunur ve 2.400’den fazla cins ve 12.000 türden oluşur. İnanılmaz!

Tüm çekirgeler, çekirge ve cırcır böceklerini de içeren Orthoptera kategorisine veya daha yüksek dereceye aittir. Gizemli yağmur ormanlarında tanımlanamayanlar hariç, dünya çapında 20.000’den fazla Orthoptera türü olduğu tahmin edilmektedir.

Taksonomik düzeyde, 12.000’den fazla Orthoptera türü çekirge olarak kabul edilir.

2. Ortak bir bedenleri var

Herhangi bir böcek gibi çekirgelerin vücudu 3 bölüme ayrılmıştır: baş, göğüs ve karın. Baş dikeydir ve ağız aparatını alt kısmında barındırır, ayrıca çoklu duyu organlarına (bileşik gözler, basit gözler ve antenler) sahiptir. Çeneler, hayvanın yiyeceğini tanımasına yardımcı olan duyusal palplara sahiptir.

Göğüs ve karın, omurgasızların dış iskeletini oluşturan bir dizi kütikül kaplı segment tarafından korunur. Göğüs bölgesinden üç çift bacak çıkar, arka bacaklar diğerlerinden çok daha güçlüdür. Bu sonuncu ekstremitelerin femur ve kaval kemiği, saltasyon yoluyla hareket için evrimsel olarak rafine edilmiştir.

Some figure

3. Sıcak ortamlarda yaşarlar

Çekirgeler otoburdur ve bu nedenle sürekli büyüyen bitki maddesiyle dolu ekosistem nişlerinden yararlanmak zorundadır. Bu nedenle özellikle gezegenin tropik bölgelerinde dağılmışlardır ve ılıman ekosistemlerde çok daha azdırlar. İlginç bir şekilde, araştırmalara göre birçok tür, doğal ormanlar yerine tarım alanlarını tercih ediyor.

Bir ekosistemdeki çekirgelerin varlığı, beslenebilecekleri bitki türlerinin sayısı ile doğrudan bağlantılıdır.

4. İnanılmaz zıplayıcılardır!

Çekirgelerin en dikkat çekici özelliklerinden biri boyutlarına göre çok uzun mesafeler atlayabilmeleridir. Bu, daha önce bahsettiğimiz morfolojik değişiklikler sayesindedir. Bazı türler, tek bir sıçrama ile 70 santimetreden (28 inç) fazla seyahat edebilir. Bunu türümüze uygularsak, bu, bir insanın tüm bir futbol sahasını tek bir sıçramada temizlemesine eşdeğer olur!

Çekirgeler bu hareket yöntemini çeşitli nedenlerle kullanırlar: avcılarından kaçmak, kolayca uçmaya başlamak veya kendilerini beslemek için bitkiler arasında uzun mesafeler kat etmek. Bu böcekler, dış iskeletlerinin, dış anatomilerinin ve güçlü kaslarının önemli rol oynadığı üç farklı ve çok karmaşık aşamada eylemi gerçekleştirir.

5. Istakoz ve çekirge çok yakın akrabadır

Çekirgelerle ilgili bir diğer merak da, çekirgelerin Caelifera ailesinin birer üyesi olması nedeniyle onlarla aynı gruba ait olmalarıdır. Her halükarda çekirgeler daha iri olmaları ve göçmen davranışlarıyla öne çıkıyor. Genellikle yalnız ortopedyenlerdir, ancak yılın belirli zamanlarında yollarına çıkan her şeyi yok eden sürüler yaratırlar. Aşağıdaki videoya bir göz atın!

Taşkınlık moduna doğru değişiklik, kısmen bu hayvanlardaki serotonin konsantrasyonundaki değişikliklerle yapılır.

6. Onlar hemimetabolik böceklerdir

Çekirgeler hemimetabolik böceklerdir, bu da onların eksik bir metamorfoza sahip oldukları anlamına gelir. Bu gelişme modu 3 çok farklı hayati evreyi içerir: yumurta, su perisi ve yetişkin veya imago evresi. Değişiklik kademeli olarak yapılır ve örneğin böceklerde veya kelebeklerde olduğu gibi pupa aşaması yoktur.

Bir pupa aşamasına sahip olmasalar da, yetişkinliğe dönüşmek için bir dizi dış iskelet değişikliğinden geçmeleri gerekir. Bu süreci deri değiştirme veya ekdiz olarak biliyoruz ve çekirgeler için özellikle sonrasındaki ilk birkaç saat çok hassas bir dönemdir.

7. Bazı türler zararlıdır

Çekirgeler otçul hayvanlardır ve yalnızca bitki maddeleriyle beslenirler. Ekosistemlerin bakımı için gereklidirler. Peki ama neden? Çünkü bitkilerin yapraklarını kuşlar, amfibiler, sürüngenler, memeliler, kuşlar ve diğer yırtıcı böcekler tarafından tüketilebilecek canlı dokuya (kendi vücutlarına) dönüştürürler.

Ne yazık ki, bitkileri baş döndürücü bir hızla tüketme yeteneği, birkaç türün dünya çiftçilerinin başını ağrıtmasına neden oldu. Araştırmaların gösterdiği gibi, Orthoptera mısır mahsullerinin gerçek zararlılarıdır ve ölçülebilir yıllık kayıplara neden olur.

8. Çekirgelerin bazı akrabaları çok arkadaş canlısı değil

Bu, çekirgelerle ilgili meraklarımızdan biri değil, daha çok onların yakın akrabaları olan Tettigoniidae. Bu grubun tüm üyeleri kana susamış değildir, ancak bazılarının (Acanthoplus discoidalis gibi) kuşların yumurtalarını yırtıp yavrularını öldürebilen keskin çeneleri vardır.

Hatta daha büyük ve daha agresif olan diğer türler, kertenkeleler ve yılanlar gibi küçük omurgalıları bile avlayabilir. Yırtıcı Tettigoniidae’nin ısırığının en hafif tabirle acı verici olduğunu söylemeye gerek yok.

Some figure

9. Pembe çekirgeler var!

Pembe çekirge, hayvanlar alemindeki Eritrizm örnekleridir. Bu inanılmaz böceklerin genlerinde, türlerinin normal üyelerinden çok farklı bir renk veren mutasyonlar vardır. Yeşil sebzelerin dünyasında pembe olmak karmaşıktır ve bu omurgasızların hayatta kalma oranı çok daha düşüktür.

Some figure

10. Bu hayvanlar saygıyı hak ediyor

Birçok insan çekirgeleri, mahsulleri yedikleri ve haşere haline gelebildikleri için can sıkıcı ve nahoş böcekler olarak algılar. Bununla birlikte, bu hayvanlar herhangi bir ekosistemin temel bir parçasıdır: bitki maddesini kullanırlar ve birçok tür için besin görevi görürler. Finansal çıkar için onlardan kurtulmak asla bir seçenek değildir.

Çekirgelerle ilgili merak edilen bu konuları öğrenmekten keyif aldığınızı umuyoruz – işte çekirgelerle ilgili başka bir ilginç makale:


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Gage, S. H., & Mukerji, M. K. (1977). A perspective of grasshopper population distribution in Saskatchewan and interrelationship with weather. Environmental Entomology, 6(3), 469-479.
  • MARIÑO‐PÉREZ, R. I. C. A. R. D. O., & Song, H. (2018). Phylogeny of the grasshopper family P yrgomorphidae (C aelifera, O rthoptera) based on morphology. Systematic Entomology, 43(1), 90-108.
  • Carstens, B. C., & Knowles, L. L. (2007). Estimating species phylogeny from gene-tree probabilities despite incomplete lineage sorting: an example from Melanoplus grasshoppers. Systematic biology, 56(3), 400-411.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.