Yunuslar Gerçekten Empati Hissediyor Mu?

Bu harika varlıklar, onlar hakkında yaptığımız her yeni keşifle bizi şaşırtıyor.Peki yunuslar empati hissediyor mu?
Yunuslar Gerçekten Empati Hissediyor Mu?

Son Güncelleme: 25 Ocak, 2021

Popüler kültürde, insanları gemi enkazlarından kurtaran ve insan dostlar aramak için kıyılara gelen yunuslar ile ilgili sayısız hikaye vardır. Tüm bunlar mantıklı bir soruyu gündeme getiriyor: Yunuslar için gerçekten bir şey ifade ediyor muyuz? Bu hayvanların boğulmakta olan birini sudan çekmesi, yunusların empati hissettiği anlamına mı geliyor?

Empati, yüksek düzeyde bilişsel gelişim (evrimsel anlamda) ve sosyal bir zihin gerektiren karmaşık bir zihinsel süreçtir. Yunuslar, bu gereksinimleri karşılamalarına rağmen, hayvanat bahçelerinin bizi inandırdığı kadar arkadaş canlısı olmadıklarına dair bir üne sahiptir. Bu konuyu açmak ile ilgileniyorsanız, okumaya devam edin.

Empati ve zihin teorisi

Empatiyi, bir bireyin başka birinin duygularını anlama ve bunlara katılmalarına dair bilişsel yeteneği olarak tanımlayabiliriz. Hiç bir başkasının esnediğini gördükten sonra siz de esnediniz mi? Belki bir arkadaşınız size “Ağlarsan ben de ağlarım” demiş olabilir. Bunların hepsi empatidir: diğer kişinin hissettiği şeyi hissetmek.

Empati, bireyler arasında bir arada yaşamanın en karmaşık mekanizmalarından biri olduğu için sosyal türlerde uyarlanabilir bir süreç olarak ortaya çıkar. Onsuz, grup uyumu elde etmek imkansızdır. Dahası, empatinin gereklilikleri, grubun farklı üyeleri arasında genel bir öz farkındalığı da içerir.

Bu öz farkındalık izdüşümü, zihin teorisi olarak bildiğimiz şeydir. İyi bir örnek, zor anlar yaşayan bir arkadaş için belirli bir şarkı çalmak olabilir çünkü bunun kendi ruhumuzu yükseltmemize nasıl yardımcı olduğunu hatırlarız. Onların akıllarında bizimkiyle aynı sürecin gerçekleşeceğini varsayıyoruz.

yunus parkındaki yunuslar

Yunuslar ve zihin teorisi

Yunuslar aynada kendilerini tanıyabildiklerini, karmaşık bir sosyal sisteme sahip olduklarını ve oldukça gelişmiş bir iletişime sahip olduklarını kanıtladılar. Peki ya zihin teorisi? Yunuslar zihinsel durumlarını başkalarına mı atfediyor?

Cevap evettir. 2010 yılında, Uwano ve araştırmacı grubu bunu, jestlerle bir dizi emri takip etmek üzere eğitilen yunusların bakıcının bakışının yönüne jestin kendisinden daha fazla tepki verdikleri bir deney ile gösterdi.

Yani yunuslar, bakıcılarının istediğini düşündükleri şeye, komutun kendisinden daha çok dikkat ettiler. Bütün bunlar göz önüne alındığında, yunusların empati hissettiğini söyleyecek kadar ileri gidebilir miyiz? Cevap evettir. Araştırmacıların bu gerçeği nihayetinde nasıl ortaya koydukları aşağıda açıklanmıştır.

Yunuslar empati kurar ve buna göre hareket eder

Empati, bilim insanlarının küçük farelerden fillere kadar çok çeşitli insan dışı türde tespit ettikleri bir süreçtir. Ancak onu dolaylı gözlemlerle, yani sonuçlarına dayanarak incelemekten başka seçeneğimiz yok. Empati hissettiğini nasıl ortaya koyar? Cevap çok basit: yardımcı davranışlar yoluyla.

Herhangi bir deney yapmadan önce, yunusların empatik olduğuna dair halihazırda şüpheler vardı. Örneğin, aşağıdaki çok net kanıtlara bir göz atın:

 • Yunusların bulunduğu bölgelere dalmak nispeten tehlikelidir, ancak size saldırabilecekleri için değil. Yunuslar, insanların su altında nefes almadığını bilir ve boğulduklarını düşünerek dalgıçları kurtarmaya çalışırlar. Yüzeye çok hızlı dönerek meydana gelen ani basınç değişimi, insan vücuduna zarar verebilir.
 • Yunuslar, diğer türleri köpek balıklarından korur. Bu büyük balıklar, yunusların doğal düşmanıdır ve yüzücüleri köpekbalığı saldırılarından nasıl koruduklarına veya onları balina gruplarından uzak tutmak için yem olarak nasıl davrandıklarına dair birkaç hikaye vardır.
 • Yunuslar, kendi türüne yardım eder. Gruptaki bir yunus çok zayıfladığında veya yaralandığında, grubun diğer üyeleri onu korumak için etrafta yüzerler. Bu şekilde, nefes alabilmesi için yüzeye çıkmasına yardımcı olurlar.

Yunusların empati hissettiğini ortaya çıkaran daha fazla kanıt

Aynı zamanda, kontrollü ortamlarda ve deneysel koşullarda araştırmacılar, bu hayvanlarda empati ile ilgili şunları keşfettiler:

 • Sosyal sistemlerinin muazzam karmaşıklığı, empati için bir üreme alanıdır. Yunusların büyük beyinleri ve uzun süren çocuklukları, bir grup uyumu duygusu geliştirmek ve buna göre hareket etmek için mükemmel koşullar yaratır.
 • Anne-yavru ilişkisi, yunuslarda empatinin gelişmesinin anahtarıdır. Anneler, yavrularına grup içinde nasıl davranacaklarını öğretir ve bunu yalnızca davranışlarıyla yapmazlar. Kendilerini ıslıklarla özdeşleştirdikleri ve birbirleri hakkında konuştukları için bunu kullandıkları “kelimeleri” ile de yaparlar.
 • Davranışı taklit etme yetenekleri, empatinin gelişiminin bir parçasıdır. Karşılaştırmalı psikoloji araştırmalarında araştırmacılar, yunus yavrusunun annesinin davranışını taklit ederek grubun diğer üyeleri için empati geliştirdiğini gözlemlediler.
yüzen yunuslar

Sonuç

Sonuç olarak, ünlü antropolog ve çevreci Loren Eiseley’den bir alıntı yapmak istiyoruz. Binlerce yıl sonra insan türünün, var olan tek zeki varlık olduğumuza inanmanın getirdiği yalnızlık hissinden kurtulduğu “uzun yalnızlığı sona erdirmekten” söz etmiştir. Peki ya siz? Siz ne düşünüyorsunuz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Pérez-Manrique, A. & Gomila, A. “False belief attribution in bottlenose dolphins (Tursiops truncatus)
  using a novel paradigm”. Oral presentation. Behaviour 2015. 9–14 August 2015. Cairns,
  Australia.

 • Morrison, R. (2018, 10 enero). Precocious development of self-awareness in dolphins. Plos One. https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0189813

 • Uwano, Y., Ogura, S., & Saito, T. (2010). Bottlenose Dolphins’ (Tursiops truncatus) Theory of Mind as Demonstrated by Responses to their Trainers’ Attentional States. International Journal of Comparative Psychology23. https://escholarship.org/content/qt2dd258ps/qt2dd258ps.pdf


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.