Tıpkı İnsan Gibi: Yunuslar Ve Davranışları

İnanılmaz derecede akıllı olan bu memeliler o kadar iyidirler ki tıpkı insanlar gibi kendi kendilerine kararlar alabilirler. 
Tıpkı İnsan Gibi: Yunuslar Ve Davranışları

Son Güncelleme: 27 Kasım, 2019

Yunuslar güzel ve akıllı yaratıklardır. İnsanlar her zaman onlara hayranlık duymuşlardır. Yunusların davranışları üzerinde yapılan pek çok çalışma ve araştırmaya göre, bu hayvanların insan gibi davranışları olduğu keşfedilmiştir. Daha fazlasını öğrenmek istiyor musunuz?

Tıpkı İnsan Gibi: Yunusların İlginç Davranışları

Yunus, balina ve domuz balığı üzerinde yapılan çalışmalar, bu hayvanların insan gibi davranışları olduğunu göstermiştir. Bunun nedeni beyinlerinin boyutu olabilir. Bu sonuca ulaşmak için araştırmacılar, 90 farklı yunus, balina ve domuz balığı türüyle ilgili bilgi toplamışlardır. Gelin neler bulduklarına bir bakalım.

İşte bunlar yunusların insanlara benzeyen davanışlarıdır:

Ortak çıkar sağlamak için birlikte çalışırlar

Yunuslar her zaman grup halindedirler. Sosyal hayvanlardır ve ortak çıkar için gruba güvenmekten korkmazlar. Birlikte çalışırlar ve herkes birbirine fayda sağlar. Yolculuk yapmak, yiyecek aramak ve birbirine bakmak beraber yapılan davranışlardan bazılarıdır.

Yeni nesillere bilgi aktarırlar

Aileye yeni üyeler katıldığında, yaşlı üyeler, bu yeni üyelerin ailesi olmasalar bile, sürünün bir parçası olarak onlara avlanma tekniklerini öğretirler. Yunuslar aynı zamanda bu yeni üyelere okyanusta avlanırken yardımcı olabilecek araç gereci nasıl kullanabileceklerini de öğretirler.

Gruplar halinde avlanırlar

Kalabalık olmanın güç olduğu söylenir. Bu, yunusların öğrendiği bir derstir. Ne zaman avlanmaya çıksalar, başarılı olacaklarını garanti altına almak için gruplar halinde avlanırlar.

Daha sonra avladıklarını grubun tamamıyla paylaşmakla ilgili bir sorun yaşamazlar. Herkesi doyuracak kadar yiyecek yoksa, avlanmaya devam ederler.

yunus balığı sürüsü

Kendi aralarında konuşurlar

Herkes, yunusların, onların iletişim kurmalarına yardımcı olan özel sesler çıkardıklarını bilir. Bu sesleri birbirleriyle konuşmak için kullanırlar. Ayrıca yaşadıkları bölgeye bağlı olarak bu sesler farklılık gösterebilir.

Kendilerine özgü ıslıkları vardır

Genel olarak konuşulan yunus dilinin yanında, bu hayvanlarının her birinin kendilerine özgü bir ıslığı vardır. Bu ıslık sayesinde kendilerini diğer yunuslardan ayrıştırırlar. Bunun, onların birbirlerini tanıma şekli olduğu söylenebilir.

Annelik içgüdüsüne sahiptirler

Yunuslar, kendi yavruları olmayan yavrular bulduklarında, tıpkı insan gibi, bu yavrulara bakma eğilimi gösterirler. Bu diğer pek çok türde görülmeyen oldukça ilginç bir özelliktir.

Diğer türlerle iş birliği yaparlar

Diğer türlerle etkileşim kurmayı severler ve hatta yiyecek elde etmek için birlikte bile çalışabilirler. Ayrıca diğer aktivitelere katılmayı da severler. Kısacası arkadaş edinmekten hoşlanırlar.

Oyun oynamayı severler

Ne kadar yaşlı olurlarsa olsunlar, birbirleriyle veya yaşı küçük olan yunuslarla oynamayı severler. Bu, yunusların yüzmekten çok daha fazlasını yapmaları gerektiğini gösteriyor. Onları mutlu eden aktif ve keyifli bir yaşam tarzları vardır.

yunuslar deniz altı

Bu davranışların hepsi bizim davranışlarımıza çok benzer ve daha önce söylediğimiz gibi bu durum yunusların beyinlerinin boyutunun oldukça büyük olmasıyla yakından ilişkilidir.

Yani, balinaların ve yunusların oldukça zeki yaratıklar oldukları ve zekaları ve davranışları insanlara ve primatlara en yakın olan türler oldukları gösterilmiştir. Bu çalışmayı yapan yazarlardan biri şu sonuca varmıştır:

“Memeli deniz hayvanları, tıpkı insanlar ve diğer primatlar gibi çok sayıda kompleks sosyal davranışa sahiptirler. Ancak beyin yapıları bizimkinden farklıdır. Bu da bazı araştırmacıların balinaların ve yunusların daha büyük bilişsel ve sosyal yetileri olamayacağını düşünmesine yol açmıştır.

Bence bizim araştırmamız durumun böyle olmadığını açıkça gösteriyor ancak akıllara yeni bir soru getiriyor: Nasıl oluyor da çok çeşitli beyin yapısı kalıpları, çok farklı türlerde, çok benzer bilişsel ve sosyal davranışlara yol açabiliyor?”

-Kieran Fox

Vücut şekillerinin bizim kaydettiğimiz ilerlemelerin pek çoğunu başarmalarına izin vermediği açık. Ancak zekalarının ne kadar ileriye gidebileceğini bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey onların çok zeki türler oldukları.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.