Sincaplar Hakkında Merak Edilen 9 Şey

Sincaplar çok popüler hayvanlardır ve bu yazıda size onlar hakkında bilmediğiniz bazı ilginç konulardan bahsedeceğiz.
Sincaplar Hakkında Merak Edilen 9 Şey
Samuel Sanchez

tarafından incelendi ve onaylandı. biyolog Samuel Sanchez.

Tarafından yazılmıştır Brayan Andres Guerra Parada

Son Güncelleme: 08 Kasım, 2022

Sincaplar, en iyi bilinen kemirgenlerden biridir. Sciuridae ailesine aittirler ve oldukça benzersiz kuyrukları ve hızları ile karakterize edilirler. Oldukça çeşitli olmalarına ve onlar hakkında bazı şeyleri biliyor olmanıza rağmen, bulduğumuz 9 büyüleyici gerçekle sizi şaşırtacağımızdan eminiz!

Sincaplar 200’den fazla türe ve üç ana türe ayrılır: ağaçta yaşayan, karasal ve uçan. Bu hayvanlar, Avustralya ve Antarktika kıtaları hariç, bitki örtüsü olan herhangi bir ekosistemde dünyanın hemen her yerinde bulunur. İşte sincaplarla ilgili bilmediğiniz 9 gerçek.

Sincaplar hakkında merak edilenler

1. Gıda hırsızları

Sincapların en iyi bilinen özelliklerinden biri, diğer insanların yemeklerinden yararlanma konusunda çok iyi olmalarıdır. Kleptoparazitizm olarak bilinen bir davranış olarak yiyecek aramak için vakitlerinin çoğunu harcarlar. En sevdikleri yiyecek, tohum ve meyve tüketseler de , fındık ve fındık gibi kuru tahıllardır.

Ağaç sincapları genellikle gündüz hareketlidir, bazı tropikal türler sadece yemek için yere iner. Diğerleri ise sadece yiyecek almak için ağaçların arasında hareket eder.

Ancak bu kemirgenlerin sadece bu tür yiyeceklerle beslendikleri inancı yanlıştır. Sincaplar omnivordur, bu nedenle bir gün kuş yumurtası, salyangoz veya böcek yediğini görürseniz şaşırmamalısınız. Diğer bir konu ise – tıpkı diğer kemirgenler gibi – sincapların kusamaması veya gaz çıkaramamasıdır.

Yiyecek aramak için, bu memelilerin güçlü bir koku alma sistemi vardır ve bu da gömülü fındık bulmalarını kolaylaştırır. Ayrıca, yiyecek bulma olasılıklarının en yüksek olduğu yeri bulmak için hafızalarına ve görme duyularına güvenirler.

Sincaplar hakkında merak edilenler.


2. Farklı boyutlar

Çoğu sincap oldukça küçük görünse de, bazı türler düşündüğünüzden daha büyüktür. Bir yanda, 7 ila 13 santimetre uzunluğunda (yaklaşık 3 ila 5 inç arasında) değişen Afrika cüce sincabı ( Myosciurus pumilio ) var. Diğer uçta, neredeyse 1 metre (3,3 fit) uzunluğa ulaşabilen ve onu gezegendeki en büyük sincap yapan Hint dev sincabı ( Ratufa indica ) bulunur.

3. Sürekli büyüyen dişler

Öte yandan, vücut bölümleri söz konusu olduğunda, bir sincapın çok belirgin ön dişleri her yıl yaklaşık 15 santimetre (6 inç) uzar. Bu, fındık ve diğer yiyecekleri sürekli kemirerek kesici dişlerinin aşınmamasını sağlar.

4. Eklemli bacaklar

Arka ayakları çift eklemlidir, bu da ağaçlar arasında hareket etmelerini kolaylaştırır. Yerçekiminden bağımsız olarak, ayak bilekleri 180 derece dönebilir, böylece arka ayakları geriye dönük ve gövde ve ağaç kabuğuna yapışır. Hızlı bir şekilde yukarı veya aşağı çalışmasına yardımcı olan bu mekanizmadır.

5. Çok amaçlı kuyruk

Kuyruk ise bu kemirgenlerin kışın yağmurdan ve soğuktan korunmalarını sağlayarak vücut ısısını korur. Köpekler gibi, bu uzuv onların dengelenmesine yardımcı olur. Sincaplarla ilgili ilginç bir merakımız da, kuyruklarını diğer sincapları tehlike konusunda uyarmak için kullanmaları ve sorun hakkında uyarmak için belirli şekillerde sallamalarıdır.

6. Yüksek zeka

Sincaplarla ilgili bir diğer ilgi çekici konu da da diğer kemirgenlere göre oldukça hızlı öğrenmeleridir. Birkaç çalışma, yiyecek arama gibi belirli bir görevi yerine getirirken davranışlarını daha verimli olacak şekilde ayarlayabildiğini göstermiştir. Ayrıca sincapların hayvanları ve diğer sincapları aldatabildiği başka araştırmalarda da bulunmuştur.

Bir sincap başkaları tarafından izlendiğini hissederse, genellikle onları yanıltmak için sahte bir delik açar ve bu yere yiyecek bırakıyormuş gibi yapar. Ancak, kazmadan önce yiyeceği ağzına doldurur ve ardından farklı bir yere gömer.

7. Japonya’da bir sincap bahçesi var

Bu tuhaf kemirgenler o kadar sevimlidir ki, Japonya’da Machida Sincap Parkı’nda olduğu gibi, huzur içinde ve sessizce yaşamaları için birkaç bahçeleri vardır. Aslında, turistler onlara bir hayvanat bahçesindeymiş gibi yaklaşabilir ve onları (gerekli koruma ile) evcilleştirebilir.

8. Hastalık bulaştırırlar

Sakin ve sevimli görünümlerine rağmen, sincaplar aynı zamanda çeşitli patolojiler için doğal bir rezervuar ve bir enfeksiyon kaynağıdır. Bu hayvanların bulaştırabileceği en ciddi hastalıklardan bazıları hıyarcıklı veba, tetanoz ve tularemidir.

9. Kör doğarlar

Sincapların gebelik süresi, türe bağlı olarak içi boş ağaçlarda veya toprakta olabilen yuvasında annenin emzirdiği ve yavrularına baktığı 29 ila 65 gündür. Çoğu memeli gibi, yavrular da zamanla keskin ve odaksal bir çevresel görüşe sahip olana kadar gözlerini açarlar.

Görüş aralıkları, sincapların başlarını hareket ettirmeden yukarıyı ve yanları gözlemlemelerini sağlar.

Sincaplarla ilgili diğer merak edilenler

İşte bu sevimli memeliler hakkında sizi şaşırtacak diğer merak edilenl konular:

  1. Küçük bir sincap terk edildiğinde veya kaybolduğunda, dişi yavruları ailesine kabul eder.
  2. Bazı sincaplar, kemirgen benzeri davranışları devam edecek olsa da, fazla sorun yaşamadan evcilleştirilebilir. Kablolarınıza dikkat edin!
  3. Bu kemirgenler, bu süre zarfında kilo almak ve hayatta kalmak için kış aylarında seçim yaparak obez olabilirler.
  4. Uçan sincaplar, bacakları ve vücutları arasında bulunan kaslı bir zar sayesinde 48 metreye (yaklaşık 160 fit) kadar süzülebilirler. Bu yapıya patagium denir.
Bir sincap.

Gördüğünüz gibi, sincaplarla ilgili pek çok şey aslında çok fazla bilinmiyor. Ekolojik değerleri (tohumların dağılımı sayesinde) çok geniştir, ancak paradoksal olarak diğer birçok kemirgen gibi hastalık taşıyıcılarıdırlar.

En iyi tavsiye, bakımı ve üremesi hakkında bilgi edinmek için bir sincabı sahiplenmeden veya satın almadan önce bir veterineri ziyaret etmektir. Bu hayvanların çok aktif olduğunu ve muazzam miktarda çevresel zenginleştirme gerektirdiğini unutmayın, avlusu olmayan bir apartman dairesinde bakması zor bir canlı.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • ¿Cómo encuentran las ardillas nueces enterradas?. Recogido el 9 de marzo de 2021 de: https://respuestas.me/q/co-mo-encuentran-las-ardillas-nueces-enterradas-60411992727
  • Portal Oficial de Turismo de Tokyo. (2022). Parque de las Ardillas de Machida. Recogido el 7 de septiembre de 2022 de: https://www.gotokyo.org/es/spot/376/index.html
  • Jacobs, L. F., & Liman, E. R. (1991). Grey squirrels remember the locations of buried nuts. Animal Behaviour, 41(1), 103-110.
  • Baskaran, N., Venkatesan, S., Mani, J., Srivastava, S. K., & Desai, A. A. (2011). Some aspects of the ecology of the Indian Giant Squirrel Ratufa indica (Erxleben, 1777) in the tropical forests of Mudumalai Wildlife Sanctuary, southern India and their conservation implications. Journal of Threatened Taxa, 3(7), 1899-1908.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.