Quokka: Dünyanın En Mutlu Hayvanı

Quokkalar, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından "savunmasız" olarak ifade edilen küçük kangurulardır. Sürekli gülümseme ifadelerinden dolayı ünlü olmuş ve "dünyanın en mutlu hayvanı" ünvanını almıştır.
Quokka: Dünyanın En Mutlu Hayvanı

Son Güncelleme: 22 Kasım, 2019

Quokka, yüzlerinde sürekli gülümseyen ifadelerinden dolayı “dünyanın en mutlu hayvanı” unvanını kazanmıştır. Son zamanlarda bu ünlerinden dolayı, çoğu insanda merak uyandırmaktadırlar.

Quokka keseli bir hayvandır

Bu küçük kangurunun bilimsel adı Setonix Brachyurus’tur. Macropodiae familyasına ve Diprotodontia takımına ait bir keseli türüdür.

Bu takıma ait hayvanlar, dünyanın Okyanusya bölgesindeki tüm keselileri kapsar. Bu takım içerisinde çok sayıda farklı türler de yer almaktadır. Kanguru, koala, cuscus ve porsuk gibi birkaçını mutlaka duymuşsunuzdur.

Bu hayvan türüne ait takımın öne çıkan özelliklerinden bir tanesi, ağızlarındaki öne çıkan ön kesici iki dişidir. Ayrıca, köklerinin Oligosen dönemine (23 milyon yıl üzeri) kadar dayandığını göz önünde bulundurursak, birçok değişikliğe uyum sağlayabilmek adına evrim geçirdiğini görürsünüz. Ayrıca, bu durum neden birçok farklı türünün olduğunu da açıklar.

Quokka tarihi

Quokka’ya dair ilk yazılı kayıt 1658 yılına dayanır. Bir kişi “Misk kedisine benziyor ama kahverengisi” olarak tanımlamıştır. Birkaç düzine yıl sonra, bir kişi daha görmüş ve “kedi büyüklüğünde fare” olarak tanımlamıştır.

Biz onlara quokka desek bile, aborijin insanları onları çok daha farklı isimlerle çağırmaktadır. Hepsini burada söyleyemesek bile, iki örnekten bir tanesi quak-a ve diğer kwoka‘dır.

quokka

Sınıflandırma bazında Setonix cinsine aittir. Latin kökenli olan bu kelimedeki “seta” dişi ayı ve “onix” pençe anlamına gelmektedir. Ancak yukarıda bahsettiğimiz “Brachyurus” kısmı Yunan kökenli bir kelimedir. “Brachys” (kısa) ve “oura” (kuyruk) demektir.

Uzmanlar, quokkaların son zamanlarda Macropus cinsindeki diğer valabilerden türediğini düşünmektedir. Ortak çok noktaları yoktur, bu yüzden onları sınıflandırmak için ayrı bir tür oluşturulmuştur.

Genel özellikleri

Quokkalar bir ev kedisi boyutlarındadır. Aralarında açık renkleri olan kısa, kalın grimsi kahverengi tüylere sahiptir. Burunlarının etrafı tüysüzdür ve kulakları da küçüktür. Ancak uzun kuyrukları 10 cm ile 30 cm arasında değişebilir.

Vücut ağırlıkları ise genelde 2 kg ile 4 kg arasında değişir. Kafaları dahil boy uzunlukları 40 ile 51 cm arasındadır. Arka bacakları da 12 cm’e kadar uzayabilir.

Bu türlerde bir dereceye kadar eşeysel dimorfizm görülür. Bu durumda, erkekler dişilere göre daha uzun boylu ve daha ağır olurlar. Ortalama erkekler 1 cm daha uzun ve 1 kg daha ağırdır.

quokka çifti

Yeme alışkanlıklarındaysa, genel olarak otçullardır. Bulundukları bölgeye ve mevsime göre değişse de, genelde en çok sevdikleri iki yiyecekten birisi yapraktır diğeri de köklerdir.

Ayrıca, quokkalar Doğu Avusturalya’da yaşayan gececi bir hayvandır. Yani, Rottness ve Bald Adaları dahil, ülkenin güneydoğu bölgelerine özgüdür. Şu anda, onlara ait bir alt tür olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur.

Ortalama yaşam ömürleri ise, vahşi doğada 10 yıldır. Esaret altında bu süre 14’e kadar çıkabilmektedir.

Nüfus durumu

1996’da, quokkalar “nesli tükenmeye yakın ya da nadir hayvanlar” olarak listelenmiştir. Bunun birçok sebebi vardır. Örneğin, yaşam alanları daralmıştır ve daralmaya devam etmektedir. Her geçen yıl, quokka nüfusu azalmakta ve doğal avcılara kurban gitmektedir. 

Yaşam alanlarının azalması ve buna bağlı olarak yiyecek kaynağının azalması en büyük sorundur. Uzmanlar bazı bölgesel ormanlarda yiyecek kaynağı kalmadığı için quokkaların neslinin tükendiğini keşfettiler. 

2013’te, Avusturalya’da bu türlerin tekrar canlanabilmesi için bir plan yürütülmeye başlandı. Bu plan, bu risk faktörlerinin çoğuna değiniyordu. Yani, tilkiler ve yaban kedileri gibi birçok avcıya, küresel ısınmaya, yaşam alanlarının azalmasına ve her tür hastalığa değinmektedir. 

Şimdilik, sayıları hala düşmektedir. Şu anda hayatta olan yaklaşık 7,500 – 15,000 civarında yetişkin quokka olduğu tahmin edilmektedir. IUCN, quokkaları “korunmasız türler” olarak sınıflandırmıştır. 

Tüm bu zorluklara rağmen, quokkaların yüzlerinde gülümseme hiç eksilmiyor. Ayrıca, çevreye gülücük saçtığı gibi karşılığında da başkalarından gülücük çalmaktadır. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.