Gümüş Tilki Hakkında İlginç Bilgiler ve Alışkanlıkları

Köpekgillere ait bu memeli türünü düşündüğümüzde ilk akla gelen kurnazlığı olduğu için tedbirli olmak gerektiğini hissederiz. Evet, gümüş tilki için bunu düşünmek pek de yanlış olmaz.
Gümüş Tilki Hakkında İlginç Bilgiler ve Alışkanlıkları

Son Güncelleme: 14 Ocak, 2021

Gümüş tilki göz alıcı renklerinden dolayı kürk sektörünün çok sevdiği bir hayvan olmuştur. Bu hayvanın en muhteşem özelliği de budur.

Estetik kaygılarla insanlar tarafından suistimal edilmelerinin de ötesinde, tilkiler tarihte anlatılan fabllar ve hikayelerin hep önemli bir parçası olmuştur. Tilkilerin alışkanlıkları hakkında ne biliyorsunuz? Bu konuda daha fazlasını ve bu esrarengiz ve zeki hayvanlar hakkındaki enteresan bilgileri öğrenmek için okumaya devam edin.

Gümüş tilki

Gümüş tilkinin bilimsel adı olan Urocyon cinereoargenteus küllü renkli kürküne gönderme yapar.

Köpeklerle ilişkisi

İnsanlar genelde tilkileri küçük köpeklere benzetir. Bunun sebebi, bu dört ayaklı memelinin de köpekgiller familyasına (Canidae) ait olmasıdır.

Ancak, köpekler Canis cinsine mensuptur ve tilkiler farklı cinslere ayrılmıştır. Örneğin, kızıl tilki Vulpes vulpes olarak bilinirken gümüş tilki Urocyon cinsindendir.

Anatomi

Bu küçük fakat uzun hayvanın kuyruğu oldukça uzun ve gürdür. Bacakları vücuduna kıyasla kısa kalır. Buna ek olarak, sivri ve kısa bir ağzı, büyük gözleri ve yüzüne göre büyük kulakları vardır. Pençeleri sayesinde harika bir tırmanıcı oldukları için ağaçlara çok kolay tırmanırlar.

ağaçta duran bir gümüş tilki

Gümüş tilki kürkü

Tilkinin ait olduğu cinse göre farklı renk tonlarında kürkü olabilir. Gümüş tilkinin kürkü ise adından da anlaşılacağı üzere gri renktedir. Ancak, bu hayvan genelde vücudunun farklı kısımlarında farklı renk tonlarını barındırır:

  • Küllü rengi en çok sırt bölgesine yayılmıştır
  • Ayrıca karın bölgesinde kızıl kahve tonlar vardır
  • Bacakları, kulaklarının arkası ile ensesinin yanları sarımsı bir renktedir
  • Karın bölgesindeki beyazlıklar boyun ve ensesine dağılır
  • Son olarak, uzun ve kabarık kuyruğu boyunca uzanan siyah bir şerit vardır

İlk bakışta eşey ayrılığı yokmuş gibi görünse de dişi ile erkekleri ayıran bir özellik mevcuttur. Hayır, bu ayrım sadece cinsel organlarında değildir; erkekler genelde ortalamadan daha heybetlidir.

Beslenme alışkanlıkları

Bu memeli hem ot hem de etle beslenir ve beslenmesi çok çeşitlidir. Başlıca besin kaynakları küçük omurgalılardır; bunlardan en sık yedikleri tavşanlar, sincaplar ve farelerdir. Beslenmesinde ayrıca böcekler ve kuşlar da bulunur. Buna karşın, farklı sebze ve meyvelerle de beslenirler.

Gümüş tilki: doğal yaşam ortamı

Doğada yaşadıkları yerlere gelince, bu hayvanlar ormanlık alanlar gibi gür bitkili yerleri ve dere, akarsu vs. olan bölgeleri tercih ederler. Bunun sebebi, tek yaşamayı sevmeleri ve su kaynağı olan bölgeleri tercih etmeleridir.

Bu sebeple, ABD’nin güneyinden Güney Amerika’ya uzanan alandaki ormanlarda yaşarlar. Hatta, Venezuela’da bile bulabilirsiniz.

Davranışlar

Araştırmacılar gümüş tilkiyi gözlemlediklerinde bir gece hayvanı olduğunu gördüler. Bu da demek oluyor ki gün içinde pek aktif olmadıkları için hava kararana kadar barınaklarından çıkmazlar.

Barındığı yerleri genelde kayaların altı ya da terk edilmiş binalarda buldukları oyuklardan seçerler. Harika bir tırmanıcı olduklarından bahsetmiştik. Bu becerileri çakal, puma ve kaya kartalları gibi avcılardan kaçmalarına yardımcı olur.

Gümüş tilki: korunma durumu

Bu hayvanın korunma durumu ciddiyet taşımaz ve IUCN Kırmızı Listesi’nin “asgari endişe altındaki türler” kategorisine girer. Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) içerisinde bulunduğu kategoriye bakarsak vahşi doğadaki popülasyonunun stabil olduğunu söyleyebiliriz.

Bunun sebebi, vahşi yaşamdaki tilkilerin genelde bu tür için risk oluşturan faktörlere pek maruz kalmıyor olmalarıdır. Yine de popülasyonunu azaltabilecek bazı parametreler vardır:

  • Doğal yaşam alanlarının yok edilmesi, arazinin parçalanması ya da arazide verim kaybı olması. Bu tarz durumların sorumlusu genelde insanlardır. İnsanlar bu alanları endüstriyel, tarımsal ya da şehirleşme gibi sebeplerle dönüştürdükleri için yıkıma uğratırlar.
  • Viral hastalıklar. Bu hayvanların gençlik hastalığı, Kanin Parvovirüs (kanlı ishal) ve kuduz gibi hastalıklara yol açan virüslerle birçok kez başı derde girmiştir.
doğada dolaşan gümüş tilki

Son olarak, gümüş tilki değişimlere kolay adapte olur. Bu özellikleri sayesinde, iklim değişikliği gibi tehditler karşısında türdeşlerine ve diğer türlere kıyasla evrimsel avantajları olmuştur. 

Dünyadaki biyolojik çeşitlilikte birçok hayvanın varlığı bize bağlıdır. Bizim görevimiz ve sorumluluğumuz da doğayı ve içerisindeki tüm türler ile ekosistemleri korumaktır.

İlginizi çekebilir ...
Juniper ve Moose: Arkadaş Olan Bir Tilki ve Bir Köpek
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Juniper ve Moose: Arkadaş Olan Bir Tilki ve Bir Köpek

Bir tilki ve bir köpek arkadaş olabilir mi? Juniper ve Moose için bu cevap evet. İkisi de aynı aile tarafından kurtarıldılar ve birbirlerini çok seviyorlar.