Dev Ibis Hakkında Merak Edilen 9 Şey

Dev ibis çok özel ve ne yazık ki nadir bulunan bir kuştur. Onu bu kadar harika yapan şeyin ne olduğunu buradan öğrenin.
Dev Ibis Hakkında Merak Edilen 9 Şey

Son Güncelleme: 06 Haziran, 2022

Dev ibis (Thaumatibis gigantea), var olan en az bilinen kuşlardan biridir. Bunun nedeni kısmen en ünlü ibisin kutsal ibis (Threskiornis aethiopicus ) olması ve ayrıca dünyada çok az örneğinin kalmış olmasıdır.

Bu yüzden onu biraz daha yakından tanımaya değer, çünkü doğanın harikalarını keşfetmek ve onu koruma arzusunu uyandırmak için mükemmel bir araçtır. O halde bu muhteşem kuş hakkında daha fazlasını öğrenmeyi kaçırmayın! Hadi başlayalım.

Dev ibis’in sınıflandırılması ve tanımı

Dev ibis, Pelecaniformes takımına ve Threskiornithidae familyasına ait bir kuştur. Bu, cinsi Taumatibis ile birleştiğinde, bilimsel adı Thaumatibis gigantea’yı oluşturur.

Erişkin hali çoğunlukla esmerdir, çıplak, grimsi bir baş ve boynun üst kısmı ile taç ve ense arkasında koyu renkli bantlar bulunur. Kanat örtüleri soluk gri ve sekonderler koyu çapraz çubuklardan oluşur

Genç türler, taç ve ense arkasında koyu bantlar olmadan, taç ve boynun arkasında kısa gri tüylere sahiptir. Ayrıca daha kısa gagası ve kahverengi gözleri vardır (yetişkinlerin koyu kırmızı gözleri vardır).

Dev ibis hakkında merak edilenler

Bir türü tanımanın en iyi yolu onun özellikleridir. Dev ibis, ilk bakışta ailesindeki diğer türlerden çok farklı görünmeyen kuşlardan biridir, ancak bu, onu benzersiz kılan bazı tuhaflıklara sahip olmadığı anlamına gelmez.

dev ibis çimlerde

1. Sürü halinde yaşar

Asla tek başına dev bir ibis bulamayacaksınız. Kendilerini her zaman küçük gruplar halinde veya çiftler halinde düzenlerler. Onları üreme mevsiminde çiftler halinde ve kurak mevsimde yaklaşık 7 kişilik sürüler halinde bulmak daha kolaydır.

2. Adı tesadüfi değil

Var olan en büyük ibis türü olduğu için buna dev denmesinin bir nedeni var. Gagadan kuyruğa bir metreden fazla gelir ve 4 kilograma (10 lb) kadar çıkabilir. Dişiler biraz daha küçüktür, dolayısıyla bu açıdan eşeysel dimorfizm gösteren bir türdür.

3. Kıvrımlı gagası faydalıdır

Kuşun gagasının şekli, kuşun çevreyi keşfetmesi ve tabii ki beslenmesi için ana aracı olduğundan, yaşam tarzı hakkında değerli bilgiler sağlar. Ibis, onları bataklık topraklara yapıştırmalarına ve gömülü küçük hayvanları çıkarmalarına izin veren uzun, kavisli bir gagaya sahiptir.

4. Aynı yerde yıllarca kalabilir

Sadece göçmen bir kuş değil, aynı zamanda oldukça bölgeseldir. Böylece, aynı alanda birkaç yıl geçirebilir, onu savunabilir ve ancak kaynaklar kıtlaştığında hareket edecektir.

5. Her iki ebeveyn de kuluçka sürecine katılır

Üreme mevsimi geldiğinde, her iki ebeveyn de yumurtaların bakımıyla ilgilenir. Sırayla onları kuluçkaya yatırırken, diğeri yiyecek aramaya devam eder. Yavrular yumurtadan çıktıklarında, ağaç tepelerine kurdukları yuvalardan ayrılana kadar onlara bakmak da her ikisinin de görevidir.

6. Sessizlerdir

Bu kuşun seslerini duymak alışılmadık bir şey. Bazen alacakaranlıkta veya şafakta, bölgelerinin savunmasını belirten yüksek sesler çıkardıkları duyulur, ancak avcıların dikkatini çekmemek için sessiz olma eğilimindedirler.

7. Omnivor

Dev ibis, çeşitli omurgasızlar, kabuklular, küçük amfibiler ve sürüngenlerle beslenir. Bazen tohum da tüketir, bu da ona omnivor unvanını verir.

8. Kamboçya’nın ulusal kuşudur

Bu tür Vietnam, Laos ve Kamboçya’da birkaç yerleşim bölgesinde dağıtılsa da, ulusal bir kuş olarak kabul edildiği ikinci ülkededir. Bu, türün tanımlandığı 1877’den sonra kuruldu.

9. Kritik olarak tehlikede

Ne yazık ki, bu tür IUCN’ye (Uluslararası Doğa Koruma Birliği) göre kritik olarak tehlikede. Aslında, nesli tükenmekte olan ilk 100 kuş arasındadır. Ana sebep, tahmin edeceğiniz üzere, insanların avlanma ve yumurta toplama yoluyla müdahale etmesidir; tarım için sulak alanların kurutulması ve ormanların yok edilmesi, sayılarını yıldan yıla azaltmaktadır.

Dev ibis popülasyonları parçalanmış ve birbirinden ayrılmıştır, dolayısıyla genetik değişkenlik de azalmaktadır. Bu kuşların az sayıda kalmasıyla, küçük geçimlik çiftçilik bile bir tehlikedir.

Bu ibis yok olmaya yakın olduğu için farkındalık çok önemlidir. Habitatları ve kaynakları korumak için önlemler planlanmasına rağmen, büyük bir üreme ve yeniden yerleştirme programları yoktur, bu nedenle nüfus düşmeye devam etmektedir. Sadece onları korumak isteyenlerin çabalarının işe yarayacağını umabiliriz. İlginizi çekebilir ...

Origami Turnalar Neyi Simgeliyor?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Origami Turnalar Neyi Simgeliyor?

Origami turnalarını mutlaka görmüşsünüzdür ama hikayelerini bilmiyor olabilirsiniz. Bu yazıda size origamı turnaların anlamını anlatacağız.  • Keo, O. 2008. Ecology and conservation of the Giant Ibis Thaumatibis gigantea in Cambodia. BirdingASIA 9: 100-106.
  • Keo, O., Collar, N. J., & Sutherland, W. J. (2009). Nest protectors provide a cost-effective means of increasing breeding success in giant ibis Thaumatibis gigantea. Bird Conservation International19(1), 77-82.
  • BirdLife Internacional. 2018. Thaumatibis gigantea . La Lista Roja de Especies Amenazadas de la UICN 2018: e. T22697536A134200680. https://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2018-2.RLTS.T22697536A134200680.en . Consultado el 24 de mayo de 2022.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.