Kırlangıçlar Hava Durumunu Tahmin Edebilirler Mi?

Tüm hayvan türleri, çevrelerinde farklı hava koşullarıyla karşı karşıyadır, bu nedenle bazıları havadaki değişiklikleri tespit etmek için mekanizmalar geliştirmiştir.
Kırlangıçlar Hava Durumunu Tahmin Edebilirler Mi?
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kırlangıçlar uçtuğunda hava kuru olur” sözünü duymuşsunuzdur. Bu popüler söz, kırlangıçların hava tahmini için gizli bir yeteneğe sahip olduğunu ima eder, bu imkansız değildir, ancak doğrulanması zordur. Aslında, hava koşullarındaki değişiklikleri algılayabilen birçok hayvan olduğu için tek tür onlar olmaz. Kırlangıçların hava durumunu tahmin edebildiğinin doğru olup olmadığını yazımızdan öğrenin.

Bu popüler sözlerin çoğu bilimsel destekten yoksun olsa da, birkaçı açıklaması olan davranışları ifade eder. Kırlangıç durumunda, bu inanılmaz yeteneği açıklayabilecek bazı faktörler bilinmektedir. Okumaya devam edin ve kırlangıçların uçuşundan hava durumunu anlamanın nasıl mümkün olabileceğini keşfedin.

Kırlangıçlar nedir?

Kırlangıç,  yaklaşık 18 santimetre (7 inç) uzunluğunda ve 33 santimetre (13 inç) kanat açıklığına sahip küçük bir kuştur. İnsanlara yakın yaşama eğiliminde oldukları için çoğu insan için çok tanıdık bir türdür. Hatta bazı yerlerde baharın geldiğinin göstergesi olarak kullanılırlar.

Kırlangıç terimi, dünyanın çoğu yerinde farklı bir dağılıma sahip birkaç türü kapsar. Bununla birlikte, kozmopolit olan ahır kırlangıcı (Hirundo rustica ), çeşitli coğrafi bölgelerde en popüler olanıdır. Bu tür örnekler otlakların, ekinlerin ve sulak alanların yakınında yaşamayı severler, ancak aynı zamanda kentsel ortamlara da adapte olmuşlardır ve birçok şehirde görülebilirler.

Bu türün beslenmesi, hem toprakta yaşayan hem de uçan çeşitli böcekleri avlamaya dayanmaktadır. Bu, mükemmel uçma becerilerine sahip bir kuş olduğu için herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz. Ayrıca, kurbanlarını sık sık yere yakın gösterişli akrobasi hareketleriyle yakalar.

Bir kırlangıç.

Kırlangıçların hava durumunu tahmin ettiği doğru mu?

Hayal kırıklığı yaratan bir şey gibi görünse de, kırlangıçların havayı tahmin etmek için fazladan bir becerileri yoktur. Ancak davranışlarının bir fırtınanın yaklaşmakta olduğuna dair ipuçları verebileceği doğrudur. İspanya’da daha önce bahsettiğimize zıt bir deyişle, kırlangıçlar alçaktan uçtuğunda bunun yaklaşan yağmurun bir işareti olduğunu söylüyorlar.

İşin aslı, kırlangıçlar fırtına gelse de gelmese de genellikle yere yakın uçarlar, çünkü bu onların tipik davranışıdır. En büyük fark,  böceklerin yağmurdan önce ve sonra daha savunmasız hale gelmesidir. Bu nedenle, kırlangıçlar bu yaratıkları yakalamak için daha alçaktan uçacaklar.

Hava durumunun, kırlangıçların havada süzülme kabiliyetini etkilemediğine dikkat etmek önemlidir. Başka bir deyişle, kendi tercihleriyle yere yakın uçarlar. Ancak bunu sadece lezzetli bir ziyafet çekebilmek ve mümkün olduğu kadar çok av yakalayabilmek için yaparlar.

Böceklerin bununla ne ilgisi var?

Tuhaf bir şekilde, böcekler, daha önce de belirttiğimiz gibi, yağmurlu bir günün öncesinde, sırasında ve sonrasında hareket etmekte biraz zorlanırlar. Bunun nedeni, su birikintisi sırasında ölmemek için barınak aramaları gerekmesine ek olarak, ortamdaki nemin uçma yeteneklerini etkilemesidir.

Uçan böcekler, kolayca etkilenebilecek hassas aerodinamiğe sahiptir. Vücutlarındaki su damlacıklarının yoğunlaşması nedeniyle meydana gelen basit ağırlık değişikliği, hareketliliklerini sınırlayarak halsizleşmelerine neden olabilir. Öte yandan, karasal türlerin daha kolay maruz kalmaları için güvenli bir yere kaçmaları gerekir.

Aslında böcekleri etkileyen sadece yağmur değildir; hava koşullarındaki herhangi bir değişiklik bu canlılar için tehlike oluşturabilir. Soğuk onları dondurabilir, ısı onları kurutabilir ve rüzgar, beraberinde elementler taşıyorsa dış iskeletlerini kırabilir. Bu nedenle, hava değişikliklerini tespit etmelerine yardımcı olan mekanizmalara sahip olmaları normaldir.

Sonuç olarak, böceklerin davranışları, çektikleri acılardan ve yağmurun oluşturduğu riskten dolayı fırtınaları tahmin eder. Tek sorun, kuşların onları yutmak için bu fenomenden yararlanmasıdır, çünkü onların aksine kanatları neme dayanabilir ve uçmaları onlar için çok zor değildir.

İki kırlangıç birlikte uçuyorlar

Öyleyse neden kırlangıçların hava durumunu tahmin edebildikleri söyleniyor?

Hava durumunu tahmin edebilen bazı böcekler olsa da, kırlangıçlar daha büyük olduklarından insanların görmesi açısından daha avantajlıdır. Bu nedenle, bu popüler sözlerin gerçek tahmincilere değil kuşlara atıfta bulunması oldukça anlaşılabilir.

Yukarıda bahsedildiği gibi, günümüzde var olan kanıtlarla bazı popüler inançlar bilimsel düzeyde açıklanabilir. Ancak, doğru olmayan başka inanışlar da vardır ve bunları yaymadan önce dikkatli olunması gerekir.

Hala keşfedilecek çok şey var ve gelecekte kanıtlanacak daha fazla söz olması muhtemel. Şimdilik bunun gerçekleşmesini beklememiz ve doğanın sakladığı sırları keşfetmemiz gerekiyor. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Jaworski, Tomasz & Hilszczański, Jacek. (2013). The effect of temperature and humidity changes on insects development their impact on forest ecosystems in the expected climate change. Forest Research Papers. 74. 10.2478/frp-2013-0033.
  • Paumbo, J. (2010). Weather Can Have Major Impact on Insects. Recuperado el 28 de marzo de 2022, disponible en: https://cals.arizona.edu/crop/vegetables/advisories/docs/WeatherandInsects.pdf
  • Hume, R. A. (1986). Reactions of birds to heavy rain. British Birds, 79(7), 326-329.
  • de Lope Rebollo, F. (1981). Biología comparada de la golondrina común (Hirundo Rustica Rustica L.) y de la golondrina dáurica (Hirundo Daurica Rufula TEMM) en Extremadura. Universidad Complutense de Madrid (Spain).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.