Hint Gergedanı: Habitat ve Özellikleri

Sıcaklar yorucu olduğunda, Hint gergedanları serinlemek için suya atlar veya içinde yuvarlanır. Ayrıca, bu aynı zamanda sinekleri uzak tutmanın harika bir yoludur.
Hint Gergedanı: Habitat ve Özellikleri
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 01 Şubat, 2024

Hint gergedanı, “zırhı” ve benzersiz boynuzu onu medyada ve sanatta ölümsüzleştirmeye yönlendirdiği için, var olan en tuhaf memelilerden biridir. Ayrıca, birkaç farklı problemin neslinin tükenme eşiğine gelmesine neden olduğu için nüfusu yok olmaya karşı yoğun bir savaş veriyor.

Bilimsel adı Rhinoceros unicornis olup dünyada var olan 5 gergedan türünden biridir. Bu devasa canlı hakkındaki yazımızı okumaya devam edin ve daha fazlasını öğrenin.

Hint gergedanı nerede yaşıyor?

Bu gergedan, Indoburmesa sınırı ile Pakistan arasındaki Ganj, Brahmaputra ve Sind nehirlerinin alüvyon ovalarının yakınında iyi bir şekilde dağılmıştı. Bununla birlikte, 1960’larda, nüfusunun azalması, Chitwan Vadisi bölgesi ile sınırlı kalmasına neden oldu. Şu anda, bu memeliler Hindistan ve Nepal’deki koruma bölgeleriyle sınırlıdır.

Belirtildiği gibi, bu türün doğal yaşam alanı esas olarak alüvyal ovalardır. Ancak bataklıklarda ve bazı ormanlarda da yaşayabilir. Genel olarak, bu memeli için mükemmel bir ev, bol miktarda bitki ve ot bulunan, yakınında bir su kütlesi olan bir ev olacaktır.

Hint gergedanının fiziksel özellikleri

Hint gergedanları 3,5 metre (11,5 fit) uzunluğa ve 1,8 metre (5,9 fit) yüksekliğe ulaşabildikleri için son derece büyük, heybetli hayvanlardır. Aynı şekilde ağırlığı da çok az değil, 2 tonun üzerine çıkıyor. Buna ek olarak, saatte 56 kilometreye (35 mph) varan hızları koruyabilir ve suda da mükemmel bir yüzücüdür.

Bu memelinin karakteristik özelliği, 50 santimetreden (20 inç) uzun olabilen, doğrudan burnundan çıkan konik boynuzdur. Ek olarak, derisinin gövdesi boyunca, neredeyse bir samuray gibi, zırh giymiş görünümü veren birkaç kıvrımı vardır.

Bu devin gövdesi, çoğu zaman kahverengi veya parlak gri tonlarına sahiptir. Ayrıca, türün bireyleri cinsiyetler arasında çok benzerdir, ancak bilimsel dergi Journal of Mammalogy’de yer alan bir makale, belirli cinsel dimorfizme sahip olduklarından bahseder. Erkeklerde kesici dişlerin ve bazı kasların daha iyi geliştiği görülmektedir.

Hint gergedanı

Gergedan ve tek boynuzlu at

Eski zamanlarda, tek boynuzlu at, alnında uzun, spiral bir boynuz bulunan bir at olarak tasvir edildi. Gergedan ve bu efsanevi hayvanın görünüşü çok benzer olmasa da, bazıları bunun tek boynuzlu atın yaratılmasında bir ilham kaynağı olabileceğini düşünüyor.

Geçmiş zamanlarda garip özelliklere sahip varlıkların ortaya çıkması, görülenleri destekleyecek görüntülerin eksikliğinden beslenmiştir. Aslında, çoğu zaman, tek bilgi kaynağı, bazı gezginlerin anlattığı ve zamanla değiştirilen hikayelerdi. Bunların arasında, zırhlı deri ve burun yerine boynuzlu devasa bir hayvanı betimleyen biri vardı.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu özellikle Hint gergedanına atıfta bulunuyordu. İnsanlar onlar hakkında çok az şey bildiği için aslında zırh var mı diye düşünüldü. Bu, sanatçı Albrecht Dürer’i, hiç görmeden ilk kez bu türün bir gravürünü yapmaya motive etti. Özelliklerini abarttı ve ona spiral bir boynuzun yanı sıra metalik bir görünüm kazandırdı.

Bu gravür, 1515 yılında Avrupa’nın en popüler parçalarından biri haline geldi. Şimdi, tek boynuzlu at efsanesinin yıllar önce ortaya çıkmasına rağmen, bu gergedanların varlığının zaten bilindiğine inanılıyor. Buna ek olarak, bazı yazarlar efsanevi hayvana atıfta bulunarak bu hayvanlara “monoceros” demeye başladılar.

Davranışları

Bu devasa memeliler, dişilerin çocuklarını büyütmesi dışında, genellikle yalnız bir davranışa sahiptir. Ancak bu onların tutarsız olduğu anlamına gelmez. Aksine, yemek yerken bile diğerleriyle bir arada yaşayabilirler. Ayrıca, çok bölgesel değiller. Yaşamak için belirli bir yer seçerler, ancak beklendiği kadar savunamazlar.

Saldırgan bireyler olmasalar da, bazı durumlarda birbirleriyle kavga ederler, koşarlar ve rakipleriyle çarpışırlar ya da boynuzlarıyla darbelerler. Kavgalar yaygın bir ölüm nedeni olarak kabul edilebilir, ancak bunlar yalnızca hint gergedanı stres altındayken veya popülasyon çok yüksek olduğunda ortaya çıkar.

Beslemesi

Gergedanlar otçul hayvanlardır, bu yüzden otlar, meyveler, yapraklar ve su bitkileri ile beslenirler. Ayrıca yiyecek aramak için hem geceleri hem de sabahları kullanırlar, çünkü ne pahasına olursa olsun gün ortası sıcaklığından kaçınmaya çalışırlar. Ayrıca sürekli su içerler ve mineralli taşları yalamaya bayılırlar.

Hint gergedanının çoğaltılması

Bu memeliler yıl boyunca çoğalabilir, ancak yalnızca baskın erkeklerin çiftleşme hakkı vardır. Flört etme agresif görünebilir, çünkü anne babalar kavga ediyormuş gibi birbirlerine çarparlar, ancak kendilerini asla ciddi şekilde yaralamazlar. Dahası, bitirdiklerinde dişi itaatkar hale gelir ve binmeyi kabul eder.

Bu türün çiftleşmesi, 20 ila 75 dakikalık bir sürede oluşur. Aslında bundan sonra ikisi de ayrılır ve bir daha birbirleriyle etkileşime girmezler. Buradan yeni anne, 480 günlük bir gebelik döneminden başlayarak süreci tek başına karşılayacaktır.

Doğum sırasında buzağı yaklaşık 120 santimetre (yaklaşık 4 fit) uzunluğundadır ve 60 ila 70 kilo (132 ila 154 pound) arasındadır. Buna ek olarak, anne ile buzağının birbirine çok yakınlaşması ve ikisi arasındaki bağı pekiştiren damgalama adı verilen bir olay da meydana gelir. Son olarak, annenin tekrar hamile kalıp kalmamasına bağlı olarak, çocuğun bağımsızlığı 1 ile 2 yıl arasında gerçekleşir.

Koruma durumu

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN), bu hayvanı savunmasız bir tür olarak sınıflandırır. Beklentilerin aksine, Hindistan ve Nepal’deki yerel yönetimler oldukça katı olduğu için koruma çabaları meyve veriyor. Bu sayede Hint gergedan popülasyonu sadece birkaç yıl içinde yok olmanın eşiğinden döndü.

Ne yazık ki, popülasyonları sık sık boynuzları için avlandığı için tehlikeyi atlattıklarını söyleyemeyiz. Popüler kültürde, bu memelinin boynuzları, görünüşe göre güçlü bir afrodizyak olmanın yanı sıra çeşitli hastalıkları iyileştirmeye hizmet eder. Bunların hepsinin dayanağı olmayan inançlar olduğunu söylemeye gerek yok.

Buna ek olarak, habitatları kuraklık ve tarım tarafından tehdit ediliyor, bu da gelecekleri için her şeyin iyi görünmediği anlamına geliyor. Ancak yerel yönetimlerin hiçbir masraftan kaçınmamaları ve iyi sonuçlar almaları nedeniyle, onların korunması için alınan önlemlerin altını çizmek önemlidir. Bu sayede nesli tükenmekte olan türlerin kurtarılabileceğini görmüş olduk. Sadece genellikle insan eğiliminden yoksundur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Dinerstein, E. (1991). Sexual dimorphism in the greater one-horned rhinoceros (Rhinoceros unicornis). Journal of Mammalogy72(3), 450-457.
  • Laurie, A. (1982). Behavioural ecology of the Greater one‐horned rhinoceros (Rhinoceros unicornis). Journal of Zoology196(3), 307-341.
  • Tripathi, A. K. (2013). Social and Reproductive Behaviour of Great Indian One-horned Rhino, Rhinoceros unicornis in Dudhwa National Park, UP, India. International Journal of Pharmacy & Life Sciences4(11).
  • Jha, D. K., Kshetry, N. T., Pokharel, B. R., Panday, R., & Aryal, N. K. (2015). A comparative study of some morphological and microscopic identifying features of genuine rhino (Rhinoceros unicornis) horns and fake horns. Journal of Forensic Research6, 315.
  • Jha, D. K., Gupta, S. K., Kshetry, N. T., Panday, R., & Pokharel, B. R. (2017). A pioneer case study on identification of infant Rhinoceros horn. J Forensic Res8(374), 2.
  • Kafley, H., Khadka, M., & Sharma, M. (2009). Habitat evaluation and suitability modeling of Rhinoceros unicornis in Chitwan National Park, Nepal: a geospatial approach. In XIII World Forestry Congress. Buenos Aires, Argentina.
  • Subedi, N., Jnawali, S. R., Dhakal, M., Pradhan, N. M., Lamichhane, B. R., Malla, S., … & Jhala, Y. V. (2013). Population status, structure and distribution of the greater one-horned rhinoceros Rhinoceros unicornis in Nepal. Oryx47(3), 352-360.
  • Sarma, P., Talukdar, B., Sarma, K., & Barua, M. (2009). Assessment of habitat change and threats to the greater one-horned rhino (Rhinoceros unicornis) in Pabitora Wildlife Sanctuary, Assam, using multi-temporal satellite data. Pachyderm46, 18-24.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.