Common Wallaroo: Özellikleri Ve Korunması

Common wallaroo, Avustralya kıtasında yaşayan bir keseli hayvan türüdür. 
Common Wallaroo: Özellikleri Ve Korunması
Alejandro Rodríguez

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Rodríguez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Avustralya kıtası, birçok güzel özelliğinin yanında, en çok keseli hayvanlarıyla bilinir. Kıtada yaşayan birçok canlıya ek olarak, bu yazıda bahsedeceğimiz hayvan, Avustralya’yı temsil eden en ünlü türlerden biridir. Eğer common wallaroo ismi size tanıdık gelmiyorsa ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Common wallaroo ne tür bir hayvandır?

Eğer resimlere bakarsanız, common wallaroo’nun bir tür kanguru türü olduğunu anlayacaksınız. Hatta common wallaroo en bilinen kanguru türüdür diyebiliriz. Bu türün biyolojik sınıflandırması hakkında bilgi vermemiz gerekirse, keseli hayvanlar kategorisinde olduğunu söylememiz gerekir.

Keseli hayvanların en dikkat çeken özelliği, dişilerin meme bezlerinin etrafını saran epidermal kesedir. Yeni doğan yavru, bu kesenin içinde gelişimini tamamlar.

Keseli hayvanlar kategorisinde bulunan kangurular aslında Macropodidae ailesine aittir. Buna ek olarak, bu canlı grubunun karakteristik özelliği, otçul olması ve hareket ederken zıplamasıdır. Bilimsel adı Macropus robustus olan bu tür, son derece çeşitlidir ve 14 farklı alt türü kapsar. 

Genel özellikleri

çalılar arasında yaşayan kangurular

Common wallaroo, en dikkat çeken kanguru türü olabilir. Vücudu güçlü ve kaslı olan bu türün göğsü belirgin ve geniştir. Buna ek olarak, iki bacağı üzerinde hareket eden bu tür, diğer kangurulara göre daha dik durur. Tüyleri kızıl veya kahverengidir ancak vücudunun bazı bölgelerinde siyah tüyler de bulunur.

Bu türün dişi ve erkek üyeleri fiziksel özellikleri bakımından farklılık gösterir (dimorfizm). Dişi wallaroo’lar genelde erkeklere göre cüsse olarak daha küçüktür.

Hareket etmek için kullandıkları arka ayakları kısadır ancak oldukça gelişmiştir. Bunun yanında wallaroo’ların arka ayakları öne dönük, el benzeri uzuvlardan oluşur. Tüysüz burunları ise büyüktür ve dokusu yumuşaktır.

Macropus robutus gece hayvanıdır. Yaşadıkları kurak ovaların boğucu sıcaklığı zirveye ulaştığında, bu keseli hayvanlar dinlenmek için gölge bir yer aramayı tercih ederler. Güneş battığında ise çoğunlukla beslenecek otlak arayışına girer.

Common Wallaroo: Üremesi ve Korunması

gri kanguru etrafına bakıyor ve common wallaroo

Size common wallaroo hakkında çarpıcı bir gerçekten bahsetmek istiyoruz. Bu türün çiftleşme mevsimi yoktur. Çünkü dişiler herhangi bir zamanda hamile kalıp doğum yapabilir. Elbette keselerinde halihazırda bir yavru varsa, bu durum geçerli olmaz.

İstedikleri dişiyi elde etmek için erkekler kavga edebilir. Erkeklerden biri pes ettiğinde ve geri çekildiğinde kavga sona erer. Bu yüzden erkek wallaroo, birden fazla dişi ile çiftleşebilir.

Dişi wallaroo’nun hamilelik süresi, 30-38 gün arası sürer. Yavru keseye geçtikten sonra ise 6 ayını burada geçirir. Bu süre geçtikten sonra, artık zamanının çoğunu yerde geçirmeye başlar.

Erkek wallaroo, 18-2o ayda yetişkinliğe erişir. Benzer şekilde dişiler, doğduktan 14-24 ay sonra yetişkin olur ve üreyebilir.

Nüfusunun yüksek olması ve geniş alanlara yayılması, bu türün tehdit altında olmasını önlüyor. Uluslararası koruma yasalarına göre bu tür soyu tükenmekte olan hayvanlar arasında sayılmıyor. Ancak macropus ailesine ait ve adalarda yaşayan bazı alt türler, günümüzde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Bu yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederiz, ana sayfaya geri dönüp diğer farklı hayvanlar hakkında bilgi almak ister misiniz?

İlginizi çekebilir ...
Soyu Tükenmiş Avustralya Dev Hayvanları
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Soyu Tükenmiş Avustralya Dev Hayvanları

Bu yazıda Buzul Çağında yaşamış en ilgi çekici Avustralya dev hayvanları hakkında bilgiler bulacaksınız. Bu hayvanlar hangileriydi, siz de tanıyın.  • King, J. M., & Bradshaw, S. D. (2010). Stress in an island kangaroo? The Barrow Island euro, Macropus robustus isabellinus. General and comparative endocrinology167(1), 60-67.
  • Janke, A., Xu, X., & Arnason, U. (1997). The complete mitochondrial genome of the wallaroo (Macropus robustus) and the phylogenetic relationship among Monotremata, Marsupialia, and Eutheria. Proceedings of the National Academy of Sciences94(4), 1276-1281.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.