Yürüyen Köpek Balıkları: Karada Yürüyebilen Köpek Balıkları

Yürüyen köpek balıkları oldukça küçüktür ve uzunluğu 30 cm'den biraz fazladır. Vücutları ince ve silindiriktir, ventral ağzı ve uzun bir kuyruğu vardır.
Yürüyen Köpek Balıkları: Karada Yürüyebilen Köpek Balıkları

Son Güncelleme: 19 Ağustos, 2020

Yürüyen köpekbalıkları, yürüme yeteneğine sahip çok özel birkaç köpek balığı türüdür. Bu hayvanlar Avustralya ve Endonezya’nın sularında yaşarlar. Aşağıdaki makalede size keşifleri hakkında her şeyi anlatacağız.

Neden yürüyen köpek balıkları olarak kabul ediliyorlar?

Yürüyen köpek balıkları, diyetlerinin ana bileşenleri olan yengeçleri, karidesleri ve küçük balıkları yakalamak için bir su birikintisinden diğerine hareket eder.

Yürüyen köpek balıkları nasıldır?

Yürüyen köpek balıkları oldukça küçüktür ve uzunluğu 30 cm’den biraz fazladır. Vücutları ince ve silindiriktir, ventral ağzı ve uzun bir kuyruğu vardır. Derilerindeki desen, beyaz benekli noktaları sırt bölgelerinde koyu lekelerle birleştirir ve türden türe değişir.

Yürüyerek hareket etme yetenekleri ve az oksijenli ortamlarda yaşama kapasiteleri onları mükemmel birer avcı yapar. Ancak, insanlara zarar vermediklerini belirtmek önemlidir. Bu nedenle yürüyen köpek balıklarına saldırmak için hiçbir gerekçe yoktur.

Yürüyen köpek balıklarının evrimi

Köpek balıkları, son 400 milyon yılda çok az değiştikleri için, zamanda takılıp kalmış gibi görünen hayvanlardır. Bu nedenle, bu uzmanlaşmayı keşfetmek benzersiz bir olaydır. Açıklama, tüm hayatlarını geçirdikleri tropik sulardaki izolasyonlarından, yumurtlamak için nadiren dışarı çıkmalarına bağlı olabilir.

Uzmanlar, farklı yürüyen köpek balığı türlerinin, orijinal popülasyonlarından uzaklaştıktan sonra evrimleştiğine inanıyor. Bunu yaparken, yeni alanlarda genetik olarak izole oldular ve milyonlarca yıllık evrimden sonra yeni türler haline geldiler.

kaya üstünde duran yürüyen köpek balığı
Kaynak: Mark Erdmann | Uluslararası Koruma

Yürüyen köpek balıklarına yönelik tehditler

Bu köpek balığı cinsinin üyeleri, Tehlike Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi’ne göre savunmasız olarak kabul edilmektedir. Ancak, biyolojileri hakkında çok az şey bilindiği için bilim insanları durumlarından tam olarak emin değiller.

Yürüyen köpek balıklarının yoğun bir şekilde balıkçılar tarafından avlanması ve akvaryumlar için yakalanmaları, bu hayvan türleri için ana tehdittir. Aynı zamanda, iklim değişikliğinin etkileri ve yaşam alanlarının tahrip edilmesi, korunmalarını etkileyen diğer faktörlerdir.

Yürüyen köpek balıklarının yaşam alanlarının yok edilmesi bu hayvanlara ciddi şekilde zarar verebilir. Bu türlerden bazıları yalnızca çok küçük alanlarda yaşar ve mevcut yaşam alanlarına özgüdür.

Günümüzdeki tüm biyolojik çeşitliliğin, hatta henüz keşfetmediğimiz kısımların korunması için mücadele etmemiz hayati bir önem taşıyor. Bu şekilde güzelliğinin tadını çıkarmaya ve hayvanları doğal ortamlarında incelemeye devam edebiliriz. Biyoçeşitlilik gezegenimizi ve hayatımızı zenginleştirir.

İlginizi çekebilir ...
Tropikal Balıklar Hakkında 5 İlginç Gerçek
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Tropikal Balıklar Hakkında 5 İlginç Gerçek

Canlı renklere ve desenlere sahip tropikal balıklar, resif ekosisteminin en önemli özelliklerinden biridir. Farklı renkleri ve desenleri tanıyabili...  • BBC. Calculan en 8,7 millones el número de especies del planeta, 2011.
  • National Geographic. Descubren nuevas especies de tiburones que caminan, 2020.
  • National Geographic. Los tiburones caminantes del archipiélago Indo-Australiano, 2020.
  • Dudgeon, C.L., Heupel, M.R., Kyne, P.M. & Allen, G. 2016. Hemiscyllium hallstromi The IUCN Red List of Threatened Species 2016.
  • Yoppy Jutan, ASW Retraubun, AS Khouw, VPH Nikijuluw and JA Pattikawa. Study on the population of Halmahera walking shark
    (Hemiscyllium halmahera) in kao bay, north maluku, Indonesia. International Journal of Fisheries and Aquatic Studies 2018; 6(4): 36-41.