Kılıçkuyruk: Yeme Alışkanlıkları Ve Üremesi

Bu yazıda, Orta Amerika'nın tatlı sularında yaşayan bir balık türünden bahsedeceğiz. Bu balık türüne, evlerde bulunan akvaryumlarda da sıklıkla rastlanıyor. Kılıca benzeyen kuyruğu, diğer ismi Xiphophorus olan kılıçkuyruğun en çarpıcı özelliğidir.
Kılıçkuyruk: Yeme Alışkanlıkları Ve Üremesi
Alejandro Rodríguez

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Rodríguez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Eğer X iphophorus deseydik hangi canlı türünden bahsettiğimizi anlayamayabilirdiniz. Ancak kılıçkuyruk ve yassı balık isimlerinden biri mutlaka kulağınıza tanıdık gelecektir.

Kılıçkuyruk, akvaryumlar için en sık tercih edilen balık türüdür. Kılıçkuyruk hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin. Bu balık tününün beslenmesi, üremesi ve diğer özellikleriyle ilgili merak ettikleriniz bu yazıda!

Kılıçkuyruk nasıl bir balık türüdür?

Bu balık türü hakkında ilk bilmeniz gereken şey, C yprinodontiformes isimli özel bir gruba ait olduğudur. Telaffuzu zor olan bu grup, akvaryum balıkçıları tarafından iyi bilinir; çünkü yüksek fiyatlı balık türlerinin çoğu, bu gruba dahildir.

C yprinodontiformes grubuna dahil olan bazı tatlı su balık türlerinin benzer ortak özellikleri bulunur. Bu balıklar dünyada geniş bir coğrafyaya dağılmıştır. P oeciliidae ailesi diye de anılan ve 4o’dan fazla alt türü barındıran bu gruptaki balıkların gözlerinin boyutları ve cinsel özellikleri (örneğin eşeysel dimorfizm) benzerlik gösterir.

Bu bahsettiğimiz ailede bulunan bazı balık türleri çoğu insan tarafından bilinmektedir. Gambusia holbrooki veya poecilia reticulata, Poeciliidae ailesine ait bilinen balık türlerindendir. 

Bu yazıda P oeciliidae ailesine dahil olan X iphophorus türünden bahsedeceğiz. Aslında X iphophorus denilen balık cinsinin 28 alt çeşidi daha bulunuyor ve ”Xiphophorus hellerii” bunlardan sadece biri.

Kılıçkuyruk: Genel özellikleri

uzun turuncu balık ve kılıçkuyruk

Kılıçkuyruk, ortalama 12-14 cm uzunluğundadır. Erkeklerin en ilgi çekici özelliği, kuyruk yüzgecine kadar devam eden sağlam ve uzun gövdeleridir. Bu balık cinsinin alt yüzgeci de kısmen daha uzundur. Bu nedenle kuyruğu ve yüzgeci birleşerek tıpkı bir kılıç gibi görünür.

Erkeklerin yüzgeç şekilleri dişilerden daha farklıdır. Erkeklerin anüs yüzgeçleri, cinsel ilişki esnasında kullanabildikleri bir organa dönüşür. Bu duruma gonopodyum denir. Dişilerin “kılıç” şeklinde bir yüzgeçleri olmasa da cüsse olarak erkeklerden daha büyüktürler. Erkek ve dişilerin renkleri ve desenleri de birbirinden farklıdır.

Vahşi doğada yaşayan kılıçkuyruk balığı ile evde beslenen türlerin renkleri de farklılık gösterir. Vahşi doğada yaşayanlar sarı veya yeşil çizgili bir desene sahipken, akvaryumda yaşayan türler siyahtan kırmızıya birçok farklı renge sahip olabilir.

Beslenme ve davranış özellikleri

Bu balık türü, küçük omurgasızlarla, alglerle ve diğer bitki kalıntılarıyla beslenen bir hepçildir. Ancak bu saydığımız yiyecek türleri sadece vahşi doğada bulunur. Eğer evde beslediğiniz bir kılıçbalığınız varsa, evcil hayvan mağazalarında bulabileceğiniz yem çeşitleri yeterli olacaktır. Balığınız için seçtiğiniz yemlerin içinde, kuru besinlerin yanında sivrisinek larvası ve plankton gibi canlı yiyecekler de bulunmalıdır.

Normalde kılıçkuyruk oldukça sakin bir hayvandır. Aynı boyutta oldukları sürece, akvaryumda yaşayan diğer canlıları genelde görmezden gelirler. Ancak erkek balıkların bölgesel anlaşmazlıkları ve üreme davranışları akvaryumdaki düzeni değiştirebilir. Yani evinizde kılıçkuyruk beslemeyi planlıyorsanız, tek bir erkeğin yanına birkaç dişi daha koymanızı tavsiye ediyoruz. 

Kılıçkuyruk: Üremesi

siyah yüzen balık ve yosun

P oeciliidae ailesine mensup olan balıkların tümü canlı doğum yapar. Yani dişi balıklar doğum yapana kadar yumurtaları vücutlarının içinde büyütürler. Yumurtlayan balık türlerinin yavrularına göre, kılıçkuyruk yavruları gelişmiş bir halde dünyaya gelir. Bu yüzden doğum sonrasında annelerinin koruması olmadan özgürce yüzebilirler.

Erkek dişiyi dölledikten sonra 4 veya 6 haftadan sonra yavrular ortaya çıkar. O andan itibaren balıkların yaşadığı akvaryuma dikkat etmelisiniz; çünkü kılıçkuyruk yeni doğan yavruları kovalayabilir ve yemeye çalışabilir. Bu, yaygın bir durumdur.

Eğer yeteri kadar dikkatli ve sabırlı olursanız, bir yıl sonra yetişkin ve sağlıklı kılıçkuyruk balıkları akvaryumunuzda yüzüyor olacak!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Basolo, A. L., & Wagner Jr, W. E. (2004). Covariation between predation risk, body size and fin elaboration in the green swordtail, Xiphophorus helleri. Biological Journal of the Linnean Society83(1), 87-100.
  • Earley, R. L., & Dugatkin, L. A. (2002). Eavesdropping on visual cues in green swordtail (Xiphophorus helleri) fights: a case for networking. Proceedings of the Royal Society of London. Series B: Biological Sciences269(1494), 943-952.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.