Dünyanın En Tehlikeli 12 Balığı

Tehlikeli balıkların hepsi ölümcül olduklarını devasa vücutları ve sivri dişleriyle göstermezler. Bu makaleyi kaçırmayın, çünkü bu listenin bazı temsilcileri sizi büyüleyecek.
Dünyanın En Tehlikeli 12 Balığı
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Balıklar özellikle suda yaşayan omurgalılardır. Ektotermlerdir, yani metabolik ısı üretmezler ve solungaçlarından nefes alırlar. Yüzeyleri pullarla kaplıdır, yüzgeçleri vardır ve su altında yaşama ve hareket etmeye tamamen adapte olduğundan vücutları fusiformdur. Bu grupta 33.000’den fazla tür kaydedilmiştir, ancak bunlardan hangilerinin tehlikeli balıklar listesinde olduğunu biliyor musunuz? 

Balıklar, doğal ortamlarında, kendilerinden daha küçük olan küçük omurgasızlarla – zooplankton, alg, enkaz ve diğer balık türleri – beslenme eğilimindedir. Bu hayvanların hiçbirinde ana av olarak insan yoktur, ancak bazılarının dişleri, toksinleri ve birini ciddi şekilde yaralayabilecek diğer özellikleri vardır. Yazımızda, yüzerken karşılaşmak istemeyeceğiniz tehlikeli balıklar listesini veriyoruz!

1. Dünyanın en tehlikeli balıklarından biri: Kirpi balığı

Kirpi balığı çeneleri veya dişleri nedeniyle tehlikeli değildir, ancak şişme yetenekleri ve güçlü dış dikenleri ile öne çıkar. Bu türlerin birçoğunun asıl tehlikesi iç organlarında barındırdıkları zehirli maddelerdir.

Güçlü ve hızlı etki eden ölümcül bir toksin olan tetrodotoksinden bahsediyoruz. Çalışmalar, bu toksik bileşiğin kokainden 160.000 kat daha güçlü olduğunu ve duyu nöronlarının aksonal iletimini hızla bloke ettiğini göstermiştir. İnsanlarda zehirlenmeye, çiğ balıkları servis eden restoranlarda balon balığı organlarının kazara yutulması neden olur.

28 farklı cinse ayrılmış 120’den fazla kirpi balığı türü vardır.

Kirpi balığı, tetraodontidlerin bir parçasıdır.

2. Aslan Balığı

Aslan balığı sadece bir tür değil, Pterois cinsinde gruplandırılmış 9 farklı tür içerir. Yine, fiziksel “silahları” ile değil, ürettikleri toksinlerle öne çıkan balıklardan bahsediyoruz. Zehrinin etkisi inotropiktir, yani kas kasılmasını etkiler ve ayrıca kronotropiktir, kalp atış hızını değiştirir. Bu hayvan vücut dikenleri aracılığıyla toksinleri enjekte eder.

İnsanlarda, aslan balığı zehiri mide bulantısı, kusma, kafa karışıklığı, baş dönmesi, ishal ve göğüs ağrısına neden olur. En aşırı durumlarda, kalp yetmezliği meydana gelebilir.

Aslan balığı dünyanın en tehlikeli balıklarından biridir.

3. Beyaz köpek balığı (Carcharodon carcharias)

Büyük beyaz köpek balığı olarak da bilinen beyaz köpek balıkları, dünyanın en ünlü ve korkulan hayvanlarından biridir. Şaşırtıcı değil, çünkü ortalama olarak uzunlukları neredeyse 6 metre (yaklaşık 20 fit) olduğundan, bir tanesi tek bir ısırık ile 14 kiloya (30 pound) kadar et yutabilir. Ağzında yaklaşık 3.000 diş içermesine rağmen nadiren insanlara karşı kullanır. Bu türün insanlara yönelik saldırıları anekdot niteliğindedir.

Beyaz köpek balığı, Avrupa'da nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanlardan biridir.

4. Taş Balığı (Synanceia horrida)

Bu, dünyadaki en tehlikeli balıklardan biridir – çeneleri nedeniyle değil, zehiri nedeniyle. Taş balığı, tüm deniz ortamının en zehirli Actinopterygii’sidir. Nörotoksinleri ve sitotoksinleri nedeniyle, bu türün bir örneğinin yüzgeçleriyle doğrudan temas, bir insanı öldürebilir. Ancak taş balığı ile temas nedeniyle son ölüm vakasının üzerinden uzun zaman geçmiştir.

1959’dan beri bu balıkların toksinlerine karşı bir panzehir olmuştur. Bu, ölümcül potansiyelini büyük ölçüde azaltır.

Dünyanın en zehirli balıklarından biri taş balığıdır

5. Kaplan Balığı (Hydrocynus vittatus)

Kaplan balıkları, sıcaklıkların yüksek olduğu ve bol miktarda avın olduğu Afrika’nın kara su kütlelerinde yaşarken, tatlı su balıklarına geçiyoruz. Boyları 1 metreye (3,3 fit) kadar ulaşan bu hayvanlar, çok güçlü dişlere sahiptir ve uçarken kuşları inanılmaz derecede avlayabilir, sudan hızlı ve verimli bir şekilde atlayarak onları kapabilir.

Süper duyulara sahip hayvanlardan biri, kaplan balığı

6. Piranalar

Piranha ” terimi, tropikal bölgelerde tatlı sularda yaşayan çeşitli etçil balık türlerini kapsar. En sorunlu örnekler genellikle Pygocentrus cinsidir, ancak insanlara yönelik neredeyse tüm saldırılar, suda kan olduğunda veya kurbanın zaten açık bir yarası olduğunda meydana gelir. Sizi şaşırtabilir, ancak çoğu piranha türü, türümüz için herhangi bir tehlike oluşturmaz.

Akvaryumda kırmızı karınlı bir piranha.

7. Elektrikli yılan balıkları (Electrophorus electricus)

Tehlikeli balıklar listenin bir sonraki üyesi diğerlerinden tamamen farklıdır, çünkü tehlikesi çenelerinde veya zehirlerinde değildir. Elektrikli yılan balığı, Sachs ve Hut organlarında meydana gelen reaksiyonlara bağlı olarak elektrik boşalması üretme kabiliyeti nedeniyle bir problemdir. Bu hayvanlardan kaynaklı ölümler son derece nadirdir, ancak olmuştur.

elektrikli yılan balıkları

8. Kaplan köpek balıkları (Galeocerdo cuvier)

Beyaz köpek balığı denizlerin kralı olabilir, ancak akrabası olan kaplan köpek balığı, insanlar için en çok soruna neden olan köpek balığıdır. Bu kıkırdaklı balıklar limanlara, kanallara ve kıyılara girerek insanlarla daha sık karşılaşmalar yaşarlar. Bu hayvanların saldırıları sonucu insan ölümünü kaydeden birçok çalışma var.

Bu tür, dünyanın en tehlikeli balıklarından biri olarak kabul edilir. Yılda insanlara yapılan ortalama 50 saldırının sebebi bu.

Kaplan köpek balığı

9. Baracuda

Barracudalar, 50 santimetreden (1.64 fit) uzunluğa sahip bir balık grubu olan Sphyraena cinsine dahildir ve 1 metrenin (3,3 fit) biraz üzerindedir. Tek bir fırlamada 0’dan 43 kilometre/saat (27 mph) hıza kadar olan olağandışı hızları nedeniyle küçük balık türleri için denizlerin dehşetidir ve sivri dişleri avlarına şans tanımaz.

denizde yüzen barakuda balığı

10. Uzun burunlu gar (Lepisosteus osseus)

Bizi biraz şaşırtsa da uzun burunlu gar, insanlarla çok fazla etkileşime girmez. 200 santimetreye (6,6 fit) ulaşabilir ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşadığı nehirlerde süper bir yırtıcıdır. Bu hayvanlar, kaydedilen maksimum 39 yıl ile 15 ila 20 yıl arasında yaşayabildikleri için son derece uzun ömürlüdür. Meraklıları için, evcil hayvan olarak popüler hale geldiklerini belirtmek gerekir.

Uzun burunlu gar.
Uzun burunlu bir garın genç bir örneği.

11. Vatoz

Vatoz, Rajiformes düzenine ait bir grup kıkırdaklı balıktır . Bu grubun ayrıldığı 4 aileden sadece ikisinin kuyruğunun ilk üçte birlik kısmında zehirli iğneler taşıyan örnekler vardır. Bu canlının en büyük tehlikesi toksik potansiyelinde değil, 30 santimetreye (12 inç) kadar ulaşabileceği için boyutundadır.

Bir vatoz tarafından en ünlü ölüm, Avustralyalı bir çevreci ve popülerleştirici olan Steve Irwin’in ölümüydü. Bir vatozun sokması kalbini deldiği için öldü.

Dev bir tatlı su vatozu

12. Müren balığı

Müren balığı, uzunluğu 150 santimetreye (5 fit) kadar ulaşabilen yılan şeklindeki balıklardır. Deniz omurgasızları ve küçük balıklarla beslenen mükemmel yırtıcılardır.

Başını dışarı çıkaran bir müren balığı.

Görmüş olabileceğiniz gibi, su ortamındaki saldırı ve savunma stratejileri sayısız oldukları kadar büyüleyicidir. İlginç bir şekilde, tehlikeli balıklar genellikle, potansiyel avcıları nedeniyle değil, yutulduklarında veya onlarla temas halinde sorun teşkil eder. Elbette doğada her şey göründüğü gibi değildir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Emilio Salceda y Aída Ortega. «Neurotoxinas: significado biológico y mecanismos de acción». Recogido a 13 de junio en https://web.archive.org/web/20141217154201/http://www.elementos.buap.mx/num74/pdf/29.pdf
  • Simpfendorfer, C. (1992). Biology of tiger sharks (Galeocerdo cuvier) caught by the Queensland shark meshing program off Townsville, Australia. Marine and Freshwater Research, 43(1), 33-43.
  • Keynes, R. D., & Martins-Ferreira, H. (1953). Membrane potentials in the electroplates of the electric eel. The Journal of physiology, 119(2-3), 315-351.
  • Simões, E. M. D. S., Mendes, T. M. A., & Adão, A. (2015). Poisoning after ingestion of pufferfish in Brazil: report of 11 cases. Journal of venomous animals and toxins including tropical diseases, 20, 1-2.
  • Cohen, A. S., & Olek, A. J. (1989). An extract of lionfish (Pterois volitans) spine tissue contains acetylcholine and a toxin that affects neuromuscular transmission. Toxicon, 27(12), 1367-1376.
  • Rahn, H., Rahn, K. B., Howell, B. J., Gans, C., & Tenney, S. M. (1971). Air breathing of the garfish (Lepisosteus osseus). Respiration physiology, 11(3), 285-307.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.