Tarla Balıkçılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Suyu (sıcaklık, kirlilik ve pH gibi), balıkların üreme ve beslenme döngülerini kontrol ettiğiniz sürece sağlıklı balıklar yetiştirebileceğiniz bir havuza sahip olabilirsiniz.
Tarla Balıkçılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Son Güncelleme: 24 Ağustos, 2019

Geniş bahçesi veya büyük arazisi olan birçok insan bu alanlarda balık yetiştirebilmek için yapay havuzlar yaratıyor. Bu işe yeni başlayanlar dikkatlice not almalı; ne kadar zahmetli olursa olsun, harcadığınız zamana ve paraya mutlaka değecek. Tarla balıkçılığı hakkında daha fazla şey öğrenmek için okumaya devam edin. 

İdeal su şartları nasıl sağlanır?

Öncelikle sığ bir havuzunuz olmalı, böylece yazları çok hızlı bir şekilde suyun ısınmasını sağlayabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgenin sıcaklık değerlerine bağlı olarak 1-1.5 metre derinliğinde bir havuz yaratabilirsiniz. Ancak havuzun yaz aylarında fazla ısınmasını önleyebilmek için yeterli derinlikte olmasına dikkat etmeniz gerekir.

havuzda yüzen yeşil balık

Havuzun ne kadar geniş olacağı tamamen sizin hedefinize bağlı; eğer sadece üremelerini amaçlayıp birkaç balık beslemek istiyorsanız 90-450 metrekare arasında bir alan sizin için yeterlidir. Ancak ticari amaçla bu işe giriyorsanız, balıklarınızı beslemek ve çoğaltmak için 5000-10000 metrekare arasında bir alana ihtiyacınız var.

Bu tür havuzlar için mutlak, her koşulda geçerli şartlardan bahsedemiyoruz. Birçok insan nehirlerden, derelerden veya kaynak sularından yapay göletleri için su tedarik ediyor. Ancak filtreleme işlemi yaparak suyun kirlenmesini önlemek için özel bir çaba harcamanız şart.

Kirlenmiş su, balıklar arasında hastalıkların yayılmasına neden olur. Havuza ekleyebileceğiniz ek su kaynaklarıyla buharlaşan ve sızan suları telafi edebilirsiniz.

Balık yetiştiriciliğinin kökeni

Balık yetiştiriciliği milattan önce 45 yılında Çin’de başladı ve günümüze dek gelişmeye devam etti. Dahası, balık yetiştiren çiftçiler 16. ve 18. yüzyılda üreme yöntemlerini mükemmelleştirmek için oldukça emek sarf etti.

18. yüzyılda yaşamış olan Alman bilim insanı Stephen Ludwig Jacobi, yapay yollarla alabalık yetiştirmeyi keşfetti. Ancak Jacobi’nin bulduğu bu suni döllenme yöntemi geniş çevreler tarafından kullanılmadı ve bu yüzden 19. yüzyılın ortalarına kadar popüler olamadı.

aç balık yemek yiyor ve havuz balıkçılığı

Bu balıkları yapay yollarla beslemek ve çoğaltmak, vahşi doğadaki gibi değildir. Yetiştireceğiniz balıkların üreme ve büyüme döngüleri vahşi doğada daha farklıdır. Örneğin tarla balıkçılığında kullanılan yemler, balıkların daha hızlı büyümesini sağlayabiliyor.

Hazır yemlerden ve doğal besinlerden oluşan bir karışım, sağlıklı ve istenilen büyüklükte balıklara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Tarla balıkçılığı: Üreme döngüsü

Sazan balığı, su sıcaklığında meydana gelen ani dalgalanmalara alışkındır. Ancak sıcaklık düştükçe balıkların ihtiyaç duydukları besin miktarının azaldığını hesaba katmalısınız.

Balık yetiştiriciliği işine girdiğiniz zaman, beslediğiniz balıkların gelişim süreçlerinin çeşitli aşamalardan meydana geldiğini bilmelisiniz. Bunlar üreme, larva ve büyüme aşaması olarak sıralanabilir. İlk olarak yumurtalar döllenir ve kış mevsiminin ardından balıklar yumurtadan çıkar.

Baharın sonundaysa yavru balıklar büyümeye başlar. Balıklar doğal ve hazır yiyecekleri yağ rezervlerine dönüştürür ve bu şekilde büyür.

Ancak sonbahar yaklaşırken balıkların metabolizması yavaşlar ve bu nedenle daha yavaş büyür. Balığın büyüklüğü ortamdaki oksijen miktarına, gıda yoğunluğuna ve kalitesine bağlıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.