Polis Köpeği Danko Emekli Oldu

Emekliye ayrılan polis köpeklerinin ne yaptıklarını biliyor musunuz?
Polis Köpeği Danko Emekli Oldu

Son Güncelleme: 14 Haziran, 2019

Bazı köpekler yalnızca hayatlarımızda değil tarihte de iz bırakırlar. Köpekler, polis köpeği olarak görev yapmaya başladıklarından beri, mükemmelikleri için onurlandırılmayı ve bizim minnettarlığımızı hak ettiklerini bize fazlasıyla gösterdiler. Bugün size Danko isimli bir polis köpeğinin hikayesinden bahsetmek istiyoruz.

Benim hayvanlarım sitesinde bugün bahsettiğimiz gibi hikayesi olan köpeklere yer vermeyi seviyoruz; hayatlarını başkalarına yardım etmeye adamış köpekler.

Bugün size Danko’dan bahsedeceğiz. Danko İspanya’da Özel Operasyonlar Birimi’nde görev yapan ilk köpeklerden biri. Kendisini düşünmeden yaşadığı, fedakarlıklarla dolu bir hayat geçirdikten sonra artık emekli oldu.

İşte Danko’nun hikayesi.

Polis Köpeği Danko İle Tanışın

Çoğu polis köpeği gibi Danko da bir alman kurdu. 4 yıl önce işe başladı ve insanları kurtarma işini yürütmek üzere eğitildiğinde yalnızca 5 yaşındaydı.

Danko’nun işe nasıl başladığından emin değiliz. Polis köpeklerinin olduğu bir aileden geliyor olabilir. Sahipleri onu bırakmış olabilir. Nasıl olmuş olursa olsun, Danko’nun geçtiği sıkı testlerde bu denli dayanıklılık ve akıllılık göstererek üçüncü sırayı alan İspanya’nın ilk polis köpeklerinden biri olduğunu biliyoruz.

Danko, kaybolan kişilerin aranması ve kurtarılması, suçluların aranması ve etkisiz hale getirilmesi gibi oldukça tehlikeli operasyonlara katıldı. Harika iş çıkardı ancak bugün 5 yıl görev yaptıktan sonra 9 yaşına geldi. Artık emekli olma zamanı.

Ancak bu durum da kendi içinde bir dizi sorunu beraberinde getiriyor. Polis köpeklerinin aileleri veya evleri yok. Bu yüzden emekli olduklarında birinin onları evlat edinmesi gerekiyor.

İyi bilinen bir İspanyol televizyon programı olan “El Hormiguero”nun “Amores Perrunos” (Köpek Aşkı) isimli bölümünde Danko’yu desteklemek için bir kampanya yapıldı. Size Danko’nun evlat edinildiğini söylemekten mutluluk duyuyoruz.

Ancak tıpkı Danko gibi ülkelerine hayatlarını adayan onlarca hayvan kendini  bir anda sokakta buluyor. Görevleri bittikten sonra onların başına neler geliyor?

4 Ayaklı Kahramanlar: Harika Bir Girişim

polis ve polis köpeği
Kaynak: www.elconfidencial.com

Bazı polis köpeklerini yine polisler sahipleniyor ancak bazen bu mümkün olmuyor. Bazı polislerde zaten birden fazla köpek var. Bazı polislerin ailelerinin köpeklere alerjisi var. Bazı polisler ise terfi alıp başka yerlere gidiyorlar.

Kısacası pek çok faktör, hayatlarını ülkelerindeki insanları korumaya adayarak geçiren bu hayvanlar için bir ev bulmayı zorlaştırıyor.

Size vereceğimiz iyi haberler bitmedi! 10 kişilik bir polis grubu polis köpeklerine, itfaiye köpeklerine ve benzer görevler yapıp emekli olmuş diğer köpeklere yardım etmek için harika bir fikir buldu.

“4 Ayaklı Kahramanlar” adını taşıyan bu program birkaç yıldır sürdürülüyor. Amacı bu hayvanları sahiplenmeleri için insanları teşvik etmek.

Bu, kolay bir şey değil çünkü görevleri gereği bu köpekler hayatlarının büyük bir bölümünü çoktan bitirmiş durumdalar. Ancak yine de program oldukça iyi tepki aldı ve bir sürü kahraman köpek için yeni evler bulunmasını sağlamayı başardı.

Neden Emekli Olmuş Bir Polis Köpeğini Evlat Edinmelisiniz?

Polis köpeği sahiplenmenin neden iyi bir tercih olduğunu gösteren onlarca şey var. Burada yalnızca bunların birkaçından bahsedeceğiz:

  • Polis köpekleri sosyallerdir. Hayatları boyunca bu köpeklerin etraflarının insanlarla çevrili olduğu gerçeğini unutmayın. İyi ve kötü insanların nasıl ayırt edilebileceğini bilirler. Sevgi doludurlar ve kendilerini feda ederler.
  • Çok disiplinlidirler. Polis köpeği olmak kolay değildir. Bu köpeklerin geçmeleri gereken testler zordur. Çok büyük miktarda zihinsel güç ve dayanıklılık gerektirir. Böylece yeni bir köpek edinmenin getirdiği tipik sorunlara katlanmak zorunda kalmazsınız. Yere işeyecek diye endişelenmeniz ya da tasmasını çekiştirmeniz  gerekmez.
  • Harika bekçi köpekleridirler. Buna zaten alışıktırlar. Eviniz için emekli bir polis köpeğinden daha iyi bir bekçi olamaz.
  • Sizin için hayatlarını feda ederler. Bunun için eğitilmişlerdir. Bir polis köpeğinin sadakati diğer köpeklerin göstereceği sadakatten bile daha derindir. Bir polis köpeği sizin tehlikede olduğunuzu fark ederse , tehlikenin ne olduğuna bakmaksızın yardımınıza koşacaktır.

Polis köpekleri aşırı derecede çalışkan hayvanlardır. Onlara olan minnet borcumuzu ödemek için ihtiyaçları olduğunda başlarını sokacak bir yuva sağlamaktan daha iyi bir yol olabilir mi?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.