Kuşlar Pirinç Yiyebilirler mi?

Kuşların çok fazla pirinç yediklerinde midelerinde "şiştiği" için patladıklarına dair bir inanış var. Bu efsanenin ne kadarı doğru?
Kuşlar Pirinç Yiyebilirler mi?
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Onlarca yıldır, çeşitli kültürlerde ve toplumlarda, güvercinler ve kuşlar pişmemiş pirinç yerse, bağırsaklarında “şiştiği” için patlayacaklarına dair bir efsane yayıldı. Yazımızın devamında Kuşlar pirinç yiyebilir mi sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Hayattaki her şey gibi bu sorunun da tek cevabı bilim dünyasından gelmeli. Bu inancı bilimsel kanıtlarla ya çürüteceğiz ya da doğrulayacağız. İlginizi çekti mi? Okumaya devam edin!

Kuş diyeti

Bu hayvanların beslenme tercihlerini keşfetmeden önce biyolojik yapıları hakkında kesin bir temel oluşturmak gerekir. Kuşlar, yalnızca arka ayakları üzerinde duran ve uçmak için yararlı olabilecek veya olmayabilecek kanatları olan, sıcakkanlı omurgalı hayvanlar sınıfıdır.

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nin belirttiği gibi, dünyada yaklaşık 18.000 kuş türü vardır, bu rakipsiz bir biyolojik çeşitliliği temsil eden bir rakamdır. Bu nedenle, tüm kuşların aynı şekilde beslenmemesi beklenebilir. Bu hayvanların diyetlerinden bazı örnekleri inceleyelim:

  • Yırtıcı Kuşlar: Yırtıcı kuşlar katı etoburlardır. Türlerine bağlı olarak, daha büyük veya daha küçük avlarla beslenirler, ancak genel olarak memeliler, sürüngenler, küçük kuşlar, amfibiler, balıklar ve omurgasızlar üzerinde ara sıra avlanırlar. Gagası kemik ve et kesmek için kavisli ve keskindir.
  • Balıkçıl kuşlar: Bu grup nehir ağızları ve koylarında kendilerine yer bulan kuşlardırlar içerir. Onların kuma sokarak su altında balık avlamalarını kolaylaştıran uzun ve ince (veya kürek şeklinde) gagaları vardır.
  • Böcekçil kuşlar : Bunlar genellikle küçük ila orta büyüklüktedir ve bazen gagalarının tabanında “bıyık” gibi bir şeye sahiptir, amacı omurgasızların uçarken yaydıkları titreşimleri algılamaktır.
  • Tohum yiyen kuşlar: Bu hayvanlar, beslendikleri sebzelerin tohumlarını kırmalarını sağlayan tırtıklı kenarlara sahip kısa, konik gagalara sahiptir.

Bu sınıflandırmaya rağmen, karma diyete sahip (omnivor) kuşlar olduğu, diğerlerinin ise ölü organik maddelerin (çöpçüler) “geri dönüştürülmesinden” sorumlu olduğu ve yine de diğerlerinin meyveleri ( meyveli) tercih ettiği belirtilmelidir. Tahmin edebileceğiniz gibi, şu an için bizi ilgilendiren tartışma sadece etçil ve omnivor kuşlar için geçerlidir, çünkü bir yırtıcı kuş pirinç yemeye asla ilgi duymayacaktır.

Tohum yiyen bir kuş.

Kuşlar pirinç yiyebilirler mi?

Yukarıdaki soru biraz mantık ve yukarıda bahsettiklerimizi uygulayarak kendi kendine cevap veriyor. Bir kuşun tohumları ezmeye ve sindirmeye adapte edilmiş bir gagası ve midesi varsa, neden pirinç yiyemesin? Birçok kuşun onu metabolize edebildiğinin canlı kanıtı, Amerika’ya özgü küçük siyah beyaz bir ötücü olan Dolichonyx oryzivorus’tur.

Bu tür, diyetinin %57,1’inde böceklerle beslenir, ancak geri kalan organik madde, pirinç de dahil olmak üzere tohumlara karşılık gelir. Yeşil taneleri olgun olanlara tercih etse de, bu tohuma olan açık tercihi nedeniyle pirinç tarlalarına zarar verebilir. Bu örnek sizi tamamen ikna etmediyse, biraz daha bakalım.

Güvercinler, pirinç ve düğünler

Bilim profesörü James Krupa, kuşların pirinç yiyip yiyemediği sorusunu yanıtlamak için, 2005 yılında BioOne portalında öğrencileriyle sınıfta bir araştırma yaptı. Mantıklı bir sonuca ulaşılana kadar 7 farklı senaryo sağlandı.

Araştırmadaki en önemli adımlardan bazılarına ve hangi sorulara cevap verdiklerine bakalım:

  1. Kuru pirinç suya maruz kaldığında çok mu büyür? Bu araştırma, beyaz pirincin bu senaryoda boyutunun %33 arttığını, ancak kuşların normal olarak yediği tohum karışımının ıslandığında (%40) daha da fazla şiştiğini gösterdi.
  2. Kuşlar pirinci mi yoksa doğal yiyeceklerini mi tercih eder? Analiz edilen kuşlar, beyaz pirinç yerine diğer tohum türlerini yemeyi tercih ettiler, ancak başka bir seçenek olmasaydı gagalarını buna çevirmezlerdi!
  3. Pirinç yiyen kuşun midesi patlar mı? 12 saatlik bir süre boyunca, deneydeki 60 kuş, 1500 mililitreye denk gelecek kadar beyaz pirinç tüketti. Daha sonra, 20 dakika boyunca bolca sıvı içtiler. Hiçbir kuş patlamadı, boğulmadı, kusmadı veya herhangi bir yan etki göstermedi!

Yani şüphelerimiz doğrulandı. Herhangi bir kuşun pirince karşı böyle bir intoleransının olması mantıklı değil, çünkü bu, birçok türün yağsız beslenmesiyle bağlantılı olmayan açık bir evrimsel dezavantaj olacaktır.

bir su çeşmesinde bir sürü kuş

Pirinç ve besleyiciler

Sonuç olarak, kuşların pirinç yiyebileceklerini belirtmek isteriz, ama bu tüm türler için uygun olduğu anlamına gelmiyor. Pek çok Avrupa türü bu tahılı tüketmeye alışkın olmadığından, tolere edebildikleri gerçeği, her durumda yeterli bir beslenmenin temeli olduğu anlamına gelmez. Ancak uzun vadede onlar için zararlı olup olmadığı hala bilinmiyor.

Bu nedenle, bir dış mekan yemliği kurulduğunda, bölgenizde hangi türlerin endemik olduğu ve doğal beslenme seçeneklerinin neler olduğu konusunda her zaman iyi bilgi sahibi olmanızı öneririz. Unutmayın ki hiçbir kuş normal ortamında yemeyeceği bir şeye maruz kalmamalıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.