Evcil Kuşlar İçin Kuş Tohumu: Çeşitleri ve Öneriler

Bu ilginç makalede, evcil kuşlar için kuş tohumu hakkında bilmeniz gereken her şeyi keşfedin.
Evcil Kuşlar İçin Kuş Tohumu: Çeşitleri ve Öneriler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan avukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evcil kuşunuzun dengeli beslenmesini ve sağlıklı gelişimini sağlamak için ihtiyaç duydukları temel besinleri bilmelisiniz. Başka bir deyişle, evcil kuşlar için kuş tohumu.

Evcil kuşlar için kuş tohumunun önemi

Esaret için en uygun kuşların çoğu, kısmen veya tamamen etçildir. Bu, diyetlerinin tamamen veya esas olarak kuru veya etli tohumlara dayandığı anlamına gelir. Bu tohumlar ağaç ve/veya otsu sebzelerden elde edilebilir.

Yerli kuşlar için tohum, sebze ve kuruyemiş karışımlarından oluşan çeşitli ticari yemler bulabilirsiniz. Oranlar hayvanın türüne ve yaşına göre ayarlanır. Bu ürünleri evcil hayvanınız için dengeli bir beslenmenin temeli olarak kullanabilirsiniz.

insan elinden yem yiyen sarı kuş

Bununla birlikte, birçok uzman, diyetlerini evcil kuşlar ve kuru ve taze meyve ve sebzeler için kuş tohumu ile tamamlamanın faydalarını savunmaktadır. Açıkçası, her hayvanın özel ihtiyaçlarına saygı göstermelisiniz.

Evcil hayvanınızın beslenmesine neden kuş tohumunu dahil etmelisiniz?

Tohumların çoğu, cinsel üreme döngüsüne sahip bitkilerin döllenmiş yumurtalarından oluşur. Optimal koşullar altında yetiştirildiklerinde, tohumlar tıpkı ana bitkiler gibi yeni bitkiler oluşturur.

Yeni bir bitkinin çimlenmesine izin vermek için tohumların yüksek konsantrasyonda enerjik maddelere sahip olmaları gerekir. Çimlenmeye başladıklarında, vitaminleri ve bitki hormonlarını sentezleyen filizler meydana getirirler.

Bu nedenle, embriyonik tohumlar ve sebze filizleri, temel besin maddelerinin mükemmel kaynakları olarak kabul edilir. Ve insanlar da dahil olmak üzere farklı hayvanların beslenmesine birçok fayda sağlarlar.

Evcil kuşlar için kuş tohumu, doğal bir karbonhidrat, yağ ve bitkisel protein kaynağıdır. Metabolizmalarının gelişimi için enerji sağlar ve bağışıklık sistemlerini güçlendirir.

Kuşunuzun beslenmesinde kuş tohumu nasıl birleştirilir?

Kuşlar için birçok farklı diyet türü vardır. Bunun nedeni etçil, böcekçil, etçil ve meyveli kuşların olmasıdır. Her kuşun vücudu, zirvelerinden sindirim sistemlerine kadar bir diyete uyarlanmıştır.

Çoğu evcil kuş, günlük diyetlerinde çok fazla tohuma ihtiyaç duyar. Ayrıca meyve, sebze ve hayvansal proteinlere de ihtiyaçları vardır.

Bununla birlikte, tüm kuşlar için tek bir diyet uygun değildir. Her türün sağlığını korumak için belirli bir enerji girdisine, vitaminlere ve minerallere ihtiyacı vardır.

Yaşamın farklı evrelerinde farklılıklar

Kuş diyetleri de yaşam evresine göre değişir. Kuşlar henüz gençken, kaslarını ve kanatlarını geliştirmek için yüksek protein alımına ihtiyaç duyar. Vahşi doğada, anneleri onlara kısmen sindirilmiş böcekler sunardı.

Evcil civcivler için özel karışımlar bulabilirsiniz. Dengeli miktarda besin içermeleri ve ev yapımı patateslerden daha uzun raf ömrüne sahip olmaları dolayısıyla tavsiye edilirler.

Yetişkin kuşlar için durum biraz farklıdır. Her gün mısır taneleri, sorgum, yulaf, buğday, kuş tohumu, arpa, pirinç, mercimek, keçiboynuzu, keten, fasulye ve ay çekirdeği yemeleri önemlidir.

Evcil kuşlar için kuş türleri ve kuş tohumu

  • Papağanlar. Diyetlerinin %70 ila %80’i meyve ve sebzelerden oluşmalıdır. Diğer %20 veya %30, evcil kuşlar için kuş tohumu, fındık ve küçük porsiyonlarda haşlanmış yumurta ve yoğurt kombinasyonundan gelmelidir. Onlara çiğ pirinç vermemeli veya herhangi bir biçimde çok sık pirinç ile beslememelisiniz.
birbirine sarılmış iki papağan
  • Kanaryalar. Uzmanlar, uygun oranlarda tohum ve sebze içerdikleri için kanaryalar için özel karışımların seçilmesini önermektedir. Diyetlerini tamamlamak için onlara rendelenmiş havuç, bezelye ve brokoli sunmak en iyisidir.
  • Güvercinler. Neredeyse %100 granivordurlar. İdeal olarak, onları evcil kuşlar için %90 kuş tohumu ve %10 küçük meyve ve sebze parçalarıyla beslemelisiniz.
  • Gri papağanlar. Diyetleri yüksek miktarda mineral ve kalsiyum gerektirir. Diyetlerinin %70’i tohumlara, %30’u ise taze meyve, kuru meyve ve sebzelere dayanmaktadır. Uzmanlar, kalsiyumdan zengin sebzelerin tercih edilmesini tavsiye ediyor. Örneğin lahana, brokoli, hardal yeşillikleri, havuç, hindiba, kayısı ve incir.
  • Egzotik kuşlar. Diyetlerinin %40’ı taze meyve ve sebzeleri tercih etmeli, %30’u tohumlardan ve %20’si ise kuşlar için fındık ve karışımlardan oluşmalıdır. Onlara A vitamini ve kalsiyum açısından zengin sebzeler sunmak önemlidir. Örneğin balkabağı, havuç, tatlı patates, papaya, mango, fındık, kestane, brokoli ve bezelye.

Oranları dengelemeye ek olarak, kuş tohumlarını evcil kuşlar için uygun şekilde saklamak çok önemlidir. Sonuç olarak bu, kuşunuzun sağlığını etkileyebilecek mikroorganizmaların çoğalmasını önleyecektir. İlginizi çekebilir ...

Evcil Hayvan Olarak Kuş Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Evcil Hayvan Olarak Kuş Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evinizde evcil hayvan olarak besleyecek bir kuş seçme sürecindeyseniz, önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini keşfetmek için okumaya devam edin.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.