Kosta Rika'nın En Güzel 12 Hayvanı

Bu ülkeye seyahat edecekseniz, Kosta Rika'nın en güzel hayvanlarını kaçırmamalısınız. Bu yerin inanılmaz biyoçeşitliliği gözden kaçmamalı.
Kosta Rika'nın En Güzel 12 Hayvanı
Sara González Juárez

Yazan ve doğrulayan psikolog Sara González Juárez.

Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Kosta Rika’da 500.000’den fazla fauna ve flora türü vardır ve bu da onu dünyanın en yüksek biyolojik çeşitliliğe sahip 20 ülkesi arasına yerleştirir. Eğer oraya seyahat etme ve biraz turizm yapma fırsatınız varsa (ya da orada yaşıyorsanız), bu yazıda Kosta Rika’nın en güzel 12 hayvanını görebilirsiniz.

Ulusal toprakların %25’i korunmaktadır: Kosta Rika’da 32 milli park, 51 vahşi yaşam sığınağı, 13 orman rezervi ve 8 biyolojik rezerv bulunmaktadır. Ancak, gözünüzü açık tutarsanız, ülkenin herhangi bir yerinde inanılmaz hayvanlar bulacaksınız.

Kosta Rika’nın en güzel 12 hayvanı

Amerika papağanlarının uçarken yarattığı daha bariz renk patlamalarının yanı sıra, başta çok çarpıcı görünmeseler de şaşırtıcı hayvanlar var. Aşağıda bulacağınız şeyler için durum böyle, bu yüzden onları kaçırmayın.

1. Tapir (Tapirus terrestris)

Bu, Güney Amerika’daki en büyük kara memelisidir. Tapirler 300 kilograma kadar çıkabilir ve bazen 30 yaşını geçebilir. Esas olarak meyveler, yapraklar ve dallarla beslenirler.

Tapirler, Kosta Rika’nın kuru yaprak döken ve tropikal yaprak dökmeyen ormanlarında tohumların yayılmasında önemli bir rol oynar.

En dikkat çekici özellikleri, yüzerken nefes almak için kullandıkları küçük hortumlarıdır. Tapirler tehlike anında suya koşar ve bu özel adaptasyon sayesinde suya saklanır.

Kosta Rika'nın artık hermosos'u.

2. Koati (Nasua Narica)

Koati, kuru ve ılık ormanların yanı sıra daha soğuk dağlık bölgelerde yaşar. Bu memeliler, ağaç tepelerinde gruplar halinde yaşayan omnivor hayvanlardır. Aslında, bacaklarının çok ilginç bir uyarlaması vardır: Neredeyse 180 derece dönebiliyorlar, bu da bir ağacın gövdesine baş aşağı inmelerini sağlıyor. Bu, yırtıcıları izleme konusunda onlara çok büyük yardım sağlar.

Kedilerin bu avantajı olsaydı, asla ağaç tepelerinde sıkışıp kalmazlardı.

Kosta Rika'nın artık hermosos'u.

3. Oselo (Leopardus pardalis)

Adı, jaguar anlamına gelen Nahuatl kelimesi océlotl‘dan gelir.

Bu memelileri vahşi doğada görmek oldukça zordur, çünkü oldukça kaçınganlardır. Oselo, habitatında, jaguar ve puma’nın erişemediği alanlarda avlandığı ve daha küçük türlerin popülasyonlarıyla beslendiği için besin zincirindeki en önemli etoburlardan biridir.

Un ocelote posado en una rama.

4. Ak sakallı pekari (Tayassu pecari)

Pekariler, kuru yaprak döken ormanlarda, tropikal yağmur ormanlarında, düşük çalı ormanlarında ve Kosta Rika’nın tarım alanlarında bulunan artiodaktillerdir.

Yoğun vücut kokularından dolayı misk domuzu olarak da bilinirler. Pekariler çok seslidir ve su anlaşmazlıklarında agresif olabilirler.

Bu tür, ayrım gözetmeyen avlanma ve ormansızlaşma sonucunda oluşan habitat kaybı nedeniyle nesli tükenmekte olarak kabul edilir.

5. Üç parmaklı tembel hayvan (Bradypus tridactylus)

Bu tembel hayvanlar, yavaş görünmelerine ve günde yaklaşık 20 saat uyumalarına rağmen, ağaç tepelerinden kaçmak zorunda kaldıklarında çok hızlıdırlar.

Uzun tırnaklarıyla çok fazla zarar verebildikleri için onlara yaklaşmak tehlikeli olabilir.

Tembel hayvanlar haftada bir kez orman zeminine dışkılamak için inerler.

Un perezoso sobre una rama.

6. Sıradan basilisk (Basiliscus basiliscus)

Basilisk, su yüzeyinde koşabilmesi nedeniyle İsa Mesih kertenkelesi olarak da bilinir.

Arka ayakları, su yüzeyinde hareket ettikçe genişleyen dermal loblarla donatılmıştır, böylece destek yüzeyini arttırır ve batmaz.

Un basilisco.

7. Gergedan böceği (Megasoma elephas)

Gergedan böceği, kafasındaki uzun çıkıntı nedeniyle böyle adlandırılmıştır, ancak fil böceği olarak da bilinir.

Oldukça büyüktür (15 santimetre) ve ova yağmur ormanlarında yaşar. Neredeyse bir elden daha büyük olmasına ve uçarken çıkardığı ses biraz korkutucu olmasına rağmen, tamamen zararsız bir böcektir.

8. Kırmızı gözlü ağaç kurbağası (Agalychnis callidryas)

Kırmızı gözlü ağaç kurbağası, Kosta Rika’nın yağmur ormanlarında bulunan bir amfibidir.

Gözlerinin yoğun, aposematik rengi, avcılardan kaçması için birkaç dakika daha verir, çünkü renk tonu onları saldırmadan önce bir saniye felç eder.

Bu amfibiyenin derisi toksinler içerir, ancak potansiyel bir yırtıcıyı öldürecek kadar güçlü değildir.

Una rana sobre una rama.

9. Küesal (Pharomachrus mocinno)

Görkemli küesal, Kosta Rika’nın en güzel hayvanlarından biridir.

Çarpıcı metalik yeşil tüyleriyle bile, ağaçların dalları arasında bir örnek bulmak karmaşık bir iştir. Mesoamerica’nın Kolomb öncesi uygarlıklarında, küesal, tüylü yılan tanrısı Quetzalcoatl ile ilişkili ilahi bir kuş olarak kabul edildi.

Kosta Rika'nın artık hermosos'u.

10. Uluyan maymun (Alouatta palliata)

Uluyan maymunlar oldukça büyüktür ve kalın bir siyah kürkleri vardır. Bu isim, türdeşlerini olası tehlike konusunda uyarmak için çıkardıkları güçlü ulumalarından gelir, çünkü yaydıkları ses primatlar arasında en sağır edici olanlardan biridir. Bu tür için en az 17 farklı seslendirme belgelenmiştir.

Kosta Rika'nın artık hermosos'u.

11. Alev gerdanlı sinek kuşu (Panterpe insignis)

Bu sinek kuşu Kosta Rika’ya özgüdür. Normal rengi koyu yeşildir, ancak üzerinde güneş parladığında göğsüne yayılan yanardöner gölgeler görülür. 1400 metrenin üzerindeki yüksek dağlık alanlarda yaşar ve yıl boyunca yüksek irtifa göçleri yapar.

https://www.youtube.com/watch?v=eplNNZqRjbE

12. Yeşil kaplumbağa (Chelonia mydas)

Kosta Rika’da, yeşil kaplumbağa da dahil olmak üzere, dünyada yaşayan yedi deniz kelonu türünden beşini görebilirsiniz. Bu büyük kaplumbağa tropikal ve subtropikal denizlerde yayılış gösterir. Habitat bozulması ve sürdürülemez balıkçılık nedeniyle şu anda yok olma tehlikesiyle karşı karşıyalar, bu yüzden korunan bir türdür.

Kosta Rika’nın en güzel hayvanlarının listesi uzayıp gidebilir ve ülkede yaşayan tüm türleri içerebilir, ancak bu makalelerin bir düzinesine bile sığmazlar. Bu nedenle, merakınız giderildiyse, araştırmaya devam etmenizi öneririz. Tüm canlı varlıkların, onu oldukça sıra dışı kılan bazı özellikleri vardır ve bu nedenle, sizi bu inanılmaz yaratıklar hakkında daha fazla bilgi edinmeye teşvik ediyoruz.

İlginizi çekebilir ...
Amazon’daki En Tehlikeli 15 Hayvan
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Amazon’daki En Tehlikeli 15 Hayvan

Amazon'daki en tehlikeli hayvanlar olmanın yanı sıra, bunlar güzel ve inanılmaz yaratıklardır. Bazıları tehlikede.
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.