Köpeğinizin Sevdiğini Düşündüğünüz Ama Aslında Sevmediği 6 Şey

21 Haziran 2018
Evcil hayvanlarımıza insan muamelesi yapmaya eğilimliyiz. Onların sevdiği çok fazla davranışımız var, ama sevmedikleri bazı şeyler de var. Bu yazımızda, köpeğinizin sevdiğini düşündüğünüz ama aslında sevmediği şeylerden bahsedeceğiz. Çok şaşıracaksınız!

Köpeğinizin sevmediği şeyleri yaparak onu sinirlendirmeyin

köpeğinizin sevmedikleri

Kulağa komik gelebilir ama köpeğinize onun sevmediği şeyleri yapmak hiç de komik değil. Sizin için köpeğiniz yeryüzündeki en harika varlık olmasına rağmen, sizin ya da ailenizin ona yaptığı şeylere dayanamayabilir. Evet, doğru duydunuz. Köpeklerin sevmediği şeyleri ifade etmeleri zordur, ancak ifadeleriyle veya hareketleriyle duygularını belli edebilirler. İşte köpeğinizin sevdiğini düşündüğünüz ama aslında sevmediği şeyler:

1. Onunla konuşmak

Bunun sebebi aynı dili paylaşmıyor olmamız değil, köpeklerin bedensel ifadeleri kullanmayı sevmelerinden dolayıdır. Biz insanlar, diğerleri bizi anlamasa bile hiç durmadan konuşmayı çok severiz. Maalesef, kullandığımız kelimeleri evcil hayvanların anlaması mümkün değil.

Her ne kadar, köpekler bazı kelimeleri çok fazla duydukları için anlasalar da (otur, kalk, gel vb.) bizleri genel olarak anlayamazlar. Bu nedenle,köpeğinizin size itaat etmesini istiyorsanız, bir hareket ile kelimeyi ilişkilendirmek için bir kaç kez onu el hareketlerinizle yönlendirerek  pratik yapmalısınız. Ekstradan yaptığınız tüm laf kalabalığı (neden işe gittiğinizi, ya da neden ona hediye almadığınızı anlatmak gibi) nefesinizi boşa harcamanıza sebep olacaktır.

2.Bir şeyi havaya kaldırıp onun üzerinden atlamasını istemek

Köpeğimizle evde veya parkta oyun oynadığımız zaman, en popüler oyunlardan biri de çubuğu yukarıda tutup köpeklerin üzerinden olabildiğince yüksekten atlaması oyunudur. Bu sizin için eğlenceli olabilir ama köpeğiniz için değil. Aynı zamanda bu oyun köpeğinizin endişe ve stres seviyesini arttırır. 

Buna ek olarak, köpeğiniz fiziksel sorunlar yaşayabilir, çünkü yükseğe atlamak arka ayaklarına zarar verir. Köpeğinizle oynamak istediğiniz bir oyun köpeğinizin seviyesine uygun olmalıdır. Ayrıca bir şeyi atar gibi yapıp atmamayı bırakmalısınız, çünkü bu köpeğinizi hayal kırıklığına uğratır ve kendini aciz hissettirir.

3.Sarılmak

Kimse evcil hayvanınızı ne kadar çok sevdiğinizi inkar edemez. Evcil hayvanlarınıza olan sevginizi, aynı arkadaşınıza, sevgilinize ya da ailenize yaptığınız gibi sarılarak göstermek istersiniz. Fakat, köpeğiniz kollarınız arasında sarmalanmayı ve kapana kısılmış gibi hissetmeyi sevmez. 

Köpekler birbirlerine sarılmadığı için, onlara sarıldığınız zaman stresli hissetmelerine sebep olabilir. Eğer bir hayvan diğer bir hayvanın sırtına patisini koyarsa, bu sevginin değil hükmediyor olmanın işaretidir. Sürünün lideri olsanız bile, onunla bu tür bir ilişki kurmamaya çalışın. Size bugüne kadar hiçbir şey yapmamış olabilir, ama nasıl tepki vereceğini bilemezsiniz. Birçok köpek benzer durumlarda ısırır veya saldırır, bu bilinçsiz bir savunma eylemidir.

4. Korktuğu zaman onu okşamak

Köpeğinizi nazikçe okşamak onu mutlu eder çünkü sevildiğini hisseder ve okşamayı bıraktığınız zaman kesinlikle daha fazlasını isteyecektir. Ancak, tehlike hissettiği ya da korktuğu zamanlarda, bu okşamaları bir tehlike işareti ya da bir şeylerin yanlış olduğu işareti olarak algılar.

Örneğin, fırtınalı bir günde veya parti verdiğiniz zaman köpeğinizin korkması olasıdır. Böyle zamanlarda onu okşamak ya da ona sarılmak gibi hataları yapmayın, çünkü bu onun korkularını ve çaresizliğini artıracaktır. Bu ona şunu düşündürebilir: “Korkunç bir şeyler oluyor, bu yüzden bana her zamankinden daha fazla ilgi gösteriyorlar”.

5. Gözlerinin içine bakmak

Yavru köpek

Bu madde tanımadığınız köpekler için geçerlidir, çünkü bu davranışı bir tehlike veya tehdit olarak görüyorlar. Görsel temas köpekler için çok önemlidir ve eğer uzun bir süre köpeğe bakılırsa, bu durum köpeğin rahatsız olmasına ve sinirlenmesine neden olabilir. Hatta, köpek ona doğru yürüdüğünüz takdirde size saldırabilir.

6.Sürekli tekrarlanan oyunlar

Yüksekte duran çubuğun üzerinden atlama oyunu gibi, köpekler atılan bir şeyleri gidip getirme oyununu defalarca oynamaktan nefret ederler. İlk başta bu oyunu sevecektir. Bir şeyi yakalayıp getirmekten mutlu olacaktır, ama 5 seferden sonra yorulup sıkılabilir. Bu durumda, onu bu oyunu daha fazla oynaması için zorlamamanız gerekir.

Evcil hayvanınızın verdiği sinyallerini iyi analiz edin. Siz topu fırlattıktan sonra köpeğiniz size dik dik bakıyorsa, topu almak için koşmak yerine yürüyorsa, ya da topu almaya gitmek yerine yatağına veya sepetine gidiyorsa, bu oyunun bitmesi gerektiği anlamına gelir. Oyuna devam etmek için ısrar etmeyin!