Köpeğiniz Sizi Gördüğünde Ne Hissediyor?

23 Haziran 2018

Köpekler içgüdüleri gereği her zaman bir lidere sahip olmak ister ve köpeklerin sahipleri onların lideri konumundadır, dolayısıyla ifade ettikleri duygular bağımlılık ilişkisinin bir ürünüdür. Bu içgüdüleri çok geçmiş zamanlardan kalmadır, ataları olan kurtlar da liderlerini takip eder.

İnsan ırkı binlerce yıl boyunca köpeklerle birlikte yaşamıştır. Bu süre boyunca köpekler insanlığın en sadık dostu olmuştur ve hayatlarımıza büyük bir neşe getirmişlerdir. Peki, köpeğinizin sizi gördüğü zaman hissettiklerinin, sizin onun için hissettiğiniz duygulara çok benzediğini biliyor muydunuz?

Köpeğiniz sizi gördüğünde ne hissediyor?

”Köpekler insanların en iyi dostudur.” Bu basit ifade, olağanüstü bir şekilde bilinçaltımıza işlemiştir. Ve çok yaygın bir ifade olmasına rağmen binlerce yıllık tarihi çok iyi bir şekilde özetler. Eğer köpeklerin düşünme ve konuşma yeteneği olsaydı, bizim hakkımızda aynı şeyi söylerler miydi?

Evrim

65 milyon yıl önce, dinozorlar yok olduktan sonra, dünyada hem insanları hem de köpekleri doğrudan etkileyen çok büyük bir değişim yaşandı. Yırtıcı hayvanların çoğunun yok olmasıyla beraber memeli hayvanlar kendilerini çok daha güvende hissetmeye başladı.

Sonraki birkaç bin yıl içerisinde, memeliler gezegenimizin her tarafına yayıldı. Şimdi aklınıza şu soru gelmiş olabilir: Köpekler ilk ne zaman evcilleştirildi? Paleontolojik verilere göre, 37 milyon yıl önce ilk gerçek köpek ırkı olan Cynodictis ortaya çıktı.

Köpeklerin ilk atası olan Cynodictis, tamamen yok olana kadar yaklaşık 10 milyon yıl yaşadı ve daha sonra yerini daha modern olan yeni nesil köpek türlerine bıraktı.

Günümüz köpeklerin en yakın atası kurtlardır. Kurtlar ilk olarak 200 bin yıl önce, tilki, çakal ve kır kurdu ile birlikte Almanya ve Amerika’da ortaya çıktı.

kurt

Daha sonra ilginç bir şey oldu: Kurtlar insan ırkına uyum sağlamaya başladı. Köpeklerin en başından beri dünyada olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, oysa kurtlar bile çok uzun bir süre sonra ortaya çıkmıştır. 40 bin yıl boyunca, insanlar günümüz köpeklerine benzeyen çok az sayıda köpek ırkıyla çok yakın bir ilişkiye sahip olabilmiştir.

İnsanlarla olan ilişkileri

Yapılan genetik çalışmalara göre, insanların köpeklerle olan ilişkisi 32 bin yıldan daha uzun bir süre önce başladı. Fakat, ilk başlarda bu arkadaşça bir ilişki değildi. Tam tersi, son derece düşmanca bir ilişkiydi.

Sorun, esas olarak, ilk köpeklerin atalarından yani kurtlardan yabani genleri miras almalarıydı. Ancak yüzyıllar boyunca, insanlara karşı tutumlarını değiştirdiler.

Köpekler ve insanlar arasındaki uzlaşma ilk olarak, köpeklerin gıda, barınma, yırtıcı hayvanlara karşı korunma ve diğer pek çok ihtiyaçlarını karşılamak için aşamalı ve gönüllü olarak biz insanlara yakınlık göstermesiyle başladı.

Bir bağımlılık ilişkisi

Köpekler ve insanlar 19 bin yıl önce birlikte çalışmaya başladı. Evcilleştirilmiş köpekler ilk başlarda avlanma ve koyunları gütme gibi kolay işleri yapıyordu. Tabii ki de, günümüzde, köpeklerle olan ilişkimiz, farklı canlı türleri arasındaki bu bağımlılık ilişkisinden çok daha farklı.

köpeğin hisleri

Uzun yıllar boyunca, köpekler sahip olunan varlıklar olarak görüldü. Onların bizler kadar ve hatta daha fazla hislerinin olabileceğini veya acı çekebileceklerini hiç düşünmedik. Neyse ki, günümüzde bir köpeğin bağımsız bir canlı olarak ailenin yasal bir üyesi olmasını sağlayan yasaların olduğu ülkeler var.

Köpeğiniz sizi gördüğünde ne hissediyor?

Günümüzde, köpekler yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Karşılıklı olarak kuvvetli hislerimiz var. Fakat, ne yazık ki, köpekler kendilerini kelimelerle ifade edemiyor.

Köpekler, hissettikleri duyguları bizlerden farklı yöntemlerle anlatmaya çalışırlar. İfadeleri ve yaptıkları hareketlerle, bizler için hissettikleri sevgi ve şefkati gösterebilirler . Belki, onlar da bizleri yaşamlarının ayrılmaz bir parçası olarak görüyorlardır.

Köpeğinizin sizi sadece onu besleyen ve koruyan biri olarak gördüğünü düşünüyor olabilirsiniz. Ancak günümüz köpekleri ve atalarının arasında evrimsel bir fark var. İnsanlarla dostluk kurmayı seviyorlar.

Sahibini gördükten sonra, köpeklerin annesini ilk kez gören bir bebek kadar heyecanlı olduğuna dair bilimsel kanıtlar var. Bunda şaşırılacak bir şey yok, çünkü evcil hayvanlarımızı tüylü çocuklarımız olarak görüyoruz.

Uzun bir zaman sonra eve döndüğünüzde, köpeğiniz heyecanla üzerinize atlar, hatta yüzünüzü yalamak ister. Bu yalnızlık ve endişe belirtisi olsa da, köpeğiniz sizi gördüğü için çok mutlu olur.

Mutlu köpek

Köpeklerin yüz yalama alışkanlığı ataları olan kurtlardan miras kalmıştır. Bu davranışı sürüsünü karşılamak ve sevgi göstermek amacıyla yaparlar. Eve geldiğiniz zaman gittiğiniz her yerde sizi takip etmek istediğini fark etmişsinizdir. Belki de yanı başınızda uzanmak istiyordur.

Hayvanınız bu davranışlarıyla sizi gün içinde ne kadar çok özlediğini anlatmaya çalışıyor. Ayrıca, içgüdüsel olarak bir sürü kuralını uyguluyor: Liderini takip ediyor. Sahibi olarak siz onun liderisiniz. Ve tabii ki, sizin de ona bir karşılık vermenizi bekliyor.

Umarız, şimdi köpeklerin duygularını biraz daha iyi anlayabiliyorsunuzdur. Sizi gördüğü zaman, köpeğinizin, size sözlü olarak anlatamayacağı duygular hisseder, bu nedenle onu anlamak için yaptığı hareketlere dikkat etmelisiniz.