Unutmayın: Sizin Bir Köpeğiniz Var, Bebeğiniz Değil

Unutmayın: Sizin Bir Köpeğiniz Var, Bebeğiniz Değil
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan avukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sıklıkla köpeklerimizi çocuklarla karıştırıyor ve onlara sanki bizim bebeklerimizmiş gibi davranıyoruz. Onları sevmek ve korumak için sahiplenmiş olmamıza rağmen, bir hayvan olduklarını ve buna göre davranmamız gerektiğini unutmamalıyız. Unutmayın, sizin bir köpeğiniz var, bebeğiniz değil. 

Problem şu ki, köpeklerinize sanki bir bebekmiş gibi davranmaya devam ederseniz, sonunda şımarık çocuklara dönerler. Ve sahibi olarak bu sizin hatanız olur.

Köpeğinize yanlış davrandığınızın işaretlerinden biri, uyumak için kendisine ninni söylemenize ihtiyaç duymasıdır. Bu köpekler, uyurken sahiplerinin yanlarında olmasını isterler ve hatta bir de yastık.

Çoğu genç çift çocuk sahibi olmaktansa bir köpek sahiplenmeyi tercih ediyor. Neden? Pek çok başka sebebin yanında, bir köpek çocukla kıyaslandığında çok daha az karmaşıktır. Onu rahminizde taşımanız gerekmez ve bir köpeğin sevgisi karşılıksızdır.

Bir köpeğiniz varsa, onunla ebeveyn-çocuk ilişkisi kurmamaya dikkat edin

köpeğini seven kadın

Bir köpeğin sahibinin köpeğiyle ebeveyn-çocuk ilişkisi kurmasının bir başka sonucu da ayrılık kaygısıdır. Köpekler insanlara kıyasla çok daha kısa ömürlüdür ve hastalıklara karşı da daha savunmasızdır. Tüm bunlar köpeklerin insanlara bağımlı olmasına sebep olur.

Köpekler çok zekidir, ama eğer çok şımartılırlarsa sahiplerinin yokluğunu tolore etmekte zorlanırlar. Ve bu yüzden de gastrit, kolit, uyuma zorluğu veya asosyallik gibi rahatsızlıklar yaşayabilirler.

Yapılan çalışmalara göre, köpeklere sanki birer insanlarmış gibi davranılan ilişkiler dengeli ilişkiler değildir. Bu durum hayvanda aşırı agresiflik, korku, kaygı veya stres gibi davranış bozukluklarına sebep olur. 

İnsan olmadıkları halde, kedi ve köpeklere insanlara özgü karakteristikleri yüklemeye meyilliyiz. Biz yemek yerken masaya gelip yemek istediklerinde genellikle onlara da bir lokma veririz. Ama o sırada hayvan aç bile olmayabilir ve böylece istediği bir şeyi nasıl elde edeceğini öğrenmiş olur.

Bambi etkisi 

Bambi etkisi, kedi ve köpekleri o çaresiz, tatlı, yardıma ihtiyaç duyan halleriyle bizi etkilemesine deniliyor. Onları bu şekilde gördüğümüzde, bu yavrulara sanki bizim bebeklerimizmiş gibi davranmamak neredeyse imkansız hale geliyor.

O yüzden koyduğumuz kurallara uymalarını sağlamak ve onları disipline etmek çok önemli. Eğer böyle yapmazsak, sadece kafalarını karıştırmış ve onlara yardım edememiş oluruz.

Köpeği aşırı besleme ve giydirme 

Köpeği insanlaştırma onu aşırı beslemeyle de gerçekleştirilir. Aşırı kilolu ve obez olmak evcil hayvanlar için son derece tehlikelidir. Tüm dünyada uzmanlara göre, köpeğinize masadan yemek vermek onu insanlaştırmanın bir yolu, sonuçta köpeğin kalp veya metabolizma sorunları yaşamasına sebep olabilir.

Giyim konusuna gelirsek, hava yağmurlu veya soğukken köpeğinizi  korumak için giydirmenizde sorun yok, ancak ona ilginç kıyafetler veya kostümler giydiriyor, insanların kullanacağı türde aksesuarlar takıyorsanız, bu da onu insanlaştırmanın bir çeşidi.

Köpeği insanlaştırmanın diğer çeşitleri 

köpeği insanlaştırmak

Son zamanlarda böyle şeyler sıkça görülüyor. Köpeklerin doğum günleri büyük süslü pastalarla kutlanıyor, onlara son moda kıyafetler alınıyor, yatakta sahipleriyle birlikte yatıyorlar ve hatta onlarla sanki bebekmiş gibi konuşuluyor.

Köpekleri insanlaştırmak sanki sahibinin ihtiyaçlarını tatmin etmeye yarıyor gibi, hayvanın ihtiyaçlarını değil. Bir kedi veya köpeğin böyle bir yaklaşıma ihtiyacı yoktur. Onların çok sevimli ve sevilmeyi hak eden canlılar olduğunu ama kendilerine özgü, farklı bir doğaları olduğunu unutmamak, onlara insani özellikler atfetmemek gerekir.

İlginizi çekebilir ...
Neden Köpeklere İnsanmış Gibi Davranmak İstismar Sayılır
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Neden Köpeklere İnsanmış Gibi Davranmak İstismar Sayılır

Evcil hayvanlarımıza duyduğumuz sevgi zaman zaman dengeyi yitirmemize ve aşırı sevgi gösterisinde bulunmamıza sebep olabilir.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.