Köpekler Neden Sahibinin Arkasından Ağlar?

22 Ağustos 2018

Şehir yaşamının hızlı temposu, insanların evde fazla zaman geçirememesine neden oluyor. Evcil hayvanlar sahipleriyle birlikte vakit geçiremedikleri için bazen üzülüp ağlayabilirler. Peki, köpeklerin bu davranışının sebebi nedir? Köpekler neden sahibinin arkasından ağlar?

Köpekler son derece sosyal canlılar oldukları için yalnız kalmayı sevmezler. Yalnız kaldıkları zaman ağlamanın yanı sıra saldırgan davranışlar sergileyebilirler ve hatta evdeki eşyalara zarar verebilirler. Bu nedenle, köpeklerin bu davranışının nedenini öğrenmek ve yalnızlıkla başa çıkmasının yollarını aramak çok önemlidir.

Yalnızlık köpekleri nasıl etkiler?

Çoğu insan ve evcil hayvan gün içinde ara sıra yalnız kalmayı sever. Fakat uzun bir süre yalnız kalmayı başta köpekler olmak üzere hiç kimse istemez. 

Fazla boş vaktinizin olmaması köpeğinizle yeterince ilgilenemediğiniz anlamına gelir. Ve bu da, köpeğinizi fiziksel ve psikolojik açıdan olumsuz etkiler. Eğer köpeğiniz arkanızdan ağlıyorsa, bunun nedeni onu sık sık evde yalnız bırakmanız olabilir.

Köpeğiniz, onu uzun saatler yalnız bırakacağınızı anladığı zaman, dikkatinizi çekmek için her şeyi yapabilir. Saldırgan tavırları, yıkıcı davranışları, sürekli tekrarladığı hareketleri, sızlanması, durmadan havlaması ve ağlaması duygularını size aktarmak için kullandığı en yaygın yöntemlerdir.

köpekler neden sahibinin arkasından ağlar

Ayrılık kaygısı ve yalnızlık arasında ayrım yapmak önemlidir. Bir köpek, hayatında önemli bir yeri olan figürlerden (anne, kardeş veya aile üyesinden bir insan) uzaklaştığı zaman kendini yalnız hisseder. Fakat ayrılık kaygısı, diğer aile üyeleriyle birlikte olsa da, fazla stres nedeniyle oluşabilir.

Köpekler neden sahibinin arkasından ağlar?

En yakın akrabaları olan kurtlar gibi, köpekler de genellikle sürü halinde yaşayan sosyal canlılardır. Bir evde insanlarla yaşasalar bile, bu içgüdülerini kaybetmezler. Bunun yerine farklı bir sürüye adapte olurlar: ailelerimiz.

Köpekler yalnız bırakıldıklarında ağlarlar çünkü içgüdüsel olarak üzülürler ve ayrılık kaygısı duyarlar. 

Köpeklerin sahibinin arkasından ağlamasının diğer bir nedeni ise geçmişte yaşadıkları travmalar olabilir. Terk edilmiş bazı yavrular sahiplenilmeden önce çok kötü muamele görmüş olabilir ve bu yüzden yalnız kalma korkusu onları çok daha agresif yapabilir.

Ayrıca köpek, sahibinin onu yanlış eğitmesi nedeniyle yanlış alışkanlıklar edinmiş olabilir. Köpeğinize uygun bir şekilde yalnız kalmaya alıştırmazsanız, köpeğinizde bağlanma bozukluğu görülebilir. Evcil hayvanınızla sağlıklı bir ilişki kurmak için onu bu konuda eğitmeye çalışmalısınız.

Ayrılık kaygısı

Ayrılık kaygısı genellikle korkudan kaynaklanır. Köpeğiniz kendini tehdit altında veya tehlikede hissediyorsa, alarma geçer ve ev eşyalarına zarar verebilir, ağlayabilir ve hatta depresyona girebilir.

Sürü halinde yaşayan hayvanların sürekli endişeli olması normal bir durumdur. Köpekgillerin yaklaşık %25’i anksiyete sorunu yaşamaktadır. Endişeli davranışlarıyla yeterince ilgilenmezseniz, köpeğiniz mutsuz, endişeli ve huzursuz olabilir.

sahibini bekleyen köpek

Köpeğinizin ağlamasını durdurmak için tavsiyeler

Evcil hayvanları evde yalnız kalmaya alıştırmak son derece önemlidir. Eğer köpeğiniz evden gittiğinizde arkanızdan ağlıyorsa, ona stresle başa çıkması ve siz yokken kendi kendine eğlenmesini öğretmeniz gerekir. Stresle başa çıkması için en iyi yöntem ona eğlenceli oyuncaklar -kemik, çiğneme oyuncağı, vb.-  vermektir.

Rahat, sıcak ve sessiz bir ortam, köpeğinizin rahat hissetmesine yardımcı olur. Ayrıca, yumuşak bir yatak ona güvenli bir alan kazandırır ve psikolojik olarak sağlıklı olmasını sağlar. Evde büyük bir sessizlik olmaması için radyo veya televizyonu açık bırakabilirsiniz.

Köpeğiniz arkanızdan ağlıyorsa, onu yalnız bırakmaktan önce yürüyüşe çıkarmak iyi bir fikir olabilir. Egzersiz yapmak onu yorar ve siz evde yokken uyumasını sağlar. Eğer uzun bir süre için dışarıda olacaksanız, köpeğinizin bir mide sorunu yaşamaması ve endişelenmemesi için onu yürüyüşten önce beslediğinize emin olun.

Son olarak, eğer bunun için imkanınız varsa, köpeğinize arkadaş olması için başka bir köpek daha sahiplenmek mükemmel bir seçenek olabilir. Bu kolay bir karar değildir, öncelikle başka bir evcil hayvanın sorumluluğunu alıp alamayacağınızı düşünmelisiniz. Ayrıca, iki köpek arasında sağlıklı bir ilişki kurabilmek için, onları doğru zamanda ve doğru bir şekilde tanıştırmanız gerekir.