Korkmuş Bir Köpeğe Yaklaşmak İçin İpuçları

Korkmuş bir köpek o an güvensizlik duygusu sebebiyle saldırgan olabilir. Bunu her zaman aklınızda tutmalısınız. Hayvan kendini köşeye sıkıştırılmış hissediyorsa saldırabilir.
Korkmuş Bir Köpeğe Yaklaşmak İçin İpuçları

Son Güncelleme: 28 Şubat, 2019

Hiç sizden kaçan bir köpeği beslemeye çalıştınız mı? Köpeklerin kaçmasının pek çok farklı nedeni vardır. Ancak çoğu zaman bu durum köpeğin kişiliği ile ilgilidir. Korkmuş bir köpeğe yaklaşmak sabır, sakin bir enerji ve kararlılık gerektirir.

Korkmuş köpeklerin sadece terk edilmiş hayvanlar olmadığını aklınızda tutmalısınız. Tüm köpekler korkabilir; ancak bazıları doğaları gereği korkmaya meyilldir.

Birçok sahip için, evcil hayvanlarının sosyalleşmesi söz konusu olduğunda bu bir problem olabilir. Bu gibi durumlarda, korkmuş bir köpeğe yaklaşmak konusunda size yardımcı olabilecek bu ipuçlarını kullanabilirsiniz.

Köpekler neden korkar?

İnsanlar gibi, köpeklerin de farklı kişilikleri vardır ve köpekler de eşşiz bireylerdir. Köpekleri daha iyi tanıyabilmek için, eğitmenler “baskın” ve “boyun eğen” terimlerini üretmiştir ve bu terimler köpeğinizin kişiliğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Korkmuş ya da korku dolu köpekler genellikle boyun eğen kategorisine girer. Sürülerde, boyun eğen köpekler genellikle alfa köpeğin ya da sürü liderinin takipçileridir. Bu kişilik tipi nedeniyle, bazı bireyler diğerlerinden daha saldırgan ya da ürkek olabilirler.

Korkmuş bir köpeğe yaklaşmak istediğinizde, ona normal bir köpeğe davrandığınız gibi davranamazsınız. Korkmuş köpekler, hayatlarının tehlikede olduğunu düşünüyorlarsa daha saldırgan olabilirler.

Bir köpeğin korkup korkmadığını görmek için sadece vücut dillerini okumanız gerekir. Köpeklerin kuyruklarını kaldırmaları, dişlerini göstermeleri veya kısmen gözlerini kapatmaları açıkça saldırganlık belirtileridir. Bu tür bir vücut dili görürseniz hemen geri çekilmelisiniz.

korkmuş bir köpek

Bir hayvana yaklaşmak, onun nasıl tepki vereceğini büyük ölçüde etkiler. Peki bu tam olarak ne anlama gelmektedir? Korkmuş bir köpeğe normal ve korkusuz bir köpeğe davrandığınız gibi davranmamalısınız.

Korkmuş bir köpeğe yaklaşmak istiyorsanız, onları rahatsız etmemek ya da kışkırtmamak için çok yavaş yaklaşmalı ve sakin bir şekilde davranmaya çalışmalısınız.

Korkmuş Bir Köpeğe Nasıl Yaklaşılır?

Daima sakin olmak, korkmuş bir köpeğe yaklaşmak konusunda anahtar eylemdir. Köpekler birinin gergin olduğunu hissedebilir. Eğer köpek sizin gergin olduğunuzu hissederse sinirlenebilir ve bu da köpeğin size saldırgan bir şekilde tepki vermesine sebep olabilir.

Bir diğer öneri de köpek orada yokmuş gibi davranmaktır. Korkmuş bir hayvana yaklaşırken karşılaşılan en yaygın hatalardan biri de hayvanın gözlerine bakmak ya da istemeden de olsa onlardan baskınmışsınız gibi davranmaktır.

Bu, köpeğin kendisini köşeye sıkıştırılmış hissetmesine neden olur ve hayvan, bir savunma aracı olarak şiddete başvurabilir. Böyle bir durumda, sakin ve yavaş adımlarla köpeğin bulunduğu konuma çok fazla bakmadan ona yaklaşın.

Köpeğe, onun için bir tehdit olmadığınızı ve arkadaş canlısı olduğunu hissettirin. Bazı eğitmenler köpekle yumuşak bir sesle konuşmayı tavsiye eder; çünkü bu, hayvanı rahatlatmaya ve ona zarar vermeyeceğinizi bilmesine yardımcı olur.

Bunun yanı sıra, köpeğinizin boyunuzdan rahatsız olmaması için kendinizi köpeğin yüksekliğine getirin. Daha doğrusu alçalın. Köpekten daha uzun olmanız hayvanı korkutabilir ve boyunuz hayvan üzerinde bir ceza sembolü izlenimi bırakabilir.

Bir köpek korkup kaçarsa ne yapmalısınız?

Bu durumda size vereceğimiz en iyi tavsiye onları takip etmemeniz yönünde olacaktır. Aksi takdirde, onları kovaladığınızı ve onlara zarar vermek istediğinizi düşünme olasılıkları çok yüksektir.

Bunun yanı sıra, koşmak köpeği sıkıştırılmış hissettikleri bir bölgeye götürebilir. Bir köpeği takip ettiğinizde, bu davranışınız, sizin bunu yapmanızı engellemenin bir yolu olarak hayvanın saldırgan olmasına neden olabilir.

saldırmak üzere dişlerini gösteren köpek

Korkmuş Bir Köpeğe Yaklaşmak: Saldırgan Davranışlar

Korkmuş bir köpeğe yaklaşmaya çalışmak köpeğin saldırganlaşmasına yol açarsa, iki seçeneğiniz vardır. Birincisi köpeğe yaklaşmayı bırakıp onu yalnız bırakmaktır.

Unutmayın ki, güvenliğiniz her zaman en önde gelir. Köpek ısırığı nedeniyle tetanoz gibi hastalıklara yakalanmaya; hatta belki de parmağınızı kaybetmeye değmez. İkinci seçenek ise görevinize bağlı kalmaktır.

Köpek açıkça saldırganlık belirtileri göstermeye devam etse de (dişlerini gösterme, sırtını kabartma, hırlama ya da havlama), arkadaşça ve sakin bir yaklaşım kullanmaya devam edebilirsiniz.

Böyle bir durumda, köpek tarafından ısırılmamak için kendinize daha fazla dikkat etmeniz gerekecektir. Ne olursa olsun, sabır başarının anahtarıdır. Şansınız varsa başarılı olabilirsiniz ve iyi bir arkadaşınız ya da belki de yeni bir aile üyeniz olabilir.

Korkmuş Bir Köpeğe Yaklaşırken Kullanabileceğiniz Diğer Öneriler

  • Asla karşı karşıya gelmeye zorlamayın: Her şeyin kendi zamanında gelişmesine izin verin. Köpeğin, onun için bir tehdit olmadığınızı ve herhangi bir zarar vermeyeceğinizi anlaması gerekir.
  • Ayakta durmak yerine neden yanına yatmıyorsunuz? Köpeğin yanına yatmak onunla oyun oynamak istediğinizin bir işaretidir. Böylece köpek sizin arkadaş olmak istediğinizi anlayacaktır.
  • Mama vermeyi deneyin: Köpeğe elinizle bir parça yiyecek vermeyi deneyin. Köpek saldırganlaşırsa yiyeceği yere bırakın. Umalım ki köpek sizin ona zarar vermek yerine yardım etmek istediğinizi anlasın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.