Köpeğinizin Yalnız Hissetmesini Nasıl Önleyebilirsiniz?

Köpekler yalnızlığı hayal edebileceğinden daha kötü yaşayabilir. Bu nedenle, evcil hayvanınız herhangi bir rahatsızlık belirtisi gösterdiğinde, bunun için bir şeyler yapmalısınız. Saldırganlık, gerginlik, havlama ve sahipleri gittiğinde uluyan köpekler bir şeyin doğru olmadığını gösterir.
Köpeğinizin Yalnız Hissetmesini Nasıl Önleyebilirsiniz?

Son Güncelleme: 05 Mart, 2019

Köpeğinizi evde yalnız bırakmak, köpek için sadece korkutucu bir deneyim değil, aynı zamanda sahibi için de kötü bir histir. Bu nedenle, bu sizin ve köpeğinizin başına gelirse, köpeğinizin ayrılıkla başa çıkmasına yardımcı olmak için bu ipuçlarını okumalısınız. Böylece eve gelir gelmez bir felaketle karşılaşmaktan kaçınabilirsiniz.

Eve döndüğünüzde köpeğinizin eve idrar yapmış olduğunu ve ortalığı mahvettiğini görürseniz, sinirlenmemelisiniz. Bu sizin dikkatinizi çekmenin bir yolu, ama aslında bu davranışı kontrol etmek o kadar da zor değil.

Ayrılma kaygısı

Aşağıdaki ipuçlarını okumadan önce, evcil hayvanınızın gösterebileceği belirtileri tanımanız gerekir. Köpekler, kolayca tanımlanabilecek şekillerde endişelerini ifade eder.

Ayrılma kaygısının ana semptomlarından biri, gittiğinizde sürekli havlama ve ulumadır. Hayvan çok agresif ya da gergin hissedecektir. Başka bir deyişle, evden gitmemeniz için size sesleniyor.

ağlayan yavru kopek

Mobilya gibi nesneleri yalamak, iştahsızlık, hareketsiz kalmak ya da korku hissi göstermek gibi diğer davranışlar açıkça rahatsızlık belirtileridir. Hiç şüphesiz, köpeğiniz sizi çok seviyor, ama bu davranışa katlanmanız için hiçbir sebep yok. Bunu olabildiğince çabuk çözmelisiniz.

Bununla birlikte, köpeğiniz bu davranışları tekrarlamaya devam ederse bir veterinerden tavsiye almanız gerektiğini unutmayın.

Köpeğinizi yalnız bırakabilmek için tavsiyeler

  • Köpeğinizin yalnız hissetmesini önlemek için en iyi tekniklerden biri ona birkaç oyuncak bırakmaktır. Bu gerçekten iyi bir fikir ama er ya da geç o oyuncaktan sıkılmaya başlayacak, bu yüzden ona her gün farklı bir oyuncak vermelisiniz.
  • Ayrılmadan önce onu beslemek de çok iyi bir fikir. Evcil hayvanınızın karnı bütün gün tok olacak ve bu şekilde kendini memnun hissedecek. Bunun köpeğiniz için yeterli olmayacağını düşünüyorsanız, onu eğlendirmek ve endişesini azaltmak için evin etrafında bazı atıştırmalıklar ve ödüller saklayabilirsiniz.
  • Gitmeden önce onu yürüyüşe çıkarın. Köpekler yürüyüşe çıkmayı çok sever, özellikle de uzun yürüyüşlerde, biraz egzersiz yapabilir ve oyun oynayabilir. Bunu yaptığınızda, evcil hayvanınızın enerjisini tüketeceksiniz.
  • Onu yalnız bırakmak istemiyorsanız, başka bir evcil hayvan alın. Köpeğiniz, siz yokken oynayacak başka bir canlı bulmaktan hoşlanacaktır. Köpekler sosyal canlılardır, bu yüzden yakınlarda bir arkadaşın olması onları sakinleştirir ve kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlar.
İki köpek birbirleriyle vakit geçiriyor

Köpeğinizi yalnız bırakırken ne yapmamalısınız?

  • Onu kilitlemeyin. Özgürlüğü olmayan bir odada olmak ruh sağlığına zararlıdır. Kötü bir davranış için cezalandırıldığını düşünür.
  • Onu fazla şımartmaktan kaçının. Bu davranış, onu size daha bağımlı hale getirecek ve ayrılık daha problemli bir durum olacak.
  • Ona bağımsız olmayı öğretin, siz olmadığınızda uzun bir süre sorun yaşamayabilir.
  • Dramatik olmaktan kaçının. Köpeğiniz ailenin bir parçası olabilir, ancak daha önce bahsettiğimiz gibi, ona bebek gibi davranmayın. Yapılacak en iyi şey, ona aşırı mesafe almadan ya da abartmadan şefkatli davranmaktır. Örneğin, yanına vardığınızda, onu selamlayın, ama şefkate boğmayın.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.