Köpeğinizin Doğum Sonrası Bakımı İçin 5 İpucu

Bir köpeğin ilk doğum sonrası bakımı önemlidir. İlk adımlar doğumdan sonra köpeğin hijyenini gözlemlemek olacaktır. Buna ek olarak, yavrularına baktığı yatağın hijyenini de korumalısınız.
Köpeğinizin Doğum Sonrası Bakımı İçin 5 İpucu

Son Güncelleme: 01 Nisan, 2020

Doğum sonrası dönemde, köpek diğer yetişkin köpeklerden ayrılmalıdır. Bunun nedeni, hastalıklar veya parazitler kapabilecek olmalarıdır. Ayrıca, yüksek enerji ve protein içeriğine sahip köpek maması ile beslemek de çok önemlidir.

Annenin meme uçları mastit olabilir ve bu nedenle doğum sonrası bakım döneminde günlük olarak takip etmek gerekir. Bu şekilde, köpek stressiz bir ortamda iyileşebilir.

Dişi köpeğin doğum sonrası bakımında ilk adımlar

dişi köpek ultrasonda

Doğum sonrası aşamada, en önemli şeylerden biri doğum alanını temiz tutmaktır. Burası anne ve yavrularının bulunduğu ve temiz tutulması gereken yerdir. Köpeğe ılık suyla iyi bir banyo yaptırmak iyi bir fikirdir, bu onu temizler ve rahatlatır.

Bu hijyen adımları, hem anne hem de yavrularında bakteri kaynaklı enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Bu alan temiz tutulmazsa, anne plasenta parçalarını ve doğumla ilişkili diğer organik kalıntıları yutabilir. Hijyen eksikliği tehlikeli bir enfeksiyon kaynağı olabilir.

Mastit

Zaman içinde köpek mastiti oluştuğunu fark edersek, sıcak kompreslerle tedavi edilebilir. Sorunun daha da kötüleşmemesi için veterinerinize de danışmalısınız. Yavruların dişleri yaklaşık bir aylıkken ortaya çıkar.

Bu nedenle, annenin meme uçlarının yaralanmasını önlemek için, küçüklerin emzirilme sürecini takip etmeliyiz. Muhtemelen onlara biraz daha az agresif bir şekilde nasıl besleneceklerini öğretmeniz gerekecek.

Besleme

Yavruların süt dişleri çıktığında, o zaman bazı katı yiyecekleri yemeye başlama zamanı gelmiş demektir. Bu, gelişimlerinin her aşaması için belirli ürünlerle yavaş yavaş yapılacaktır.

Buradaki bir avantaj, köpek yavrusunun tamamen büyüdüğünde besleneceği yiyeceğe alışmasıdır. İkincisi, anne sütüne gittikçe daha az bağımlı olmaya başlayacak ve karşılığında anneye biraz rahatlama sağlayacaktır.

Dişi bir köpeğin iyi iyileşmesi için kalori ve protein açısından zengin kaliteli mamaya sahip olması gerekir. Mama kabında her zaman yiyecek olmalı. Bu şekilde, yavruları beslemek arasında ihtiyaç duyduğu zaman yemek yiyebilecektir.

Su da temel bir unsurdur. Annenin hidrasyonu, en önemlisi, yavruların besleneceği süt üretimi için çok önemlidir.

Doğum sonrası annenin konforu

İnsanlarda olduğu gibi, anne köpekler ve yavruları da doğum sonrası bakım döneminde güvence ve rahatlığa ihtiyaç duyar. Annenin ve yavrularının yatağı, hane halkının çoğunun normal olarak yürüdüğü yerden uzak, sessiz bir yerde olmalıdır.

Öte yandan, bu doğum sonrası dönemde birçok insan yavruları görmeye gelirse, bu durum anneyi çok gerginleştirir. Hayvanı kendi başına bırakmak ve tüm yavrularının gizliliğine saygı duymak en iyisidir.

Sezaryen doğum

Doğum sezaryen gerektirdiğinde, annenin yaralarının düzgün bir şekilde iyileşmesi için özel bir bakıma ihtiyacı olacaktır.

doğum sonrası emziren anne

Yarayı suyla seyreltilmiş iyi bir dezenfektanla temizlemeli ve mümkün olduğunca kuru tutmalısınız. Köpeğin yalamasını ya da bölgeye dokunmasını durdurmak önemlidir. Piyasada bu konuda bize yardımcı olabilecek ürünler bulunmaktadır.

Sezaryen sonrası, yaraya zarar verme riski nedeniyle köpeğin yavrularını emzirmesi tavsiye edilmez. Ek olarak, annenin sezaryen sonrası yavruları reddetme olasılığı vardır. Bu olursa, yavruları biberonla beslemek gerekecektir.

Bu reddin başka nedenlerden de kaynaklanabileceğini unutmayın. Bazen neden bunun gerçekleştiğini anlamak mümkün olmayabilir. Bu durumlarda, sahipler yavruların şişeyle ve diğer belirli ürünlerin yardımıyla büyütülmesinden sorumlu olmak zorunda kalacaklar. Bu şekilde, yavrular doğru bir şekilde gelişebilecektir.

İlginizi çekebilir ...
Yavru Köpekleri Annelerinden Ayırmak
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Yavru Köpekleri Annelerinden Ayırmak

Yavru köpekleri annelerinden ayırmak için doğru zamanı bilmiyor musunuz? O halde bulmanıza yardımcı olacak bu makalemize mutlaka bir göz atın!  • Al-Bassam, M. a, Thomson, R. G., & O’Donnell, L. (1981). Normal postpartum involution of the uterus in the dog. Canadian Journal of Comparative Medicine. Revue Canadienne de Médecine Comparée.
  • Panciera, D. L., Troy, G. C., & Purswell, B. J. (2014). Blastomycosis in a postpartum dog. Medical Mycology Case Reports. https://doi.org/10.1016/j.mmcr.2014.09.002
  • Murai, A., Maruyama, S., Nagata, M., & Yuki, M. (2013). Mastitis caused by Mycobacterium kansasii infection in a dog. Veterinary Clinical Pathology. https://doi.org/10.1111/vcp.12056