Komodo Ejderi: Bu "Canavarı" Tanıyın

Bu dev yırtıcı, keçiden küçük olan her avı bir kerede yutabilen bir sürüngendir. Genellikle leşler ile beslenir ve avının kokusunu dilini kullanarak 10 km öteden alabilir.
Komodo Ejderi: Bu "Canavarı" Tanıyın

Son Güncelleme: 30 Ocak, 2019

Komodo Ejderi dünyadaki en büyük kertenkeledir. Boyu neredeyse 3 metreye kadar çıkabilir ve leşlerle beslenen dev bir yırtıcıdır. Komodo Ejderi’nin korkutucu bir şöhreti vardır ve çoğu insan ondan “canavar” diye bahseder. Bugünün makalesinde bu yırtıcıyla ilgili her şeyi öğrenebilirsiniz.

Komodo Ejderi Özellikleri ve Yaşam Alanı

Bu sürüngen genç yaşlarında yeşil ve sarıdır, yetişkinliğe eriştiğinde ise kahverengidir. Vücudu dev gibidir ve kalın pullarla kaplıdır. Dişisi ve erkeği dış görünümleriyle ayırt edilemese de erkekler daha büyüktür.

En büyük Komodo ejderi örneklerinin boyu 3 metreye kadar çıkmaktadır (kuyrukları bedenleri kadar uzundur) ve ağırlığı 70 kiloya kadar çıkabilir. Doğal ortamlarında dev yırtıcılardır.

Uzun, sarı, çatallı dilleri, altmış adet jilet gibi keskin ve 2,5 cm boyunda dişleri vardır ve salyaları kanlıdır çünkü bu hayvanlar çiğnerken genellikle diş etlerini zedeler. Eh, hakikaten de canavar gibi geliyor kulağa.

Komodo Ejderi’nin en gelişmiş duyusu dilindedir. Tat alabilir, ayrıca koku alarak leşleri (ana besin kaynağı) 10 km öteden tespit edebilir.

komodo ejderi yaşam ortamı

Endonezya’da Komodo adasından gelmektedirler, isimleri de buradan gelir. Vahşi Komodo Ejderleri, yüksek ağaçlıklı açık alanlar, alçak tropikal ormanlar ve bozkırlar gibi kuru ve sıcak iklimleri tercih ederler. Bu hayvanları kurumuş dere yatakları ve sahillerde de bulabilirsiniz.

Alışkanlıkları

Gıda

Tüm sürüngenler gibi onlar da soğuk kanlıdır ve vücut ısılarını güneşten almaları gerekir. Bu nedenle gün içinde daha aktiflerdir, fakat bazıları geceleyin de hareketlidir çünkü şafak esnasında yiyecek ararlar. Tek yaşayan hayvanlardır ve yalnızca çiftleşmek için ya da büyük bir parça yemek bulduklarında buluşurlar.

Komodo ejderleri harika birer yüzücü ve tırmanıcılardır. Ayrıca avlanmalarına yardımcı olması için arka bacakları üstünde dengede de durabilirler. Uyumak ve gece saatlerinde ısı korumak için kullandıkları yuvalarını kazmak ve saldırmak için pençelerini kullanırlar.

Çoğunlukla leşlerle beslenen etobur hayvanlardır. Fakat bazı durumlarda canlı avlara da tuzak kurabilirler.

Avlarından büyük miktarlarda et koparırlar ve çiğnemezler. Eğer bir avın boyutu keçiden küçük ise onu bütün haliyle yutabilirler bile. Bunun sebebi ise çene kemiklerini ayırabilmeleri, esnek bir kafatasına sahip olmaları ve midelerinin genişleyebilmesidir.

komodo ejderi beslenme şekli

Bir komodo ejderi bir oturuşta vücut ağırlığının %80’ini yiyebilir. Yiyebildiği hayvanlar arasında yılanlar, kuşlar, salyangozlar, memeliler, balıklar, kemirgenler ve böcekler gibi birçok tür bulunmaktadır.

Çiftleşme

Komodo ejderleri ortalama 50 yıl yaşarlar, dolayısıyla 9-10 yaşlarında cinsel olgunluğa erişirler. Temmuz ve Ağustos aylarında çiftleşirler ve bu dönemde erkekler bölge egemenliği ve dişiler için savaşırlar. Dişiler ise bu süreçte partnerlerine oldukça düşmanca davranırlar zira onları ısırarak ve tırmalayarak tam manasıyla saldırıda bulunurlar.

Eylül’de yumurtalarını bırakırlar ve yaz başlamadan önce bir kere daha çiftleşebilirler. Dişiler yumurtalarını bırakmak için yuva kazarlar ve terk edilmiş kuş yuvalarını kullanırlar. Yumurtalarını toprak ve yapraklarla kapatırlar ve altı aylık kuluçka döneminde yumurtalarının üstüne oturarak onları korurlar.

Komodo Ejderi yavruları 1 yaşına kadar, yetişkin erkekler dahil olmak üzere diğer yırtıcılardan kaçınmak için ağaç kavuklarında yaşarlar. Kendilerini savunacak ve gerek gördüklerinde saldırabilecekleri yaşa gelene kadar burada kalırlar.

Bu hayvan ateş püskürmüyor olabilir fakat gerçekten de korkutucu bir ejderdir çünkü avına ölümcül zehir zerk edebilir ve hatta insanları bile öldürebilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.