Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı Nedir?

Garip vücut şekliyle ve parlak kırmızı dudaklarıyla dikkat çeken kırmızı dudaklı yarasa balığı, bir su canlısıdır. Aynı zamanda yüzemeyen bir balık türü olan bu canlı, kumun üzerinde hareket eder.
Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı Nedir?

Son Güncelleme: 19 Eylül, 2019

Kırmızı dudaklı yarasa balığı (veya gcocephalus darwini), ışınsal yüzgeçliler diye adlandırılan bir grubun üyesidir. Yüzgeçleri kemikli olan bu balık türü, gcocephalidae isimli aileye mensup olan 60 türden sadece biridir.

Bu türün yaşam alanı sadece Ekvator (Galapagos Adaları) ve Peru ile sınırlıdır. Bu farklı deniz canlısı, Peru kıyılarında ve Galapagos Adaları’nı çevreleyen Pasifik Okyanusu’nda bulunur. Yaygın olarak 10 metre derinlikte yaşayan bu canlı, 3 ile 76 metre arasındaki derinliklerde de görülebilir. Ayrıca deniz kıyılarında, haliçlerde ve genellikle sığ kayalıkların (resifler) kumlu diplerinde yaşar.

Anatomik Özellikleri

Kırmızı dudaklı yarasa balığı kumun üzerinde bekliyor

Bu balık türü, ortalama 20-40 cm arasında bir boya sahiptir. Üçgen şeklinde olması nedeniyle yüzü ve vücudu basık bir görünümdedir. Geniş bir kafası ve nispeten kısa ve sanki sıkıştırılmış gibi duran bir vücudu vardır. Vücudunun geri kalanı ise pullarla, tüyle ve yumrularla kaplıdır.

Yarasa balığı iki renkten oluşur ve sırtında koyu kahverengi benekler bulunur. Vücudunun alt kısmı daha açık bir renge sahipken, üst kısmı daha koyudur. Bunun sonucu olarak birçok muhtemel avcı, yarasa balığını okyanus tabanıyla aynı renk görür ve bu durum avcıların kafasını karıştırır.

En karakteristik özelliği parlak kırmızı dudaklarıdır; bu özelliğinin, cinsel çekimle bir bağlantısı bulunmaktadır. Kavisli dudakları yüzünden sürekli olarak kızgınmış gibi görünür. Aynı zamanda küçük, çenesine dizilmiş koni biçiminde dişleri vardır.

Bu canlının vücudunun alt kısmı kemik pullarla kaplıdır ve kuyruğunda küçük dikenler bulunur. Illicium olarak da bilinen sırt yüzgeci, küçük tüylerle kaplı bir boynuz şeklinde yüzünün ortasından dışarı uzanır. Bu sırt yüzgeci, yarasa balığı yetişkinlik çağına gelince maksimum boyuta ulaşır ve omurgasının bir uzantısı haline gelir.

Kırmızı dudaklı yarasa balığının davranış özellikleri ve korunması

kırmızı dudaklı balık uzaklara bakıyor

Bir su canlısı olmasına rağmen, kırmızı dudaklı yarasa balığı harika bir yüzücü değildir. Göğsünde bulunan yüzgeçleri kullanarak okyanusun tabanında beceriksizce sürünerek ilerler. Kuyruğunun altında pervaneye benzeyen küçük bir et parçası vardır; bu uzvu hareket etmesine yardımcı olur.

Yarasa balığı etçildir ve diğer küçük balıkları yiyerek beslenir. Buna ek olarak, kabuklular (karides) ve yumuşakçalar (mürekkep balığı) gibi omurgasız deniz canlılarıyla da beslenir. Yarasa balığı, avını kendine çekmek için yem olarak kullandığı bir sıvı salgılar.

Günümüzde kırmızı dudaklı yarasa balığı, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından hazırlanan Kırmızı Liste’de ‘düşük riskteki türler’ kategorisinde yer alıyor. Yani kırmızı dudaklı yarasa balığı henüz tehdit altındaki türler arasında değil. Okyanusun dibinde yaşıyor olması, onu herhangi bir insan etkisinden daha uzak tutuyor.

Özetlersek, bu eşsiz balık, biyolojik evrimin sürpriz sonuçları olan ve tahmin edilemeyen bir süreç olduğunun açık bir göstergesi.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.