Köpeğim Neden Kendi Yatağında Uyumak İstemiyor?

Söylemeye gerek yoktur; ancak bir köpeğe bir davranışı değiştirmeyi öğretmenin sabır ve sevgi gerektirdiğini tekrar hatırlatalım. Olumlu pekiştirme en iyi sonuçları verir; köpeğe bağırmak ve vurmak kesinlikle kabul edilemez.
Köpeğim Neden Kendi Yatağında Uyumak İstemiyor?

Son Güncelleme: 30 Nisan, 2019

Köpeğinizin neden kendi yatağında uyumak yerine, geceyi sizinle geçirmeyi tercih ettiğine dair en yaygın açıklama, yavru olduğu dönemden beri sizinle uyumasına izin vermenizdir. Büyüdüğünde ise, köpeklerde ve sürü hayvanlarında doğal bir içgüdü olan kendini korunmuş hissetmesini sağlıyor.

Uyanırsınız ve ayaklarınızda bir şeyler hissedersiniz, üstünüzde biraz canınızı sıkan bir ağırlık vardır. Bu sizin köpeğinizdir! Yine kendi yatağında uyumak yerine sizin yanınıza gelmiştir.

Köpeğiniz için rahat, konforlu bir yatak satın almış olsanız bile, kendi yatağında uyumak yerine sizinle yatmak için yatağınıza gelebilir. Peki neden köpeğiniz kendi yatağında uyumuyor? Bunu anlamıyor olabilirsiniz. Gelin, bu problemin bazı sebeplerine ve olası çözümlerine bir göz atalım. Okumaya devam edin!

Bu makale de ilginizi çekebilir: Köpeğin Yatağını Koymak İçin En Uygun 6 Yer

Köpeğim neden kendi yatağında uyumak istemiyor?

Köpeğinizin kendi yatağında uyumak istememesinin ana nedenlerinden biri, farkında olmadan ona çok yüz vermiş olmanızdır. Her zaman yeni yavru köpeğinizle birlikte olmak isteyeceğiniz anlaşılabilir. Sonuç olarak, yatağın da dahil olduğu evin herhangi bir yerine gitmesine izin veriyorsunuzdur.

Bağımlılık, köpeklerde doğal bir davranıştır; hatta yavru köpek oldukları zaman daha da fazla bağımlıdırlar. Köpeklerin sürü hayvanları olduğunu ve binlerce yıl önce vahşi oldukları dönemde, kendilerini soğuktan ve dış tehlikelerden korumak için bir grup olarak uyuma eğiliminde olduklarını unutmayın.

Şimdi modern zamanlarda, bir evcil hayvan olarak da, hala kendilerini koruma isteğine sebep olan hayatta kalma içgüdüsüne sahiplerdir. Bu hayvanlar sahiplerinden başka kimi isterler ki? Köpeğinizin sizinle uyumasının, ikinize de zarar vereceğine dair bir durum olmadığını açıklığa kavuşturmak istiyoruz, bu yüzden karar size aittir.

köpekler neden yatağında uyumak istemez

Köpeğimin kendi yatağında uyumak istemesini nasıl sağlayabilirim?

Köpeğinizin sizin yatağınızda uyumasından memnun değilseniz, işte size izleyebileceğiniz bazı ipuçları:

Güvenli bir yer seçin

Köpeğinizin yatağının nerede olduğuna bakın. Köpeğinizin sizin yatağınızda uyumak istemesinin sebeplerinden biri, kendi yatağının çok fazla gürültünün olduğu ya da güvende hissetmediği bir yerde olması olabilir.

Sebebin bu olduğunu düşünüyorsanız, yatağı başka bir yere koyun. Eğer köpeğiniz her şeyden kolayca korkan bir köpekse, yatağını odanıza koyabilirsiniz. Duvara karşı sessiz bir yer aramak en iyisidir.

Yatağı bir odanın ortasına koymak, köpeğinizin her zaman gözetim modunda olmasına sebep olabilir. Arkasında gizlenen bir tehdit olduğunu düşünebilir. Ayrıca, ideal yeri seçerken, sıcaklığın önemli bir faktör olduğunu unutmayın.

Egzersiz

Köpeğinizin hızlı bir şekilde uykuya dalması için yeterli egzersiz yapması gerekir. Aksi takdirde daireler çizerek koşmaya başlayacak ve uykusuzluğuna az da olsa ara vermek için yatağınıza gelecektir. Ancak eğer köpeğiniz egzersiz sayesinde yeterince yorulduysa, muhtemelen kendi yatağına uzanır ve hemen uyuya kalır.

Beslenme düzeni

Gece çok geç saatlerde yemek yemek, bir köpeğin uyumasını engelleyebilir. Bu yüzden kendi yatağından daha rahat bir yer arayacaktır: Sizin yatağınız. Köpeğin sindiriminin bizden çok daha yavaş çalıştığını unutmayın; öğleden sonra ya da uyumadan en az iki saat önce ona son yemeğini vermeye çalışın.

Güçlü olun

Köpeğinizin kendi yatağında uyumak istemediğini düşünmenizin sebebi, tüm hayatı boyunca onunla fazla yüz göz olmuş olmanız ise, artık bu konuda bir değişiklik yapmanızın zamanı gelmiş demektir. Tabii artık sizin yatağınızda uyumasını istemiyorsanız…

yatakta sahibiyle oturan köpek

Artık odanıza girmesine izin vermezseniz, ağlaması ya da havlaması normaldir, ancak ona karşı sert olun. Onunla dostça; ama sert bir tonla konuşun ve istediğiniz şeyin birden bire olmasını beklemeyin.

Söylemeye gerek yoktur; ancak bir köpeğe bir davranışı değiştirmeyi öğretmenin sabır ve sevgi gerektirdiğini tekrar hatırlatalım. Olumlu pekiştirme en iyi sonuçları verir; köpeğe bağırmak ve vurmak kesinlikle kabul edilemez.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ros Cuéllar, E. (2020). Alternancia de mirada en perros de intervenciones asistidas con animales: una comparación entre perros adiestrados con el método de refuerzo positivo y perros adiestrados con el método cognitivo emocional (Master’s thesis, Universidad Internacional de Andalucía).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.