Köpeğin Yatağını Koymak İçin En Uygun 6 Yer

Köpeğinizin yatağını her zaman ev ahalisine yakın, sessiz ve sıcak bir yere koymalısınız. Böylece hayvanlar kendilerini huzurlu hissedebileceklerdir.
Köpeğin Yatağını Koymak İçin En Uygun 6 Yer

Son Güncelleme: 06 Ocak, 2019

Konu evcil hayvanınız olduğu zaman, her detayın önemi vardır. Burada bir köpekten bahsediyorsak, kesinlikle dinlenecekleri uygun bir yerleri olmalıdır. Bugünkü yazımızda köpeğin yatağını koymak için en iyi yeri nasıl seçeceğinize yardım edecek bazı ipuçlarını paylaştık.

1. Köpeğin Yatağını Koymak İçin Sessiz Bir Alan Bulun

Köpeğinizin yatağını dışarıdaki trafiğe dair hiçbir sesin gelmediği sessiz bir yere koyun. Dış kapınızın önü ya da koridor, köpeğin yatağını koymak için en uygun yerlerden biri değildir. Çünkü evcil hayvanınız duyduğu seslerden dolayı sürekli olarak tetikte olacak ve derin bir uyku çekmeyi başaramayacaktır.

Evcil hayvanınızın dinlenebilmesi için sakin ve huzurlu bir yer bulmalısınız. Bu nedenle, köpeğin yatağını çamaşırları yıkadığınız banyo ya da çamaşır odasına yakın bir yere koymak iyi bir fikir değildir.

Çünkü köpekler çamaşır makinesinin sesini duyabilirler. Her ne kadar aile fertleri makinenin olduğu yere o kadar sık girmese de, cihazlardan gelen sesler köpeğinizi korkutabilir.

2. Köpeğinizin Yatağını Aileye Yakın Bir Yere Koyun

Köpekler ailenin önemli bir üyesidir ve aileye yakın olmayı da sever. Ailenizin birlikte vakit geçirdiği bir alanda köpeğinizin uzanıp dinlenebileceği bir yeri olması önerilir.

Örnek olarak; aile bireyleri yemek odasında yemek yerken köpeğin de onların yakınında bir yerde uzanabiliyor olması gerekir. Aynı şekilde, eğer aile oturma odasında vakit geçiriyorsa, köpek de o odada ailesi ile vakit geçirmek isteyecektir.

Bir köpek rahat bir şekilde ailenin yanında bulunabilmelidir. Eğer evde uzun saatler boyunca çalışıyorsanız, köpeğin yatağını çalışma alanınızın yakınına yerleştirmek isteyebilirsiniz. Çünkü köpekler sahiplerine yakın olmak ister.

sahibi ve köpeği yatakta

Eğer köpeğinizin aile bireylerinin yatağında uyumasını istemiyorsanız, o halde köpeğinizin yatağını bir aile üyesinin yatağının yanına koymak iyi bir fikir olabilir. Bu şekilde, köpeğiniz ailenize yakınmış gibi hissedecek ve hiç kimse köpek kıllarıyla dolu bir yatağa sahip olmaktan da endişe duymamış olacaktır.

3. Köpeğin Yatağını Koymak İçin Sıcak Bir Yer Bulun

Bizler geceleri uyurken, muhtemelen üstümüze mevsimine göre battaniye, yorgan, pike gibi örtülerle üstümüzü örtüyoruzdur. Ve bir ya da bazen iki yastık da kullandığımız oluyordur.

Biz insanlar, geceleri bizi güvende tutacak olan sıcak bir yerde uyumayı çok severiz. Bu bağlamda, köpekler de tıpkı bizler gibidir. Soğuk veya rüzgar alan bir yerde uyumak konforlu değildir.

Bu nedenle, köpeğiniz yeterli bir şekilde korunmuyorsa geceleri çok keyifli bir şekilde uyuyamaz ya da dinlenemez. Bu sebeple köpeğinizin yatağını evinizde soğuk hava akımı olan alanlardan uzak bir yere koymanızı tavsiye ediyoruz.

Pencerelerin yakını ya da dışarıya açılan sürgülü kapılar köpeğin yatağını koymak için güzel yerler değildir. Eğer evinizde soğuk hava akımı olmayan bir yer yoksa, köpeğinizin yatağını her zaman banyoya koyabilirsiniz. Genel olarak banyolar sıcak ve cereyan almayan bölgeler olur.

4. Köpeğinizin Seçtiği Bir Yer Olabilir

Tüm aile üyeleri gibi köpekler de evin tadını farklı şekillerde çıkarır. Örneğin, bir insanın oturma odasında en sevdiği ve sürekli oturduğu bir yer var olabilir. Köpeklerde de durum çok da farklı değildir.

Köpeğinizin yatağını nereye koyacağınızı bilmek ve köpeğinizin günlük davranışlarını gözlemlemek önemlidir. Bu şekilde köpeğin aile bireylerine yakın olmak için hangi yerlerde yatmayı daha çok tercih ettiğini belirleyebilirsiniz.

minderin üstünde köpek

5. Yakın; Fakat Çok Yakın Değil

Köpeğinizin yatağını görünür bir yerde tutmalısınız; ancak sizin de yolunuza engel olacak bir yerde de olmaması gerekir. Elbette ki köpeğin yatağını oturma odasının ortasına koymak istemezsiniz. Açıkçası köpeğinizin de bunu isteyeceğini pek sanmıyoruz.

Köpeğinizin yatağını sessiz; ancak aynı zamanda da yalnız hissetmeyecekleri bir yerde tutmaya özen gösterin. Böylece hem dinlenebilecekleri, hem de mutlu hissedebilecekleri bir yerde olmuş olur.

6. Evin Dışındaki ve İçindeki Yataklar

Evcil hayvan sahiplerinin çoğu, köpekleri için evin etrafının farklı yerlerinde onlarca farklı yatak istemez. Bu nedenle, köpeklerinin yataklarını gün boyu evin bir yanından öbür yanına taşırlar.

Bununla birlikte, köpeğinizin evin içinde ve dışında farklı yataklara sahip olması şiddetle tavsiye edilir. Dış mekan yatakları, yağmur ve güneş gibi unsurlara dayanıklı malzemeden yapılmış olmalıdır. Öte yandan, evinizin içinde bulunan yataklar ise daha yumuşak ve yastıklı olmalıdır.

Köpeğinizin Yatağı ile İlgili Diğer Bazı Kullanışlı İpuçları

Köpeğin yatağını koymak için doğru yeri seçmek, bir evcil hayvan sahibinin aklında tutması gereken tek problem değildir. Piyasada satılan pek çok farklı yatak vardır. Bir evcil hayvan sahibi, köpeği için satın alması gereken doğru yatak tipini nasıl seçeceğini bilmelidir.

Eğer köpeğiniz henüz yavru ise ve diş çıkarıyorsa, yumuşak bir yatak pek ideal bir seçim olmayabilir. Bunun yerine sağlam; ancak birkaç battaniye de konulabilen, kutu tipi bir yatak seçmek daha mantıklı olacaktır.

Bir diğer yandan,eğer köpeğiniz yaşlı bir köpek ise; yumuşak ve kalın bir yatak, köpeğinizin kemikleri ve eklemleri için ideal olacaktır. Köpeğinizin yatak seçiminin beslediğiniz köpeğin türüne ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişiklik gösterebileceğini unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Thompson, K., & Smith, B. (2014). Should we let sleeping dogs lie… with us? Synthesizing the literature and setting the agenda for research on human-animal co-sleeping practices. Humanimalia, 6(1), 114-127.
  • Smith, B., Thompson, K., Clarkson, L., & Dawson, D. (2014). The prevalence and implications of human–animal co-sleeping in an Australian sample. Anthrozoös, 27(4), 543-551.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.