Kedilerde Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu: Nedenleri, Semptomları ve Tedavisi

Bu hastalık aksırma yoluyla diğer kedilere bulaşabilir. Enfeksiyonu kaptıklarında hepsi ömür boyu taşıyıcı haline gelir. Kötü haber ise bir tedavisi olmaması ve bazı ciddi sonuçlar doğurmasıdır. İyi haber ise çoğu kedinin uygun bakımla daha iyi hale gelmesidir.
Kedilerde Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu: Nedenleri, Semptomları ve Tedavisi

Son Güncelleme: 29 Ocak, 2019

Bugünün makalesinde kedilerde oldukça yaygın ve son derece bulaşıcı bir hastalığı öğrenebilirsiniz. Kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonu kedi herpes virüs grubu ve/veya kedi kalisivirus nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Kediler bu hastalığı direkt temasla yayar. Tedavisi kolay olsa da bazı vakalar ölümcül olabilir veya kalıcı hasar yaratabilir.

Bilmeniz gerekenler

Kedi gribi olarak bilinen ve her yaşta kedide ortaya çıkabilen bir viral üst solunum yolu enfeksiyonudur. Fakat genç ve yaşlı kediler genellikle bu hastalığı kapma ve ciddi sonuçlarına maruz kalma eğilimindedir.

Eğer ortaya çıkışı kedi herpes virüsü sebebinden ötürüyse etkilenen bölgeler burun, gırtlak ve gözlerdeki mukoz zarıdır. Eğer kedi kalisivirus nedeniyle ortaya çıkıyorsa etkilenen bölgeler genellikle ciğerler ve ağızdaki mukoz zarıdır.

Her iki virüs de kedi grupları arasında son derece hızlı yayılmaktadır, bazı vakalarda bu virüsten kurtulmak oldukça zordur. Bu nedenle kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonunun
kedi barınakları, rehabilitasyon merkezleri ve yetiştirme çiftliklerinde böylesine kötü bir ünü vardır.

sokak kedilerinde bulaşıcı hastalıklar

Bu hastalık bir viral üst solunum yolu enfeksiyonudur. Son derece bulaşıdır, fakat uygun tedaviyle genellikle pozitif sonuçlar alınmaktadır.

Kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonu semptomları

Bir herpes grubu virüs enfeksiyonu 2-4 hafta içerisinde semptomlarını göstermeye başlar. Semptomlar kalisivirus söz konusu olduğunda 7-14 günü bulabilir. Kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonunun bazı semptomları:

 • Aksırma
 • Göz yaşlanması
 • Ateş
 • Mukoz üretimi
 • Konjonktivit
 • Göz seğirmesi
 • Aşırı salya üretimi
 • Öksürme
 • İştahsızlık
 • Uyuşukluk

Eğer solunum yollarında çok fazla birikme söz konusuysa kedi nefes almakta zorlanır. Bir herpes virüsü enfeksiyonu kornea ülserine de neden olabilir. Kalisivirus genellikle zatürree ve dil ile damakta stomatite neden olur.

Kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonu yayılması

Bu hastalık kediler arasında aksırdıklarında ortaya çıkan minik damlacıklar veya gözyaşları ile mukozaları aracılığıyla oldukça kolay bir biçimde yayılmaktadır. Enfeksiyonlu kedinin suratıyla temas eden giysiler veya eşyalar da bu enfeksiyonu taşıyabilir.

Kedi kalisivirus her zaman bulaşıcıdır, hatta iyileşmeden sonra kısa bir süre boyunca bile bulaşıcılığını korur. Öte yandan herpes grubu virüs kısa süreliğine bulaşıcıdır ve genellikle stresle bağlantılandırılmaktadır.

kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonu

Bu alışkanlıklar nedeniyle kediler ömür boyu taşıyıcı olurlar. Diğer kedilere bulaştırmakla kalmaz, aynı zamanda hastalık kısa süreli ve hafif bir biçimde nüksedebilir.

Tedavi

Bir veteriner, kedinizin bu tedavi edilemez hastalığa sahip olup olmadığını teşhis etmek için testler yapacaktır. Veterinerin yardım etmek için yapabileceği tek şey semptomları hafifletmek ve ikincil enfeksiyonları önlemek/tedavi etmektir. Veterinerlerin kullandığı ve birçok faydaya sahip olan bir tedavi amoksisilindir. Onun yanı sıra:

 • Eğer kedinizde iltihaplı konjonktivit var ise antibiyotik göz damlasına ihtiyacı olacaktır.
 • Daha genç ve hassas kedilerde iyi beslenme gereklidir.
 • Eğer kediniz dehidre olmuşsa, serum takmak gerekecektir.
 • Lenfositik plazmositik gingivostomatit var ise kortikoid verilmesi iyi bir fikirdir (bu durum kalisivirus taşıyıcılarında ortaya çıkar).
 • Ev dezenfektanları virüsü öldürmek için harika bir yoldur fakat yine de genel temizliği iyi bir seviyede tutmanız gerekecektir.
 • Hasta olan ve enfeksiyon kapma olasılığı olan kedileri izole edin.

Neyse ki çoğu kedide uygun tedavilerle iyileşmeler gözlemlenmektedir. Yine de birçoğu sonunda, burun tıkanıklığı, aşırı burun salgıları ve kronik göz enfeksiyonları gibi geri alınamaz sonuçlardan muzdarip olmaktadır.

Her zaman olduğu gibi üzülmektense tedbirli olmak iyidir, dolayısıyla kedinizin tüm aşılarının tam olduğundan emin olun. Unutmayın, aşılar bir enfeksiyonun ciddiyetini azaltabilir fakat her zaman engelleyemez ya da bir kedinin taşıyıcı olmasını ortadan kaldıramaz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.