Kedi Yetiştirirken Yapılan Hatalar

Basit bir görev gibi görünebilir, ancak kediler köpeklerden oldukça farklıdır çünkü çok daha bağımsızlardır. Davranışsal özelliklerini annelerinden miras alsalar bile, bu bir yetiştirici size kediyi sattığında tamamen hazır oldukları anlamına gelmez.
Kedi Yetiştirirken Yapılan Hatalar

Son Güncelleme: 14 Mart, 2019

Bir kedi yetiştirmek basit bir iş değildir. Hatta, birlikte uyum içinde yaşayacak ve onlara temel komutları öğretecekseniz çok zaman ve çaba gerektirir. Kedi yetiştirirken yapılan hatalar, birçok insanın düştüğü hatalardır ve siz de bunları yapmamalısınız.

Açıkçası, bir kedi, köpek veya başka bir hayvan almaya karar verip vermeyeceğinize bakılmaksızın, evcil hayvanınızın mutlu olmasını ve iyi bir davranışa sahip olmasını istersiniz. Bu yazıda, bir kedi yetiştirirken faydalı olabilecek bazı ipuçlarını bulabilirsiniz.

Kedi yetiştirirken yapılan hatalar

Kedinize inek sütü vermek

İnsanların, sütten kesildikten sonra süt içmeye devam eden tek hayvan olduğunu biliyor muydunuz? Gerçekte, insanlar bunu zorunluluktan yapmazlar çünkü sütün tadını severiz ve vücudumuz bununla başa çıkabilir.

Ancak, bu kediler için doğru değildir. Annelerin sütüne ancak ilk iki ay boyunca, sütten kesilene kadar ihtiyaçları vardır. Daha sonra süt içerlerse, mideleri ve sindirim sistemleri onu sindirmekte veya işlemekte zorlanır. Gördüğünüz gibi süt içen kedi bir efsanedir.

Kedinize bir köpekmiş gibi davranmak

İnsanlar genellikle kedilerin ve köpeklerin birçok yönden benzer olduğunu düşünür, ancak aslında aralarında çok fazla fark vardır. Kişilikleri ve davranışları oldukça farklıdır ve bu nedenle farklı davranılmaları gerekir.

Örneğin, köpekler daha bağımlıdır ve kediler çok daha bağımsızdır. Kedilerin kendilerini bir gruba entegre hissetmelerine gerek yoktur, oysa köpekler bunu birer sürü hayvanı oldukları için yaparlar. Köpekler ayrıca kolayca komut öğrenir ve sahiplerine sadıktır.

Kedinize bağırmak

Kediler, sahiplerinin komutlarını, onları rahatsız edecek noktaya getirene kadar görmezden gelebilecek kadar kaygısız hayvanlardır. Bazen sahiplerini o kadar sinirlendirirler ki, kendinizi kedinize bağırırken veya onu azarlarken bile bulabilirsiniz. Ancak, bu sadece onları korkutacaktır.

Köpeklerin aksine, kediler çok gururludur ve biraz aksidir. Kediniz, ona kötü davrandığınızı kolayca unutmaz veya hiçbir şey olmamış gibi kollarınıza geri koşmaz.

Kedinizi eğitemeyeceğinize inanmak

Bir kedinin doğuştan annesinden ve kardeşlerinden temel şeyler öğrendiği doğrudur. Ancak bu, ona bazı komutları öğretmeden ne yapmak istiyorsa yapmasına izin verebileceğiniz anlamına gelmez.

Birçok insan, bir kedinin çağrıldığında gelmek, patisini vermek, hareketsiz oturmak gibi hareketleri köpek gibi öğrenemeyeceğine inanır. Her iki türün de farklı olduğu ve köpeklerin daha çabuk öğrendiği doğrudur, ancak kediler de oldukça eğitilebilirdir. Aslında, onlarla uyum içinde yaşamak ve gelişimlerine yardımcı olmak istiyorsanız, onları eğitmek önemlidir.

Bir kediyi çok erken sahiplenmek

Annesinden çok erken koparmak, bir kediyi sahiplenmekle ilgili en yaygın hatalardan biridir. Bu özellikle şecereli kedilerde olur, çünkü çoğu üretici sadece hızlı para kazanmayı önemser.

Çok küçük yaşta bir yavru kediyi sahiplenirseniz, yalnızca annesiyle birlikte olmakla alacağı önemli öğretileri kaçırır. Köpeklere gelince, bu ilk aşamaya “yavru mühürleme” denir ve bu kelime kedilerde kullanılmasa da etkisi hala aynıdır. Bu dönemde yavru kediler kardeşleri ve anneleriyle ilişki kurmayı öğrenir ve bu da hangi davranışların kabul edilebilir olduğunu ana hatlarıyla belirtir.

Bu onların iyi davranışlı, sosyal, şefkatli ve mutlu olmalarına yardımcı olan bir sosyalleşme sürecidir.

Çok fazla beslemek

Birçok evcil hayvanın dipsiz bir midesi vardır ve her zaman yiyecek başka bir şey ararlar. Ancak, kedilerin kolayca obez olabileceğini ve köpekler kadar egzersiz yapmadıklarını belirtmek iyidir.

mama yiyen kedi

Fazla kilolu olmak diyabet, böbrek taşları, eklem ağrısı ve cilt problemleri gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Kedinizin, yağlar veya karbonhidratlar açısından çok yüksek olmayan ve ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içeren dengeli bir beslenmeye sahip olduğundan emin olun.

Unutmayın, bir evcil hayvan sahiplenmek çok fazla sorumluluk gerektirir. Bu nedenle, bir kedi yetiştirirken yapılan hatalar gibi hatalara düşmemeye dikkat edin!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.