Köpeğimin Kaç Saat Uyuması Gerekiyor?

Köpekler, tam dinlenmek ve sağlıklı olmak için birkaç saat uykuya ihtiyaç duyan hayvanlardandır. Yaşlarına bağlı olarak, günde 20 saate kadar uykuya ihtiyaç duyabilirler.
Köpeğimin Kaç Saat Uyuması Gerekiyor?

Son Güncelleme: 23 Mart, 2019

Köpeklerin uyumayı çok sevdiği ortada. Aslında, bazen sadece yemek yiyip ve uyuyor gibi görünürler. Bu nedenle İngilizce’deki “köpek gibi tembel” deyimi ortaya çıkmıştır. Şunu kendinize soruyor olabilirsiniz: köpeğimin kaç saat uyuması gerekiyor? Olması gerekenden fazla mı az mı uyuyor? Bu sorular hakkında bilgi almak için okumaya devam edin.

Köpeğimin ne kadar uyuması gerekir?

Birkaç faktör bu sorunun cevabını etkiler. Biri köpeğin yaşı, diğeri de onun sağlık durumudur. Her birini analiz edelim.

Köpeğin yaşı

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, yaş bir köpeğin uyku düzenini etkiler. Bir köpek yavrusu, bir yetişkin ya da yaşlı bir köpek ile aynı saatlerde uyumaz.

Yavru köpeğimin ne kadar uyuması gerekir?

Bebekler gibi, yavru köpekler de zamanlarının çoğunu uyuyarak ve yemek yiyerek geçirir. Çok fazla şey yapmazlar çünkü enerjilerini çok çabuk harcarlar. Bu yüzden her gün 18 ila 20 saat kadar uyuyabilirler.

uyuyan köpek

Bu, köpeğinizin öğlen birde uykuya dalıp sabah altıda uyanacağı anlamına gelmez. Bunun yerine, köpekler gün boyunca farklı zamanlarda birkaç saat uyur. Ancak, endişelenmenize gerek yok, çünkü gün içinde köpek arkadaşınız uyumadığı zaman onunla birkaç saat geçirebilirsiniz.

Yetişkin köpeğimin ne kadar uyuması gerekiyor?

Hayvan büyüdükçe ve olgunlaştıkça, daha az uyku saatine ihtiyacı olacaktır. Ancak, yine de köpeklerin insanlardan daha fazla uyuması gerekir. Köpekler için iki katı zaman gerekir, çünkü yetişkin bir köpek, enerji kazanmak için 15 ve 16 saat arasında uykuya ihtiyaç duyar.

dinlenen köpek

Böylece, siz iş yerinde uzun geçen bir günün ardından yorgun hissederken, onun yürüyüşe çıkmak için neden o kadar enerji dolu olduğunu anlayabilirsiniz.

Yetişkin bir köpek büyük bir cins ise, birkaç saat daha fazla uykuya ihtiyacı olur -yaklaşık 18 saat- çünkü o enerjisini daha hızlı bir şekilde kullanır.

Yaşlı köpeğimin ne kadar uyuması gerekir?

Bir köpek yaşlandığında, daha fazla uykuya ihtiyacı olacaktır. Yaşlılığın, neredeyse çocukluğa dönüş olduğunu unutmayın. Bu yüzden yaşlı bir köpek, gün içinde bir köpek yavrusu kadar uyuyabilir.

sokakta yatan yaşlı köpek

Ne yazık ki, bazı yaşlı köpekler uyanık kalmalarına neden olan tıbbi bir sorun yaşayabilir.

Köpeğiniz stresli ise ve uykusuzluktan dolayı gerginlik yaşıyorsa, onu veterinerinize götürün. Ona uygun bir uyku ilacı yazabilir.

Köpeğin sağlığı

Yukarıda bahsedilen tahmini saatler sağlıklı köpekler içindir. Köpeğinizin bir hastalığı varsa, hastalığına bağlı olarak, daha fazla ya da daha az uyku uyuyabilir.

uyuyan yavru köpek

Örneğin, depresyon yaşayan bir hayvan normalde uyuması gerektiğinden daha fazla uyuyabilirken, acı çeken bir hayvan çok daha az uyuyabilir. Her iki durum da bir köpeğin fiziksel ve duygusal sağlığı için tehlikelidir, bu nedenle veteriner denetimi gerekli olacaktır.

Aşağıdakileri de göz önünde bulundurun

Her köpek cinsinde olduğu gibi, her bir hayvanın kendi dünyası olduğunu unutmayın. Onların uyku saatleri çoğunlukla birbirine benzer ama bazı türler daha hızlı enerji kullanır ve daha fazla uyuyabilir. Yine de, daha büyük köpekler sakin doğaları nedeniyle daha az uykuya ihtiyaç duyabilir.

Ne olursa olsun, uykusunu kesmeden köpeğinizin istediği kadar uyumasına izin verin. Tıpkı insanlar gibi, köpeklerin de sağlıklı kalmak ve mutlu olmak için çeşitli ihtiyaçları olduğunu unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.