Karga Türleri, Benzerlikleri ve Farklılıkları

Tüm dünyada yaşayan bu leşle beslenen kuşun entelektüel kapasitesi birçok bilimsel çalışmaya tâbi tutulmuştur. Hatta kargagillerden bazıları kendi türünden olan diğer kuşlardan bile yiyecek çalabiliyor. Detaylar için makalemizin devamını mutlaka okuyun!
Karga Türleri, Benzerlikleri ve Farklılıkları

Son Güncelleme: 07 Haziran, 2019

Kargalar dünyadaki en zeki hayvanlardan biridir, çünkü yırtıcı hayvanlara, bir hayvan leşini kargaların daha sonra yemesi için bırakmalarını emretme yeteneğine sahiptir. Bu yazıda, bazı karga türleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Tahmin edebileceğinizden daha fazla karga türü var!

Karga Türleri ve Özellikleri

Corvus cinsi büyük bir ailedir, dünyanın neredeyse her yerinde yaşayan 40’tan fazla farklı türden oluşur. Çoğu siyah olmasına rağmen, gri ya da beyaz tüylü diğer karga türleri de vardır. Onlardan bazılarını şu şekilde inceleyebiliriz:

1. Karga türleri: Karakarga veya kuzgun

Yukarıdaki resimde gösterilen kuzgun, karakarga veya kelağ kargaların en “ünlüsüdür”, çünkü kuzey yarım kürenin neredeyse her yerinde yaşar. Boyları yaklaşık 70 santimetre uzunluğunda ve ağırlıkları iki kilonun altında olur.

Her ne kadar gençken gruplar halinde seyahat etseler de, çift olduktan sonra hayatlarının geri kalanında aynı bölgede kalırlar. Beslenmeleri hayvan leşi, böcekler, meyveler, tahıllar ve küçük hayvanlara dayanır.

Bu kargaların tüyleri; bacaklarına ve gagalarına benzer renkte, tamamen siyahtır. Bütün kuşlar arasında en büyük beyne sahip olanlar bu kuşlardır ve bu onların sesleri taklit etmelerini ve parlak nesneleri gizlemelerini sağlar.

2. Büyük gagalı karga

Orman kargası olarak da bilinen bu karga, Güneydoğu Asya’nın ormanlarında, bahçelerinde, parklarında, tarlalarında ve tarım alanlarında yaşar. Japonya’nın bazı şehirlerinde kolonileşmişlerdir.

Bu şehirlerde çöplerle beslenir ve yuvalarını inşa etmek için alüminyum ve cam gibi ilgi çekici ve parlak nesneleri “çalarlar”. Bu kargalar zararlı olarak kabul edilir, çünkü nüfusu kısa sürede çok fazla artmıştır.

farklı karga türleri

Bu karganın boyu 60 santimetreden daha fazla olabilir. Oldukça geniş ve biraz sivri bir gagaya ve gri bacaklara sahiptir. Tüyleri tamamen siyah değildir, alt gövdesi ve kafası daha koyu renkte bir gridir.

3. Karga türleri: Amerikan kuzgunu

Bu kuzgun, tıpkı akrabası karakarga gibi siyahtır. Ancak, Amerikan kuzgunu 50 santimetreyi geçmediği için, boyut açısından birbirlerinden farklıdırlar. Bu hayvanlar Amerika Birleşik Devletleri’nde hem ormanda hem de çölde yaşar.

Başlıca özelliklerinden biri kısa, hızlı ve güçlü olan çağırma şekli ya da ötüşüdür. Bu hayvan bu sesi çıkardığında, sanki evet diyormuş gibi başını aşağı ve yukarı hareket ettirir. Bazen diğer kuşların seslerini de taklit edebilir.

Amerikan kuzgunu

Tüm vücudu siyahtır, uzun ve tüyden bir kuyruğu vardır. Bunun yanı sıra, gagası yaklaşık beş santimetre uzunluğundadır, ancak bu farklı bölgelerde değişiklik gösterebilir. En bilinen karga türlerinden biridir, ancak yine de geniş bir alana yayılmış bir hayvan değildir.

4. Beyaz gagalı karga

Solomon Adaları ve Okyanusya’ya özgü olan bu karga, meyve ve böcek toplamak için birbirinden hiç ayrılmayan küçük aileler şeklinde yaşar. Yemek yemediğinde, yaprakların ve ağaç tepelerinin arasında saklanır.

dalga duran karga

Sağlam, fakat çok uzun olmayan bir gövdeye (yaklaşık 40 santimetre) sahip olan bu kuşun kısa bir kuyruğu vardır ve sahip olduğu bu kuyruk dikdörtgen şeklindedir. Başı gövdesine oranla oldukça büyüktür. Bunun yanında, fildişi rengindeki gagası ve beyaz renk göz bebekleri çok dikkat çekicidir. Bu onu diğer karga türlerinden farklı kılan şeydir.

5. Karga türleri: Alaska kuzgunu

Bu kuş aynı zamanda “Kuzeybatı Kargası” olarak da adlandırılır ve bilimsel adı Corvus caurinus’dur ve Kuzey Amerika’ya özgü kuşlarından bir diğeridir. Bu kuşlar özellikle kuzeybatıda, Alaska, Britanya Kolombiyası ve Washington Eyaleti arasında bulunur. Plajları ve kıyıları tercih ederler, ancak kentsel bölgelerde de bulunabilirler.

alaska kuzgunu kargagiller

Tüyleri tıpkı sıradan kuzgunun sahip olduğu tüyler gibidir, fakat boyutları farklıdır (Alaska Kuzgunu yaklaşık 10 santimetre daha küçüktür). Beslenme açısından balık, yengeç, midye, kabuklu deniz ürünleri ve deniz artıklarını yer.

Kuluçka yaması olan dişi kargalar ve kloakal çıkıntıya sahip olan erkek kargalar dışında, cinsiyetler arasında bir fark yoktur. Yaşam boyu birlikte olan çiftler uçurumlarda, çalılıklarda ya da ağaçlarda yuva yaparlar ve dişiler her yıl dört ya da beş yumurta yumurtlayabilirler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.