Kaplumbağaların Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Kaplumbağaların yaşı birçok farklı şekilde hesaplanabilir. Kaplumbağanıza en uygun şekilde bakmak istiyorsanız, öncelikle yaşını bilmeniz gerekir. Çünkü tüm canlılar farklı yaş evrelerinde farklı bakım ve beslenme düzenlerine ihtiyaç duyar.
Kaplumbağaların Yaşı Nasıl Hesaplanır?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kaplumbağalar sürüngenler arasında en insancıl türdür ve çok uzun süre yaşamasıyla bilinir. Eğer sağlıkları yerindeyse, bazı kaplumbağa türleri yüz yıldan daha uzun süre yaşayabilir.

Galápagos Adası

Ekvator’a bağlı Galápagos Adası, dünya üzerindeki en yaşlı kaplumbağalara ev sahipliği yapıyor. Bu adada yaşayan bazı deniz kaplumbağalarının 250 yıldan daha uzun süredir hayatta olduğu söyleniyor.

dev koyu renk kaplumbağa ve kaplumbağaların yaşı

Ancak ortalama yaşam süresi hayvandan hayvana değişiyor. Farklı yaşam alanlarının maruz kaldığı çevresel etkenler, bu sürenin değişmesinde rol oynuyor. Evcil ve vahşi kaplumbağalar birçok farklı özelliğe sahip; bu nedenle her türün yaşam süresi diğerine göre daha farklı oluyor.

Evcil Hayvanların Yaşam Süresi

Hayvanların yaşam süresi, yaşadıkları bölgelere göre değişir. Eğer uygun olmayan şartlarda yaşıyorsa, uzun yaşam süresine sahip hayvanlar bile çok erken yaşlarda ölebilir. Bu yüzden herhangi bir evcil hayvanı sahiplenmeden önce, evinizin bu hayvanın ihtiyaçlarını giderip gideremeyeceğinden emin olun.

Evde en rahat bakabileceğiniz evcil hayvan kaplumbağadır. Küçük alanlarda yaşayabilen ve çok fazla ilgi istemeyen bu hayvan özgür ruhlu, sessiz ve cana yakındır.

Evcil kaplumbağaların yaşam süresi

Evde yaşayan birçok evcil hayvan, doğal yaşam alanına göre daha uzun yaşar. Basitçe açıklamak gerekirse, herhangi bir avcı veya gıda kıtlığı tehlikesi olmadığı için eviniz doğal bir bölgeden daha güvenlidir. Nesli tükenmekte olan bazı hayvanlar korunaklı bölgelere bu nedenle yerleştiriliyor ve bu şekilde korunuyor.

Evcil hayvan bakımı sorumluluk gerektirir. Her hayvan, hayatta kalmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek için belirli bir bakıma ihtiyaç duyar. Uygun öğünleri belirlemek, yaşaması için yeterli alanı sağlamak ve düzenli olarak veterinere götürmek tamamen hayvan sahibinin sorumluluğundadır.

Bir kaplumbağayı sahiplenmeden önce nasıl bir yükümlülüğün altına girdiğinizi bilmelisiniz. Sahiplendiğiniz hayvana hayatınız boyunca siz bakacaksınız. Bir tanıdığınıza hediye olarak kaplumbağa almayı düşünüyorsanız, bu tavsiyeleri mutlaka aklınızda tutun.

Evcil kaplumbağaların yaşı nasıl anlaşılır?

Konu vahşi bir hayvan olduğunda, yaşını tahmin etmek oldukça zor olabilir. Ancak kaplumbağaların yaşını tahmin etmek düşündüğünüzden çok daha basit. Evcil bir su kaplumbağasının ortalama yaşam süresi en iyi koşullarda 80 yıldır. Kara kaplumbağaları ise 150 yıla kadar yaşayabilir.

Bir kaplumbağanın yaşını hesaplamak için uygulanan en basit yöntem kabuğundaki çizgileri saymaktır. Ağaçların yaşı gibi, kaplumbağaların yaşı da halka sayılarak bulunur.

Kaplumbağa kabuğu, kaburganın ve omurganın uzantısından oluşmuş bir iskelet yapısıdır. Yavru kaplumbağaların kabukları yumuşak ve incedir; kaplumbağanın vücudu büyüdükçe onunla beraber kabuğu da büyür.

Bu şekilde her sene daha çok çizgi belirmeye başlar. Bu çizgilere yaş çizgisi de denir. Bir kaplumbağanın yaşını hesaplamak istiyorsanız bu çizgileri sayabilirsiniz.

Kaplumbağanızın ömrünü nasıl uzatabilirsiniz?

renkli kaplumbağa ve kaplumbağanın yaşı

Evcil kaplumbağaların yaşam süresi tamamen sahibinin gösterdiği ilgiye bağlıdır. Su kaplumbağaları, kendileri için en uygun olan akvaryuma sahip olmalı. Akvaryumun içindeki suyun daima temiz olması gerekiyor, bunu unutmayın.

Özellikle bahçeniz veya avlunuz varsa, kaplumbağalar evinizde özgürce dolaşabilir. Eğer bu saydıklarımız yoksa, kaplumbağanız için bir teraryum temin edebilirsiniz. Her koşulda hareket edebilmek için bir alana ihtiyaç duyacak. Bu nedenle teraryumun ve akvaryumun büyüklüğü kamplumbağanın büyüklüğünün en az 5 katı olmalıdır.

Kaplumbağalar güneş ışığını doğrudan almak ister, bu nedenle sıcak iklimler (ortalama sıcaklığın 24ºC’nin altına düşmediği) onlar için idealdir.

Bir diğer önemli konu ise yemek; kaplumbağalara özel yemleri marketlerde ve petshoplarda bulabilirsiniz. Aldığınız yiyecek türüne göre dengeli bir diyet uygulamanız gerekir.

Kaplumbağanız için en sağlıklı diyet, farklı meyve ve sebzeler olabilir. Ancak minik dostunuza asla narenciye, muz, turp veya ıspanak vermemelisiniz. Kaplumbağanın yaşı ve görüntüsü, sahibinin ona nasıl baktığı hakkında birçok bilgi verir. Sorumlu bir hayvan sahibi olduğunuzda kaplumbağanız hastalıklardan uzak kalacak ve mutlu bir ömür sürecek.

İlginizi çekebilir ...
Bir Kaplumbağa Nasıl Beslenir?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Bir Kaplumbağa Nasıl Beslenir?

Evcil hayvanlarınızı beslemek için kullandığınız mama, hayvanınızın sağlığı üzerinde çok etkilidir. Kaplumbağa nasıl beslenir öğrenmek için tıklayı...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.