Köpeğinize Günde Kaç Öğün Mama Vermelisiniz?

Doğruluğu kanıtlanmamış olsa da, genellikle tavsiye edilen şey köpeğinizin günlük yemesi gereken mama miktarını küçük porsiyonlar halinde birkaç öğünde vermektir. Asla sonuna kadar mama dolu olan bir kaseyi köpeğinizin önüne koymayın, kendini kontrol edemez ve tüm kaseyi bitirir, bu da kilo almasına ve metabolizmasının bozulmasına sebep olur.
Köpeğinize Günde Kaç Öğün Mama Vermelisiniz?

Son Güncelleme: 24 Haziran, 2018

Sonunda karar verdiniz! Bir evcil hayvan sahibi olacaksınız. Hayatınızda ilk defa bir evcil hayvanınız olacak ve bunun için çok heyecanlısınız, fakat kafanızda birçok soru işareti olduğunu fark ettiniz. Bu sorulardan ilki ve de en önemlisi köpeğinize günde kaç öğün mama vermeniz gerektiğidir. Bu konu hakkında birçok farklı düşünce olmasına rağmen, bugün bu yazımızda sizlere en kesin cevabı vereceğiz.

Köpeğinize günde kaç öğün mama vermeniz gerekir?

Köpeğinize günde kaç öğün mama vermeniz gerektiği köpeğinizin yaşına bağlıdır. Örneğin yavru köpeklerin, günde en az dört öğün mama yemesi gerekir. Çünkü yavru köpekler, yetişkin köpeklere göre daha az mama yerler, bu da onların çabuk acıkmasına sebep olur. Sağlıklı olabilmeleri ve hızlı gelişebilmeleri için sık sık beslenmeye ihtiyaç duyarlar.

Köpeğiniz büyüdükçe günlük öğün sayısını yavaş yavaş azaltmalısınız. Hayvan 3 ila 6 aylıkken günde üç öğün, 6 ila 14 aylıkken günde iki öğün, 14 aydan sonrası için günde bir öğün mama vermeniz yeterli olacaktır. Bu öğün sayıları genel olarak verilmiştir, isterseniz yetişkin köpeğinize daha fazla da verebilirsiniz.

Köpeğiniz günde kaç öğün mama yemeli? Sadece bir öğün mü?

Örneğin, yoğun çalıştığınız için köpeğinize günde bir öğünden daha fazla veremiyor olabilirsiniz, bu gibi durumlarda günde bir öğün mama vermek bir seçenek olabilir. Ayrıca köpeğinizin küçük ve hassas bir midesi olabilir, bu yüzden günde bir öğün mama onun için gerekenden daha fazla bile olabilir.

mama yiyen köpek

Köpekler her duruma adapte olabilen hayvanlardır, yani

günde bir öğün mama

onlar için sorun olmayacaktır. Önemli olan verdiğiniz mamanın miktarı ve kalitesidir.

Günde iki öğün mama vermek daha mı iyidir?

Herhangi bir sağlık problemi olmayan yetişkin köpeklerin günde iki öğün mama yemeleri sorun olmaz. Yetişkin köpeğinizi sabah ve öğleden sonra beslemeniz tavsiye edilir. Bu şekilde, enerji miktarı dağılacak ve evcil hayvanınız gün boyuca hareketli olacaktır.

Ancak bu, mama miktarını tavsiye edilen miktarın iki katına çıkarmanız gerektiği anlamına gelmez, günlük yemesi gereken mama miktarını iki öğünde vermelisiniz. Bu şekilde bir beslenme düzeni, hiperaktif  veya agresif köpekler için uygun değildir, çünkü bu tür davranışlarının daha çok artmasına neden olur ve birlikte yaşamanızı daha da zorlaştırır.

Köpeğinize günde üç veya dört öğün mama verirseniz ne olur?

Sakin ve fazla hareket etmeyi sevmeyen bir köpeğin günlük yemesi gereken mama miktarını günde üç veya dört öğüne bölüp vermek iyi bir seçenektir. Böyle bir beslenme düzenini köpeğinizin kilo vermesi için de uygulayabilirsiniz.

Mama yiyen yavru köpek

İnsanlarda olduğu gibi, sık sık ve azar azar beslenmek, hayvanınızın metabolizmasını hızlandırır. Bu nedenle, köpeğinizin kilo vermesi için mükemmel bir yöntem olabilir. Yine de vermeniz gereken günlük mama miktarını değiştirmemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Veterineriniz köpeğinize günlük olarak vermeniz gereken mama miktarını ve kaç öğünde vermeniz gerektiğini söyleyecektir. Bilim insanları, bir köpeği günde birkaç öğün mama vererek beslemenin, enerji seviyesini uygun seviyeye taşıdığını ve köpeği ideal kiloda tuttuğunu açıkladı.

Yapmamanız gereken şeyler

Yapmamanız gereken en önemli şey, büyük bir kaseye çok miktarda mama koyup, köpeğinizin istediği zaman istediği kadar yemesini sağlamaktır. Böyle bir durumda, köpeğiniz yemesi gereken miktardan çok daha fazlasını yiyecektir. Köpeğinizin aç olduğu düşünüp, bir kaseyi bitirdikten sonra gereksiz yere defalarca tekrar doldurabilirsiniz. Köpeğiniz aç olmasa bile, tüm mamayı bitirebilir, bu durum metabolizmasının düzgün çalışmasını engelleyecektir.

Gördüğünüz gibi köpeğinizin günde kaç öğün mama yemesi gerektiğinin birden fazla yanıtı vardır. Sonuç olarak, köpeğiniz için en iyi seçeneğin ne olduğuna karar verecek olan sizsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Köpek Mamalarını Karıştırmak Evcil Hayvanınız için Ölümcül Olabilir
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpek Mamalarını Karıştırmak Evcil Hayvanınız için Ölümcül Olabilir

Karıştırılmış Mamaların Tehlikeleri Nelerdir? Mamaları neden karıştırmamalıyız? Mide torsiyonu belirtileri nelerdir? Köpeğinizin Mamasından Sıkılmadığını Nasıl Anlarsınız?  Uygun oranı bilmeden köpek mamalarını karıştırmak köpeğiniz için ölümcül olabilir.