Hermafrodit Olmanın Evrimsel Anlamı

Hayvanlar aleminde, karşı cinsten varlıklar arasında üremeyi engelleyen bir dizi faktör meydana gelebilir. Bunlardan biri hermafroditizmdir. Şimdi size evrimsel çerçevede bunun önemini anlatacağız.
Hermafrodit Olmanın Evrimsel Anlamı
María Muñoz Navarro

Yazan ve doğrulayan biyolog María Muñoz Navarro.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hermafrodit varlıklar, erkek ve dişi gamet hücreleri üreten varlıklardır. Bu durum çoğu bitkide yaygındır, ancak hermafroditizmin hayvanlarda da olduğunu biliyor muydunuz? Burada, bazı örneklerle birlikte, hermafrodit olmanın hayvanlar aleminde evrimsel bir avantaj olabileceğini size göstereceğiz.

Üreme sistemleri

Doğada birçok farklı üreme yöntemi vardır. Bunlar, bitkiler, hayvanlar veya mantarlar olsun, her türe sağladıkları evrimsel avantajlara göre tarih boyunca çeşitlilik göstermiştir.

İki genel üreme sistemi vardır:

  • Ayrı cinsiyetler veya dioecia. Bu, erkek varlıklar ve dişi varlıklar olduğu zamandır.
  • Hermafroditizm Bu, aynı canlıda erkek ve dişi üreme organlarının varlığı ile karakterizedir.
hermafrodit deniz yıldızları

Hermafrodit olmanın avantajları

Cinsiyet atama teorisi, hermafroditizmin, hermafroditlerde yavru sayısı, cinsiyetlerin ayrı olduğu popülasyonlardan daha fazla olduğu zaman doğal seçilim tarafından tercih edildiğini savunur.

Journal of Evolutionary Biology’de yapılan bir araştırmaya göre, çiftleşmenin gerçekleşmesi için, hayvanların eşlerini aramak için dolaşması gerekiyor. Bir organizma, mercan veya midye gibi hareket kabiliyeti olmayan bir yapıya bağlı olarak yaşıyorsa, çoğalacak başka bir canlı bulmak zordur.

Öte yandan, bireylerin aktif olarak bir partner aradıkları durumlarda da zordur çünkü bunun enerji açısından yüksek bir maliyeti vardır. Bu nedenle, bu hayvanların hem yiyecek hem de bir eş aramak için zaman ve enerji maliyetini yönetmesi gerekir.

Hayvanlar beslenirken bir eş bulabilirler, ancak yalnızca bir eş bulmaya odaklanırlarsa, yiyecek ikinci plana atılır.

Hermafroditler kendi kendilerine yeterlidir

Üreyecek başka bir varlığa ihtiyaç duymamak için kendi kendine döllenen bazı hermafroditler vardır, ancak bu varlıklar nadirdir.

Bununla birlikte, hermafroditlerin geri kalanı, karşılaştıkları herhangi bir bireyle çiftleşebilirken, ayrı cinsiyetlere sahip organizmalar, karşı cinsten başka bir hayvana ihtiyaç duyar. Bu nedenle, hermafroditizm bu durumlarda bir avantajdır.

Öte yandan, çiftleşme enerji açısından verimli olduğunda, hermafroditizm iyi bir üreme stratejisi değildir. Bu durumlarda, doğal seçilim devreye girer ve bu türler ayrı cinsel organlarla sonuçlanır.

Hermafroditizm, bireylerin azlığından dolayı nüfus yoğunluğu çok düşük olduğunda da yararlıdır.

Hermafrodit olmak: Hermafroditizm türleri

Hermafroditler hem erkek hem de dişi gamet hücreler üretir. Bununla birlikte, kendilerini dölledikleri koşullar belirgindir.

Gamet hücrelerin miktarı ve türü, hayvanın fiziksel ihtiyaçlarına en uygun olana bağlı olacaktır.

Bu nedenle, cinsiyet hücrelerinin sayısını nasıl yönettiklerine bağlı olarak, iki tür hermafroditizm vardır: eşzamanlı ve sıralı.

Bununla birlikte, bazı türler iki tür arasında değişebilir. Bu şunlara bağlı olacaktır:

  • Çiftleşme için rekabet
  • Topluluk boyutu
  • Cinsiyetler arasındaki orantılı ilişki

Eşzamanlı hermafroditizm

Eşzamanlı olarak hermafroditizm uygulayan hayvanlar, bir eş bulduklarında hem erkek hem de dişi olarak hareket edebilen hayvanlardır.

Her iki birey de daha kolay olanı seçeceğinden, bir cinsiyet veya diğeri gibi davranmayı seçme yeteneği çatışma yaratabilir.

Sıralı hermafroditizm

Bu durumda, hayvan yaşamı boyunca cinsiyetini değiştirir. Bir cinsiyetle başlar ve diğeriyle biter. Bu cinsiyet değişikliği genlere programlanmıştır ve çevre tarafından belirlenir.

Hermafrodit olmak: Hermafrodit hayvanlar

Hermafroditizm omurgasız hayvanlarda ve balıklarda görülür. İşte bazı örnekler:

Palyaço balığı

Bu yaratıklar sıralı hermafroditizm yaşarlar. Palyaço balıkları erkek olarak doğar, ancak sonunda cinsiyet değiştirir ve dişi olurlar.

Grubun dişileri öldüğünde de bu değişime uğrarlar. Bu, popülasyonu korumanın bir yöntemidir. Tüm bu değişiklikler hormonal ifadelerle düzenlenir.

Hermafrodit olmak: Salyangozlar

Salyangozlar, hermafroditizmin klasik bir örneğidir. Hermafroditler hem erkek hem de dişi gamet hücreler üretir. Bununla birlikte, kendi kendine döllenme yetenekleri yoktur. Yani partnerleriyle çiftleştiklerinde biri erkek, diğeri dişidir.

hermafrodit salyangozlar

Denizyıldızı

Erkek ve dişi denizyıldızları olmasına rağmen, bazı türler eşzamanlı hermafrodittir ve diğerleri sıralı hermafrodittir.

Her şey üreme başarısına bağlıdır

Bir türde hermafroditizm veya cinsiyet ayrımı, üreme başarısına bağlı olarak gerçekleşir. Nüfus yoğunluğu, enerji maliyetleri ve hareket kapasitesi, üreme sistemlerini en çok etkileyen faktörlerdir.

Son olarak, düşük nüfus yoğunluğu ve yavaş hareketin hermafroditizmi desteklediği sonucuna varabiliriz. Öte yandan, tümü verimli bir şekilde hareket edebilen çok sayıda bireyden oluşan bir nüfus varsa, cinsiyetlerin ayrılması daha elverişlidir.

Son argümanla ilgili olarak, birçok bilim insanı cinsiyetlerin ayrılığının hermafroditizmden kaynaklandığını onaylamaktadır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Singh, Pragya, and Lukas Schärer. “Evolution of sex allocation plasticity in a hermaphroditic flatworm genus.” Journal of Evolutionary Biology (2022).
  • Chasnov, J. R. “The evolution from females to hermaphrodites results in a sexual conflict over mating in androdioecious nematode worms and clam shrimp.” Journal of evolutionary biology 23.3 (2010): 539-556.
  • Eppley, S.M. and Jesson, L.K. Moving to mate: the evolution of separate and combined sexes in multicellular organisms. J-Evol. Biol. (2008) 21(3):727-736.
  • Kebir, A., Fefferman, N.H., and Ben, M.S. Understanding hermaphrodite species through game theory. J. Math. Biol. (2015) 71(6-7):1505-1524.
  • Puurtinen, M. and Kaitala, V. Mate-search efficiency can determine the evolution of separate sexes and the stability of hermaphroditism in animals. Am. Nat. (2002) 160(5):645-660.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.