Internetteki Hayvanlara Şiddet İçerikli Videoları Nasıl Şikayet Edebilirsiniz?

Yazıyı okumaya devam edin ve hayvanlara karşı şiddete şahit olduğunuzda ne yapmanız gerektiğini öğrenin.
Internetteki Hayvanlara Şiddet İçerikli Videoları Nasıl Şikayet Edebilirsiniz?

Son Güncelleme: 23 Haziran, 2019

Hayvanlara şiddetin herhangi bir anına şahit olduğunuzda bunu kesinlikle şikayet etmelisiniz. Peki ya bunu nasıl yapabilirsiniz? Aşağıda sizlerle tüm bilmeniz gerekenleri paylaşıyor olacağız.

Bu yazıyı hayvana uygulanan şiddeti nasıl şikayet edebileceğinizi anlatmaya ayırdık. Hayvana şiddete çok farklı araçlardan ve kaynaklardan şahit olmanız mümkün.

Hayvanlara şiddet çok yaygın görülen bir tehdit

uyuyan köpek

Farklı kuruluşlar ve kişilerin uğraş ve çabalarına rağmen, sokaklarda hala çok fazla terk edilmiş hayvan var. Ülkelere bağlı olarak sokak hayvanlarının hayat şartları da değişkenlik göstermektedir. Örneğin, Türkiye’de esnaf halkı sokak hayvanlarına sahip çıkmakta ve onlara ihtiyaç duydukları yiyecek ve suyu sağlamaktadır.

Fakat, diğer ülkelerde durum bundan daha farklıdır. Sokak hayvanlarının açlıktan ve hastalıklardan ötürü hayatlarını kaybettikleri durumlar olmuştur. Bazı hastalıklar önlenebilirken veya tedavileri mümkünken, hayvanlar tedaviye ulaşamadıkları için hayatlarını kaybetmektedirler.

Pek çok sokak hayvanı terk edilmeden önce şiddete maruz kalmıştır. Özellikle de daha bu durumun en başından bir kuruluş tarafından kurtarılacak kadar şanslı değillerse.

Kırsal alanlarda zincirlenmiş bir şekilde terk edilen hayvanların hikayeleri oldukça sık duyulur. Hatta bazı hayvanların hareket halindeki bir aracın camından dışarı atıldıkları durumlar da olmuştur. Peki ya sizler böyle bir ana şahit olduğunuzda neler yapmalısınız?

Şiddet online olarak nasıl şikayet edilebilir?

Hayvanlara karşı şiddete kişisel olarak veya internette dolaşan videolar aracılığıyla şahit olduğunuz taktirde yapmanız gereken şey bu durumu mutlaka şikayet etmektir.

Sosyal ağların birçoğunda, hayvanlara verilen zarar veya ölüm gibi durumlar  da dahil olmak üzere her türden zevk ve tercihe göre içerik paylaşılmaktadır. İnanması çok güç olsa da ne yazık ki bu durumdan zevk alan pek çok insan bulunmaktadır.

Hayvanlara şiddet içerikli videoları şikayet etmek için şu adımları takip etmelisiniz:

Bu videoları asla paylaşmayın

Bu videoların amacı, YouTube ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında olabildiğince fazla takipçi kazanmaktır. Çünkü, bir hesabın takipçi sayısı ne kadar fazla ise finansal desteği de o kadar büyük olmaktadır.

Kızgınlıkla bile olsa bu videoları paylaşarak internette yayılmalarına destek olduğumuz taktirde, bu sorunun çözümüne destek olmuş sayılmayız. Aksine, bir an önce üzerinize düşeni yapmalı ve bu denli acımasız bir durumun yayılmasına engel olmalıyız.

Kanıt toplayın

Bir şikayette bulunacağınız durumda toplayacağınız her kanıt sizin yararınıza olacaktır. Videonun sahibinin kullanıcı adına ulaşarak başka sayfa ve platformlarda da aynı içeriği paylaşıp paylaşmadığını kontrol edin. Bulduğunuz her linki kopyalayın, ekran görüntüsünü alın ve kaydedin. Bulabildiğiniz her detayı kanıt olarak saklamaya çalışın.

Fazla bilginin başınıza dert açacağını düşünmeyin çünkü durum aslında bunun tam tersidir. Ne kadar çok delil sunarsanız bu durumla başa çıkmanız da o kadar kolay olur.

Kanıtları paylaşın

köpek ve sahibi

Bu muhtemelen pek çoğumuzun bilmediği bir konu. Kanıt olarak topladığınız tüm belgeleri eğer istiyorsanız kimlik bilgileriniz ve yazılı bir mesajla birlikte yetkililerle paylaşın.

Tüm bu bilgileri paylaştıktan sonra avukatlar paylaştığınız video ve kanıt olarak sunduğunuz tüm belgeleri dikkatlice değerlendireceklerdir. Bazı durumlarda paylaşılan içerikler yaşadığınız ülkede olmayabilir veya daha önceden aynı içerikle alakalı şikayette bulunulmuş olabilir. Dolayısıyla da dava yargı limitleri dışında kalabilir.

Buna ek olarak, videonun detaylı incelenmesi bu duruma karışmış kişilerin kimliklerinin tespit edilmesini de sağlar.

Değerlendirmesi yapıldıktan sonra şikayet polise iletilir. Böylelikle de bu durumdan sorumlu kişiler hakkında cezai yaptırım uygulanabilir.

Eğer hayvanlara karşı şiddete kişisel olarak maruz kalırsanız hayvanın fotoğraflarını ve videosunu çekmeye çalışın. Durumu, yeri ve sorumlu kişileri de videoya dahil edin. Sonrasında ise yukarıda anlattığımız prosedürü takip etmeniz yeterli olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.