Evcil Hayvanınızı Islak Mendil İle Nasıl Temizlersiniz?

Bazı evcil hayvanlar banyo yapmaktan hoşlanmaz, ancak banyo sağlıkları için son derece önemlidir. Bazı zamanlarda evcil hayvanınızı hayvanlara özel tasarlanmış ıslak mendillerle temizleyebilirsiniz.
Evcil Hayvanınızı Islak Mendil İle Nasıl Temizlersiniz?
Natalia Laguna

Yazan ve doğrulayan biyolog Natalia Laguna.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evcil hayvanların hijyeni sağlıkları için önemlidir ve köpek sahibi olan kişiler bu hijyeni doğru bir şekilde sağlamalıdır. Banyo yaptırmak zaman alır ve her zaman evcil hayvanlar bu süreçten keyif almazlar. Dahası, bazı durumlarda hayvanlar banyo yapmakla bağlantılı problemler yaşayabilir. Örneğin ameliyat sonrası açık yarası olan bir köpek banyo yapmak istemeyebilir. Böyle zamanlarda evcil hayvanınızı ıslak mendil ile temizlemeyi düşünebilirsiniz.

Peki hangi tür ıslak mendili seçmeniz gerektiğini nasıl bileceksiniz? Veya evcil hayvanınızı doğru bir şekilde temizleyip temizlemediğinizden nasıl emin olacaksınız? Bu yazıda bu soruların ve daha fazlasının cevabını bulacaksınız.

Evcil Hayvanınızı Islak Mendil İle Temizlemek: Hangi ıslak mendili kullanmanız gerekiyor?

Söz konusu ıslak mendiller olduğunda birçok seçeneğiniz var. Ancak basit bir şekilde herhangi bir mendili kullanamazsınız. Yetişkin insanlar ve bebekler için birçok amaçla kullanılan ıslak mendilleri piyasada bulmanız mümkündür. Benzer şekilde evcil hayvanlar için üretilmiş pek çok ıslak mendil seçeneği de vardır.

İnsanlar için üretilmiş ıslak mendilleri evcil hayvanlar üzerinde kullanmak pek de iyi bir fikir değildir. İnsanların cildi ve pH seviyesi hayvanlarınkinden farklıdır. Bu nedenle her bir hayvan cinsi için farklı bir mendil kullanmanız gerekebilir.

Söz konusu evcil hayvanınızın cildi olduğunda, doğru mendili seçmek son derece önemlidir. Eğer evcil hayvanınızın cildine iyi bir şekilde bakıyorsanız muhtemelen dış etkenlere karşı daha az savunmasız olacaktır.

Islak mendilleri kullanarak evcil hayvanınızı nasıl temizlersiniz?

Islak mendiller, evcil hayvanınızı konforlu ve kolay bir şekilde temiz tutmanıza yardımcı olur. Islak mendiller evcil hayvanınızın kürkünü temiz ve parlak tutmanız için son derece kullanışlı ve pratiktir; bir nevi deodorant işlevi de görürler.

Islak mendillerin işlevi son derece basittir ve gittiğiniz her yere bu hijyen önlemini yanınızda götürebilirsiniz. Örneğin evcil hayvanınız yürüyüş sırasında pis ve kötü kokulu bir şeye bulaştığı zaman anında temizlemenizi sağlar. Bu mendillerin ana amaçlarından biri de kokuyu hızlı bir şekilde giderebilmesidir. Su ve sabuna erişiminiz olmadığında, ıslak mendiller en büyük kurtarıcınız olabilirler.

yeni yıkanmış köpek ve

Islak mendillerin evcil hayvanlar üzerinde uygulanması son derece basittir. Temel olarak, ıslak mendilleri kendi üzerinizde nasıl kullanıyorsanız evcil hayvanınız üzerinde de o şekilde kullanırsınız. Temizlemek istediğiniz bölgeyi ıslak mendille ovun veya parlatın. Ancak göz çevresi, kulaklar ve ağız gibi bölgeleri temizlerken dikkatli olmanız gerekiyor.

Evcil hayvanlar için üretilen ıslak mendiller genelde plastik kapların içindedir. Bu nedenle her kullanımdan sonra paketi düzgünce tam olarak kapattığınızdan emin olmalısınız. Aksi takdirde ıslak mendil hava alır ve kuruyabilir. Kuruduğu zaman ise etkisini yitirir.

Bu ıslak mendilleri farklı boyutlarda ve aromalarda marketlerde bulabilirsiniz.

Aynı zamanda eldiven formunda olan ıslak mendiller de vardır ve kullanım amacınıza göre bunlar sizin için en iyi seçenek olabilir. Örneğin yıkanmaktan ve silinmekten hoşnut olmayan bir evcil hayvanınız varsa eldiven şeklindeki ıslak mendiller sizin için daha pratik olabilir.

Evcil hayvanınızın üzerine bulaşmış herhangi bir kiri veya lekeyi temizlemek isteyebilirsiniz. Eğer kokulu veya parlatıcı özellikleri olan bir temizlik ürünü aramıyorsanız, kendi ev yapımı ıslak mendilinizi yapmak da seçenekleriniz arasında. Böyle bir şey yapmayı planlıyorsanız, basit bir şekilde bir el bezini suyla ıslatın, suyunu sıkın ve evcil hayvanınızı bu bezle silin. 

Eğer cerrahi bir müdahale sonrası bu yöntemi evcil hayvanınızın üzerinde kullanıyorsanız, geride tüy bırakmayan bir bez veya havlu seçmelisiniz.

Evcil hayvanlar üzerinde kullanabileceğiniz ıslak mendil çeşitleri

Aklınızda tutmanız gereken bir şey daha var, evcil hayvanınızın bedeninin her noktası aynı değildir ve bu yüzden farklı şekilde muamele edilmesi gerekebilir. Bu nedenle vücudun farklı noktaları için farklı ıslak mendiller bulunur. Tıpkı insanlar gibi evcil hayvanların cildinin bazı bölgeleri daha hassas, ince veya gözenekli olabilir. Bu yüzden piyasada farklı türdeki ıslak mendilleri görebilirsiniz:

  • Genel kullanımıma uygun ıslak mendiller: En genel türe dahil olan bu ıslak mendiller tüm cilt tiplerine uygundur. Gözler ve kulaklar hariç vücudun diğer tüm yerleri için kullanılabilir.
  • Kulaklar: Bu mendiller biriken kulak kirlerini çözebilir ve kulaktaki kiri temizlemenize yardımcı olur. Özellikle sık sık kulak problemi yaşayan köpekler ve kulak kiri birikmesine yatkın olan türler için oldukça kullanışlıdır.
  • Gözler: Göz enfeksiyonlarını önlemek istiyorsanız evcil hayvanınızın gözlerini düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Tıpkı kulaklarda olduğu gibi, bazı köpek türleri de göz enfeksiyonları yaşamaya daha yatkındır.
  • Böcek savar olarak: Genelde bu tür ıslak mendiller citronella içerir; bu bitki türü böcekleri kovmak ve uzaklaştırmak için kullanılır. Dahası, güçlü ve taze bir kokuya sahiptir.
banyo yapmış kedi ve evcil hayvanınızı ıslak mendil ile yıkamak

Evcil hayvanınızın cilt tipine dair merak ettikleriniz varsa mutlaka veterinerinizi ziyaret etmelisiniz. Veterineriniz konuya dair ihtiyacınız olan detaylı bilgiyi size verecektir. Gördüğünüz gibi, sabun ve su içeren banyo ritüeli evcil hayvanınızın hijyenini sağlamak için tek yol değildir. Birçok durumda, evcil hayvanınızı ıslak mendillerle temizlemek son derece kolay ve etkili olabilir. Ancak bu yazıda belirttiğimiz gibi, bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar var. Bu kurallara uyduğunuz sürece evcil hayvanınızı kolayca temizleyebileceksiniz. Evcil hayvanınızı ıslak mendil ile yıkamak gerçekten son derece pratik olabilir, mutlaka deneyin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.