Havanese Cinsi: Küba'nın Milli Köpeği

Bu köpek cinsi öyle enerjik ve oyun düşkünüdür ki çocuklarınız bile onları yoramayacak. Ayrıca arkadaş canlısı bir tabiatta olmalarına rağmen sizi tehlikeden korumak için ellerinden geleni yapacaklar.
Havanese Cinsi: Küba'nın Milli Köpeği

Son Güncelleme: 07 Şubat, 2019

Köpek sahibi herkes yeni ırklar hakkında bilgi edinmeyi çok sever. İşte bugün de sizi yeni bir köpek cinsiyle, Küba’ya has Havanese cinsiyle tanıştırmak istiyoruz. Pek çok köpek cinsinin Küba’da ortaya çıktığını biliyor muydunuz? Bugün bahsedeceğimiz Havanese cinsi, harika bir evcil hayvan olan küçük bir köpek türü. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Havanese, sıradışı bir evcil hayvan

Tarihçesi ve kökenleri

Adından da anlaşılacağı gibi bu tatlı köpek, renkli evleri ve klasik arabalarıyla ünlü Küba’nın başkenti Havana’dan geliyor. Ne var ki hikâyesi aslında Akdeniz’de, İspanya’da başladı.

Bu köpeklerin, ilk kez yetiştirildikten kısa bir süre sonra İtalyan gemileriyle Küba’ya getirildiği anlaşılıyor. Peki neden onlara Havanese diyoruz ve neden Küba’ya has bir cins olarak görüyoruz? Bunun nedeni, ünlü Küba purolarını andıran renkleri.

Ne var ki İtalyanların getirdiği ilk köpekler beyazdı. Bölge halkı bu köpeklere “los blanquitos de La Habana” (Havana’nın küçük beyaz köpekleri) adını vermişti. Daha sonra, bu köpekleri kaniş cinsi köpeklerle çiftleştirdiler ve böylece ”Küba purosu rengi” oluştu.

havanese cinsinin özellikleri

Siyasi problemler ve Küba’daki büyük krizler nedeniyle, bu cins 20. yüzyılda az daha tükenmek üzereydi. Neyse ki, ABD’de yaşayan bazı Kübalı yetiştiriciler onları hayatta tutmayı başardılar.

Havanese’nin fiziksel özellikleri

Bu köpeklerde öne çıkan ilk şey kürkleridir. Uzun, ipeksi ve gür tüyleri vardır. Düz kürklü bazı Havanese köpekler olsa da genellikle tüyleri dalgalıdır.

Bu cins küçük boy olarak kabul edilir. Erkek ve dişi olmasına göre bu köpekler genellikle 15 cm boyundadırlar.

Bu köpekler 3-6 kilo arasında olabilir. Vücutları küçüktür ama pençeleri büyük ve güçlüdür. Atletik görünümlerini özellikle koştukları sırada fark edersiniz.

Başları vücudunun geri kalanına göre daha büyük ve sevimlidir, masum gözleri ise en tatlı özelliklerindendir.

havanese köpeğinin kişiliği

Havanese cinsinin bir kat kürkü vardır. Genel olarak kabul edilen renkleri ise saf beyaz, puro rengi, tütün rengi, kırmızı-kahverengi ve hatta kömür benzeri lekelerin olduğu sarımsı kahverengidir. Kürklerinde nokta ve benekler olabilir.

Havanese cinsinin kişiliği

Bu köpekler mutlu, aktif ve şefkatlidir. Oyun oynamayı çok severler ve çok fazla enerjiye sahiptirler. Öyle ki muhtemelen çocuklarınız bile onları yormayacak! Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar ve daima ilginizi isterler. Bu köpekler çocuklar için harikadır. Tatlı ve sevgi dolu olmalarına rağmen, sevdiklerini korumak için tüm dişleriyle savaşırlar.

Uyanık olmaları iyi bir şey olabilir, ancak çok fazla havlamaya başlarlarsa bir sorun da olabilir. Diğer insanlara ve evcil hayvanlara alışmalarını sağlamak için onları erken yaşta sosyalleştirmek önemlidir.

Havanese köpeklerin bakımı

Bu cins için en yaygın sağlık sorunları kalça çıkığı, katarakt ve otit olarak sıralanabilir. Enerji dolu olsalar bile fazla egzersiz yapmaları gerekmez. Her gün birkaç uzun yürüyüşe çıkmaları yeterli.

Bu köpeklerin kürküne çok iyi bakmanız önemlidir. Düğümlerin oluşmasını önlemek için düzenli olarak fırçalanmaları gerek. Daha önce de belirtildiği gibi ilgi görmeyi severler ve yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Bu nedenle bağımsız bir köpek arıyorsanız, Havanese size göre değil.

Bildiğiniz gibi, evcil hayvan sahibi olmak büyük bir sorumluluktur ve tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmeniz gerekir. Küba’ya özgü bu köpeklerin ise duygusal ihtiyaçları çok fazla: Bunları yerine getirmeye hazır mısınız?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.