Gürültü Fobisi Olan Bir Köpeğe Nasıl Yardım Edilir?

Bazı köpekler en ufak bir gürültüde yerlerinden zıplarlar ve uzaktan gelen yüksek seslere bile dayanamazlar. Bu yazıda, gürültü fobisi olan bir köpeğe yardımcı olabilmek için bilmeniz gereken şeylerden bahsedeceğiz.
Gürültü Fobisi Olan Bir Köpeğe Nasıl Yardım Edilir?

Son Güncelleme: 12 Haziran, 2019

Neredeyse tüm köpekler havai fişek, siren veya alışık olmadıkları başka bir gürültü duyduklarında koşar saklanırlar. Ancak bu korkunun bir fobiye dönüşüp dönüşmediğini belirlemeniz önemlidir.

Köpek gerginleşebilir. Hatta kalbi daha hızlı atmaya bile başlayabilir. Bu da zamanla onun sağlığında pek çok negatif etkiye yol açabilir. Bu nedenle köpeğinize bu durumun üstesinden gelmesi için yardımcı olmak sizin görevinizdir.

Gürültü fobisi nereden kaynaklanır?

köpek korku sahibinin bacakları

İnsani Toplum Tıbbi Veteriner Birliği’ne göre bu fobiler neredeyse her zaman bir travma sonucu gürültü ile ilişkili hale gelirler. Ancak her zaman böyle olmak zorunda değildir.

Travmanın yol açtığı gürültü fobisinde, bir köpeğin daha önce yüksek sesle korkutulmuş olması yeterlidir. Beklenmedik bir şekilde tepki verebilir ve o sese ya da başka seslere karşı hayatları boyunca sürecek bir fobi geliştirebilirler.

Gürültü fobisi, zamanında teşhis edilirse düzeltilebilir. Ancak geç kalınması köpek açısından ciddi sonuçlara yol açabilir. Ayrıca gürültü fobisi olan köpekler agresif ve yıkıcı olabilir ve kaçabilirler.

Gürültü olacağını önceden tahmin etmek

Bu fobiye sahip olan köpekler korktukları ses gelmek üzere olduğunda bunu önceden tahmin edebilirler. Barcelona’daki Autonomous Üniversitesi’nde yapılan bir etoloji çalışmasına göre “Köpeklerin yüzde 30’u fobileri olan ses çevrelerinde ortaya çıkacağı zaman bunu tahmin edebiliyorlar. Bu da onların daha ses ortada yokken duydukları ızdırabı ifade etmelerine yol açıyor. Güvenli olarak gördükleri bir yere kaçmaya çalışıyorlar.”

Bu, refleks mekanizması ile ilişkili olduğu için yeni bir bilgi değil. İnsanlar olarak biz de bu mekanizmadan faydalanıyoruz. Bu mekanizma, başımıza bir şey gelmeden önce doğru anda harekete geçmemiz için bize yardımcı oluyor.

Gürültü fobisi olan bir köpeğe yardım etmek için 7 adım

Köpeğinizde gürültü fobisi varsa ve ona yardımcı olmak istiyorsanız Fatjó isimli bir veterinerin bu amaçla oluşturduğu protokolü takip etmek isteyebilirsiniz. Bu protokol, evinizde köpeğinizin kendini sakin ve güvende hissedeceği ve kaçmak istemeyeceği bir alan yaratmanıza yardımcı olacak.

köpek avuç içi yalama
  • Güvenli bir alan yaratın. Köpeğiniz için yeterli büyüklükte karanlık bir alan olmalı. Orada kendini koruma altındaymış gibi hissetmeli ki ne zaman bir ses duyarsa oraya gidebilsin. Böylece sesi duyduğunda köpeğinizin deliler gibi koşup kendini yaralama riskini yok etmiş olursunuz.
  • Bu güvenli alanın kapısını açık tutun. Örneğin, güvenli alan için köpek taşıyıcınızı kullanabilirsiniz ancak taşıyıcı onların her zaman girebileceği şekilde açık ve ulaşılabilir olmalıdır. Bir başka fikir de üzerini bir battaniyeyle kapatmak olabilir. Böylece oraya girdiklerinde ses azalacaktır. .
  • Sessiz bir yer bulun. Güvenli alanı yaratmak için evin en sessiz köşesini bulun. Sesi duyduklarında her zaman koştukları yeri belirleyip güvenli alanlarını orası olarak da belirleyebilirsiniz.
  • Sakin olun. Köpeğiniz o gergin olduğu için sizin de gerginleştiğinizi hissederse bu işleri daha da kötüleştirecektir. Köpeğinizi yalnız bırakın ve onu sakinleştirmeye çalışmayın. Çünkü köpeğiniz gerginlik nedeniyle sizi ısırmak gibi normalde yapmak istemeyeceği bir şeyi yapabilir.
  • Köpeğinize eşlik edin. Güvenli alanın bulunduğu odada ona yakın bir yerde durarak orada olduğunu bilmesini sağlayabilirsiniz. Onunla sakinleştirici bir tonda konuşun.
  • Köpeğinizi dışarı çıkması için zorlamayın. İstedikleri zaman çıkabileceklerini biliyorlar. Bu nedenle onlara zaman verin. Siz kendinizi sakin ve özgüvenli hissettiğinizde onlar da aynı şekilde hissedeceklerdir. Zorlamanız hiçbir şekilde yardımcı olmaz.

Sonuç

Köpeğinizin gürültü fobisi varsa onun için yapabilecekleriniz bunlardır. Elbette bu tür durumlarda “şaka olarak” köpeğinizi o sesle korkutmanın hiçbir işe yaramayacağını söylememize bile gerek yok.

Köpeğinizi sakinleştirmenin günden güne zorlaştığını veya fobisinin git gide kötüleştiğini fark ederseniz onu bir hayvan psikoloğuna götürün.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.