Köpeğinize Brokoli Yedirmek

Köpeğinize Brokoli Yedirmek

Son Güncelleme: 16 Haziran, 2018

Tüm hayvanseverler, hayvanlarına sunabilecekleri en iyi olanakları sağlamak ister. Ancak bazen köpeklerimizin ne yiyip ne yememesi gerektiği konusunda şüphelerimiz olabilir. Hayvanlarımızın, brokoli gibi bizim de yediğimiz yiyecekleri tüketebileceklerini bilmek faydalı olacaktır. Köpeğinizi sağlıklı beslemek için hangi besinleri vermeniz gerektiğini bilmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Köpeklere brokoli verilmeli mi, verilmemeli mi?

sebze yiyen köpek

Köpeğinizin vejetaryen olmasına gerek kalmadan daha doğal bir beslenme tarzına sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Sebzeler insanlar için faydalıdır ama bütün sebzelerin köpekler için faydalı olmadığını unutmayın.

Ancak söz konusu olan brokoliyse, köpeğiniz dahil evdeki herkes için besleyici ve uygun bir besin olduğundan hiç şüpheniz olmasın. Brokoliyi köpeğinizin mamasına karıştırabilir ya da ödül maması olarak verebilirsiniz. Brokoli A, C ve K vitaminlerinin yanında lif ve manganez de içeren oldukça sağlıklı bir sebzedir.

Brokoliyi köpeğinize çiğ değil, pişirerek vermeniz gerekli. İsterseniz buharda pişirebilir, isterseniz de haşlayabilirsiniz. Son derece faydalı olsa da köpeğinize fazla miktarda brokoli yedirmek gaz ve karın ağrılarına yol açabilir.

Lahana, Brüksel lahanası ve kara lahananın da içinde bulunduğu turpgiller ailesinin tüm üyeleri, köpeklerde bazı hastalıkların önüne geçen fitokimyasallar içerir.

Bu sebzelerin anti-kanserojen ve yaşlanmayı önleyici özellikleri olduğu kanıtlandı. Az miktarlarda da olsa köpeğinizin mamasına turpgiller sebzelerinden karıştırmak mide ve mesane sağlığına iyi gelecektir.

Köpeğime verebileceğim başka sebzeler var mı?

Köpeklerinin sağlıklı beslenmesini önemseyen insanlar bu soruyu veterinerlere çok sık sorarlar. Bazı sebzeleri köpeklerin tüketmesinde bir sakınca yoktur ancak zararlı olabilecek birtakım sebzeler de vardır. Brokoli haricinde köpeklerin yiyebileceği sebzeler şunlardır:

Havuç

Havuçları dilim dilim keserek ya da rendeleyerek köpeğinizin mamasına karıştırabilirsiniz. Ödül olarak büyük bir parça halinde vermek de iyi bir fikir olabilir. Havucun içinde yüksek miktarda A vitamini, antioksidan ve karoten bulunur. Bu maddeler köpeğinizin kalıp hastalıklardan korunmasına yardımcı olur. Bazı uzmanlara göre havuç köpeğinizin görüşünü de iyileştirir. Köpeğinizi ödüllendirmek istediğiniz zaman, mağazalardan aldığınız kurabiyeler ya da ödül mamaları yerine sağlıklı bir alternatif olarak kullanılabilirler.

sebze yiyen köpek

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz; A, B1, B2, C, E ve K vitaminleriyle folik asit, lif, demir, manganez ve potasyum içerir. Haşladıktan sonra küçük parçalara kesip köpeğinizin mamasına karıştırabilirsiniz. Kızartıp ödül maması olarak vermeniz de mümkün.

Salatalık

Köpeklerin salatalık yemesinde bir sakınca yoktur, hatta bazıları salatalığı çok sever. Salatalıkları küçük küçük kesip acı tadının gitmesi için suyunu süzdürün. Salatalığın köpeklere birçok faydası vardır. Mesela bağırsaklara iyi gelir, B ve C vitamini sağlar ve içerdiği potasyumla tansiyonu düşürür.

Ispanak

Zengin besin içeriğinden dolayı ıspanak köpeğiniz için oldukça faydalı bir sebzedir. İçinde bolca demir, kalsiyum ve beta-karoten bulunan ıspanağı haşlayıp küçük parçalara keserek köpeğinizin mamasına katabilirsiniz. Kemik sağlığına iyi gelip büyümesini hızlandırdığı için yavru köpeklere verilmesi idealdir.

Balkabağı

Bu turuncu sebze başta karoten olmak üzere birçok önemli besin maddesi içerir. Köpeğiniz kabızlık sorunu yaşıyorsa balkabağı yedirmenin oldukça faydası olacaktır. Balkabağını haşlayabilirsiniz veya tavada pişirebilirsiniz. Püre olarak ya da parçalar halinde vermeniz mümkün.

Kereviz

Köpeğinizin kemik problemleri, artrit ya da osteoartrit hastalığı varsa ince kesilmiş kereviz dilimleri onun için birebir. Zengin potasyum ve fiber içerikli kereviz, boşaltım sistemi ve böbrek sağlığı için mükemmel bir idrar söktürücüdür.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.